National Chess Federation of the Philippines

"Make the Right Move, Play Chess"

 
     
       

Tournament Archives

News Archives

 

 

2013 UAAP Season 75
ROUND RESULTS:

MEN'S DIVISION

WOMEN'S DIVISION

JUNIOR'S DIVISION

 

UAAP Season 74
FINAL RESULTS:

MEN'S DIVISION

WOMEN'S DIVISION

JUNIOR'S DIVISION

 

ROUND RESULTS:

MEN'S DIVISION

WOMEN'S DIVISION

JUNIOR'S DIVISION

 
  UAAP Logo UAAP Season 74
2011-2012 Chess Team Tournament (Juniors)

Organizer(s) : University Athletic Association of the Philippines (UAAP)
Chief or supervising arbiter : IA Elias C. Lao, Jr.
Arbiter : IA Gene Poliarco, NA Alex Dinoy, IM Yves Ranola, FA Ilann Perez, FA Patrick Lee
Date : 2012/01/14 To 2012/02/26
Venue : 9th Flr. FEU Technology Bldg., Nicanor Reyes Sr. St., Sampaloc, Manila
 
     
 
OFFICIAL TEAM LINE-UP
Team Compositions    
  1 Far Eastern University  
Bd. Name Gr
1 MEDINA Vince Angelo O. FEU
2 FRAYNA Janelle Mae B. FEU
3 LAGULA Mc Dominique Q. FEU
4 EVANGELISTA Paul Robert G. FEU
5 ABUZO Charles Daniel B. FEU
6 CASTRO Jose Carlo S. FEU
Team Captain: LAGULA Mc Dominique Q.
Team Coach: NM MILAGROSA Alexander
 
2 Adamson University
Bd. Name Gr
1 LABARDA Cary Hazel A. AdU
2 SAMANTILA Daryl Unix R. AdU
3 FRONDA Jusmel Christian O. AdU
4 CANADA Crissa P. AdU
5 ENRIQUEZ Jean Karen Y. AdU
6 MIRANDA Stephen Matthew C. AdU
Team Captain: ENRIQUEZ Jean Karen
Team Coach: RODRIGUEZ Christopher
     
  3 National University  
Bd. Name Gr
1 JALLORINA Alder Baldwin B. NU
2 CAUNCA Louie A. NU
3 FUERTE Vincent Joseph T. NU
4 MAGTABOG Ryan Christian B. NU
5 BONIFACIO Joribene T. NU
6 IGNACIO Robin B. NU
Team Captain: FUERTE Vincent Joseph T.
Team Coach: AQUINO Jose Jr. A.
Team Manager: GO Samson/GO Manuel
 
  4 Ateneo De Manila University  
Bd. Name Gr
1 GARCIA Jan Emmanuel E. ADMU
2 RONDARIO Eugeryl Paul Z. ADMU
3 MARCOS John Vincent C. ADMU
4 MARQUEZ Lorenzo Miguel T. ADMU
5 MARCOS Jett Adams C. ADMU
6 ANDAN John Claude M. ADMU
Team Captain:CAPINPIN Nikki/LAYUGAN Dominique
Head Coach: IM DATU Idelfonso.
Asst. Team Coaches: NM IBANEZ Rudy/YEN Alvin/
CARANDANG Ryan/GONZALES Jonathan
     
  5 University of the East  
Bd. Name Gr
1 BERNALES Carl Lemuel P. UE
2 BARCELON Bryan B. UE
3 LUCHINA Christian David S. UE
4 DATU Alcon Paul Z. UE
5 DATU Bianca Marie E. UE
6 CORTES Ma. Essah Theresa C. UE
Team Captain: BARCELON Bryan B.
Team Coach: MARIANO Robert Gene
 
  6 University of Santo Tomas  
Bd. Name Gr
1 TUCAY John Leindel C. UST
2 DAYLO Maria Leonora F. UST
3 CAVE Lance G. UST
4 EBOL Hercules H. UST
5 LUCIDO Warren Anthony M. UST
6 BARGOLA Kim Nikholai M. UST
Team Captain: CAVE Lance G.
Team Coach: LIM Peter
     
  7 De La Salle-Zobel  
Bd. Name Gr
1 ESTRADA Jose Lorenzo C. DLS-Z
2 BURGOS Jacob Francis C. DLS-Z
3 TOMAS Kouji T. DLS-Z
4 ZIMMERMAN Jhumel Joseph C. DLS-Z
5 AMORA Adrian Vincent D. DLS-Z
6 MERCADO Josefina M. DLS-Z
Team Captain: MERCADO Josefina M.
Team Coach: DY Giovanni
Team Manager: NERI Susan Grace/LABAY Rainier
   
 
     
 
TEAM PAIRINGS | FIRST ROUND-ROBIN
  • Rnd 1
  • Rnd 2
  • Rnd 3
  • Rnd 4
  • Rnd 5
  • Rnd 6
  • Rnd 7
Round 1 on 2012/01/14 at 12:00-5:00pm
No. SNo. Team Res. Team SNo.
1 2 Adamson University 4 - 0 De La Salle-Zobel 7
2 3 National University 4 - 0 University of Santo Tomas 6
3 4 Ateneo De Manila University 2 - 2 University of the East 5
4 1 Far Eastern University 0 - Bye  
Round 2 on 2012/01/15 at 1:00-5:00pm
No. SNo. Team Res. Team SNo.
1 3 National University 0 - 4 Far Eastern University 1
2 4 Ateneo De Manila University 4 - 0 De La Salle-Zobel 7
3 5 University of the East 3½ - ½ University of Santo Tomas 6
4 2 Adamson University 0 - Bye  
Round 3 on 2012/01/21 at 8:30am-12:30pm
No. SNo. Team Res. Team SNo.
1 4 Ateneo De Manila University 2½ - 1½ Adamson University 2
2 5 University of the East 1 - 3 Far Eastern University 1
3 6 University of Santo Tomas 3 - 1 De La Salle-Zobel 7
4 3 National University 0 - Bye  
Round 4 on 2012/01/22 at 1:00-5:00pm
No. SNo. Team Res. Team SNo.
1 5 University of the East 2½ - 1½ National University 3
2 6 University of Santo Tomas 1½ - 2½ Adamson University 2
3 7 De La Salle-Zobel 0 - 4 Far Eastern University 1
4 4 Ateneo De Manila University 0 - Bye  
Round 5 on 2012/01/28 at 8:30am-12:30pm
No. SNo. Team Res. Team SNo.
1 6 University of Santo Tomas 1 - 3 Ateneo De Manila University 4
2 7 De La Salle-Zobel 0 - 4 National University 3
3 1 Far Eastern University 4 - 0 Adamson University 2
4 5 University of the East 0 - Bye  
Round 6 on 2012/01/29 at 1:00-5:00pm
No. SNo. Team Res. Team SNo.
1 7 De La Salle-Zobel 0 - 4 University of the East 5
2 1 Far Eastern University 2 - 2 Ateneo De Manila University 4
3 2 Adamson University 2½ - 1½ National University 3
4 6 University of Santo Tomas 0 - Bye  
Round 7 on 2012/02/01 at 8:30am-12:30pm
No. SNo. Team Res. Team SNo.
1 1 Far Eastern University 4 - 0 University of Santo Tomas 6
2 2 Adamson University 3 - 1 University of the East 5
3 3 National University 2½ - 1½ Ateneo De Manila University 4
4 7 De La Salle-Zobel 0 - Bye  
 
 
     
 
TEAM PAIRINGS | SECOND ROUND-ROBIN
  • Rnd 8
  • Rnd 9
  • Rnd 10
  • Rnd 11
  • Rnd 12
  • Rnd 13
  • Rnd 14
Round 8 on 2012/02/04 at 8:30am-12:30pm
No. SNo. Team Res. Team SNo.
1 7 De La Salle-Zobel 0 - 4 Ateneo De Manila University 2
2 6 University of Santo Tomas 1 - 3 University of the East 3
3 5 National University 2½ - 1½ Adamson University 4
4 1 Far Eastern University 0 - Bye  
Round 9 on 2012/02/05 at 1:00-5:00pm
No. SNo. Team Res. Team SNo.
1 1 Far Eastern University 2½ - 1½ University of the East 3
2 7 De La Salle-Zobel 1 - 3 Adamson University 4
3 6 University of Santo Tomas 3 - 1 National University 5
4 2 Ateneo De Manila University 0 - Bye  
Round 10 on 2012/02/11 at 8:30am-12:30pm
No. SNo. Team Res. Team SNo.
1 4 Adamson University 3 - 1 Ateneo De Manila University 2
2 1 Far Eastern University 3 - 1 National University 5
3 7 De La Salle-Zobel 0 - 4 University of Santo Tomas 6
4 3 University of the East 0 - Bye  
Round 11 on 2012/02/12 at 1:00-5:00pm
No. SNo. Team Res. Team SNo.
1 5 National University 3 - 1 University of the East 3
2 2 Ateneo De Manila University 2½ - 1½ University of Santo Tomas 6
3 1 Far Eastern University 0 - 4 De La Salle-Zobel 7
4 4 Adamson University 0 - Bye  
Round 12 on 2012/02/19 at 1:00-5:00pm
No. SNo. Team Res. Team SNo.
1 4 Adamson University 3 - 1 University of Santo Tomas 6
2 3 University of the East 4 - 0 De La Salle-Zobel 7
3 2 Ateneo De Manila University 1 - 3 Far Eastern University 1
4 5 National University 0 - Bye  
Round 13 on 2012/02/25 at 8:30am-12:30pm
No. SNo. Team Res. Team SNo.
1 5 National University 4 - 0 De La Salle-Zobel 7
2 4 Adamson University 2 - 2 Far Eastern University 1
3 3 University of the East 1½ - 2½ Ateneo De Manila University 2
4 6 University of Santo Tomas 0 - Bye  
Round 14 on 2012/02/26 at 1:00-5:00pm
No. SNo. Team Res. Team SNo.
1 6 University of Santo Tomas 0 - 4 Far Eastern University 1
2 2 Ateneo De Manila University 1½ - 2½ National University 5
3 3 University of the East 0 - 4 Adamson University 4
4 7 De La Salle-Zobel 0 - Bye  
 
 
     
 
TEAM STANDING
  • Rnd 2
  • Rnd 3
  • Rnd 4
  • Rnd 6
  • Rnd 7
  • Rnd 9
  • Rnd 11
  • Rnd 12
  • Rnd 14
Rank after round 2
Rank Team Games Win Draw Loss Pts. MP
1 Ateneo De Manila University 2 1 1 0 6 3
2 University of the East 2 1 1 0 3
3 Far Eastern University 1 1 0 0 4 2
4 National University 2 1 0 1 4 2
5 Adamson University 1 1 0 0 4 2
6 University of Santo Tomas 2 0 0 2 ½ 0
7 De La Salle-Zobel 2 0 0 2 0 0
Rank after round 3
Rank SNo. Team Team Games Win Draw Loss Pts. MP Res. SB
1 4 Ateneo De Manila University ADMU 3 2 1 0 5 0 30.75
2 1 Far Eastern University FEU 2 2 0 0 7 4 0 35.50
3 5 University of the East UE 3 1 1 1 3 0 36.25
4 2 Adamson University AdU 2 1 0 1 2 0 16.75
5 3 National University NU 2 1 0 1 4 2 0 14.00
6 6 University of Santo Tomas UST 3 1 0 2 2 0 6.25
7 7 De La Salle-Zobel DLS-Z 3 0 0 3 1 0 0 3.50
Rank after round 4
Rank SNo. Team Team Games Win Draw Loss Pts. MP Res. SB
1 1 Far Eastern University FEU 3 3 0 0 11 6 0 53.00
2 5 University of the East UE 4 2 1 1 9 5 0 59.25
3 4 Ateneo De Manila University ADMU 3 2 1 0 5 0 42.00
4 2 Adamson University AdU 3 2 0 1 8 4 0 29.25
5 3 National University NU 3 1 0 2 2 0 33.50
6 6 University of Santo Tomas UST 4 1 0 3 5 2 0 19.50
7 7 De La Salle-Zobel DLS-Z 4 0 0 4 1 0 0 5.00
Rank after round 6
Rank SNo. Team Team Games Win Draw Loss Pts. MP Res. SB
1 1 Far Eastern University FEU 5 4 1 0 17 9 0 156.00
2 4 Ateneo De Manila University ADMU 5 3 2 0 13½ 8 0 108.25
3 5 University of the East UE 5 3 1 1 13 7 0 96.50
4 3 National University NU 5 2 0 3 11 4 0 63.25
5 2 Adamson University AdU 5 3 0 2 10½ 6 0 66.75
6 6 University of Santo Tomas UST 5 1 0 4 6 2 0 38.75
7 7 De La Salle-Zobel DLS-Z 6 0 0 6 1 0 0 6.00
Rank after round 7
Rank SNo. Team Team Games Win Draw Loss Pts. MP Res. SB
1 1 Far Eastern University FEU 6 5 1 0 21 11 0 208.00
2 4 Ateneo De Manila University ADMU 6 3 2 1 15 8 0 146.00
3 5 University of the East UE 6 3 1 2 14 7 0 123.25
4 2 Adamson University AdU 6 4 0 2 13½ 8 0 117.25
5 3 National University NU 6 3 0 3 13½ 6 0 106.75
6 6 University of Santo Tomas UST 6 1 0 5 6 2 0 45.25
7 7 De La Salle-Zobel DLS-Z 6 0 0 6 1 0 0 6.00
Rank after round 9
Rank SNo. Team Team Games Win Draw Loss Pts. MP Res. SB
1 1 Far Eastern University FEU 7 6 1 0 23½ 13 0 327.75
2 4 Ateneo De Manila University ADMU 7 4 2 1 19 10 0 200.50
3 5 University of the East UE 8 4 1 3 18½ 9 0 230.25
4 2 Adamson University AdU 8 5 0 3 18 10 0 191.00
5 3 National University NU 8 4 0 4 17 8 0 205.25
6 6 University of Santo Tomas UST 8 2 0 6 10 4 0 130.75
7 7 De La Salle-Zobel DLS-Z 8 0 0 8 2 0 0 28.00
Rank after round 11
Rank SNo. Team Team Games Win Draw Loss Pts. MP Res. SB
1 1 Far Eastern University FEU 9 8 1 0 30½ 17 0 461.25
2 2 Ateneo De Manila University ADMU 9 5 2 2 22½ 12 0 306.25
3 4 Adamson University AdU 9 6 0 3 21 12 0 296.50
4 5 National University NU 10 5 0 5 21 10 0 344.00
5 3 University of the East UE 9 4 1 4 19½ 9 0 324.50
6 6 University of Santo Tomas UST 10 3 0 7 15½ 6 0 194.00
7 7 De La Salle-Zobel DLS-Z 10 0 0 10 2 0 0 36.50
Rank after round 12
Rank SNo. Team Team Games Win Draw Loss Pts. MP Res. SB
1 1 Far Eastern University FEU 10 9 1 0 33½ 19 0 571.75
2 4 Adamson University AdU 10 7 0 3 24 14 0 365.00
3 2 Ateneo De Manila University ADMU 10 5 2 3 23½ 12 0 369.75
4 3 University of the East UE 10 5 1 4 23½ 11 0 351.50
5 5 National University NU 10 5 0 5 21 10 0 384.50
6 6 University of Santo Tomas UST 11 3 0 8 16½ 6 0 231.00
7 7 De La Salle-Zobel DLS-Z 11 0 0 11 2 0 0 40.50
Final Ranking after 14 Rounds
Rank SNo. Team Team Games Win Draw Loss Pts. MP Res. SB
1 1 Far Eastern University FEU 12 10 2 0 39½ 22 0 795.50
2 4 Adamson University AdU 12 8 1 3 30 17 0 592.50
3 5 National University NU 12 7 0 5 27½ 14 2 508.00
4 2 Ateneo De Manila University ADMU 12 6 2 4 27½ 14 0 525.25
5 3 University of the East UE 12 5 1 6 25 11 0 444.50
6 6 University of Santo Tomas UST 12 3 0 9 16½ 6 0 277.75
7 7 De La Salle-Zobel DLS-Z 12 0 0 12 2 0 0 46.50
 
 
     
 
STARTING RANK TABLE - ROUND 7
Table/starting rank after round 7
CROSS SCORE
SNo. Team 1 2 3 4 5 6 7 Pts. MP Rank
1 Far Eastern University 4 4 2 3 4 4 21 11 1
2 Adamson University 0 3 4 13½ 8 4
3 National University 0 4 4 13½ 6 5
4 Ateneo De Manila University 2 2 3 4 15 8 2
5 University of the East 1 1 2 4 14 7 3
6 University of Santo Tomas 0 0 1 ½ 3 6 2 6
7 De La Salle-Zobel 0 0 0 0 0 1 1 0 7
 
     
 
BOARD PAIRINGS and RESULTS
  • R 1
  • R 2
  • R 3
  • R 4
  • R 5
  • R 6
  • R 7
  • R 8
  • R 9
  • R 10
  • R 11
  • R 12
  • R 13
  • R 14
Round 1 on 2012/01/14 at 12:00-5:00pm
1.1 2 Adamson University 4 - 0 7 De La Salle-Zobel
1   SAMANTILA Daryl Unix R. 1 : 0   ESTRADA Jose Lorenzo C.
2   CANADA Crissa P. 1 : 0   BURGOS Jacob Francis C.
3   ENRIQUEZ Jean Karen Y. 1 : 0   AMORA Adrian Vincent D.
4   MIRANDA Stephen Matthew C. 1 : 0   MERCADO Josefina M.
1.2 3 National University 4 - 0 6 University of Santo Tomas
1   FUERTE Vincent Joseph T. 1 : 0   TUCAY John Leindel C.
2   MAGTABOG Ryan Christian B. 1 : 0   DAYLO Maria Leonora F.
3   BONIFACIO Joribene T. 1 : 0   CAVE Lance G.
4   IGNACIO Robin B. 1 : 0   EBOL Hercules H.
1.3 4 Ateneo De Manila University 2 - 2 5 University of the East
1   GARCIA Jan Emmanuel E. 0 : 1   BARCELON Bryan B.
2   MARCOS John Vincent C. 0 : 1   LUCHINA Christian David S.
3   MARQUEZ Lorenzo Miguel T. 1 : 0   DATU Alcon Paul Z.
4   MARCOS Jett Adams C. 1 : 0   DATU Bianca Marie E.
1.4 1 Far Eastern University 0 -    Bye
Round 2 on 2012/01/15 at 1:00-5:00pm
2.1 3 National University 0 - 4 1 Far Eastern University
1   FUERTE Vincent Joseph T. 0 : 1   MEDINA Vince Angelo O.
2   MAGTABOG Ryan Christian B. 0 : 1   LAGULA Mc Dominique Q.
3   BONIFACIO Joribene T. 0 : 1   EVANGELISTA Paul Robert G.
4   IGNACIO Robin B. 0 : 1   ABUZO Charles Daniel B.
2.2 4 Ateneo De Manila University 4 - 0 7 De La Salle-Zobel
1   GARCIA Jan Emmanuel E. 1 : 0   BURGOS Jacob Francis C.
2   MARCOS John Vincent C. 1 : 0   TOMAS Kouji T.
3   MARQUEZ Lorenzo Miguel T. 1 : 0   ZIMMERMAN Jhumel Joseph C.
4   MARCOS Jett Adams C. 1 : 0   MERCADO Josefina M.
2.3 5 University of the East 3½ - ½ 6 University of Santo Tomas
1   BARCELON Bryan B. 1 : 0   TUCAY John Leindel C.
2   LUCHINA Christian David S. ½ : ½   DAYLO Maria Leonora F.
3   DATU Alcon Paul Z. 1 : 0   CAVE Lance G.
4   CORTES Ma. Essah Theresa C. 1 : 0   EBOL Hercules H.
2.4 2 Adamson University 0 -    Bye
Round 3 on 2012/01/21 at 8:30am-12:30pm
3.1 4 Ateneo De Manila University 2½ - 1½ 2 Adamson University
1   GARCIA Jan Emmanuel E. 1 : 0   SAMANTILA Daryl Unix R.
2   MARQUEZ Lorenzo Miguel T. 1 : 0   FRONDA Jusmel Christian O.
3   MARCOS Jett Adams C. ½ : ½   CANADA Crissa P.
4   ANDAN John Claude M. 0 : 1   ENRIQUEZ Jean Karen Y.
3.2 5 University of the East 1 - 3 1 Far Eastern University
1   BERNALES Carl Lemuel P. 0 : 1   MEDINA Vince Angelo O.
2   BARCELON Bryan B. 1 : 0   FRAYNA Janelle Mae B.
3   LUCHINA Christian David S. 0 : 1   LAGULA Mc Dominique Q.
4   DATU Alcon Paul Z. 0 : 1   EVANGELISTA Paul Robert G.
3.3 6 University of Santo Tomas 3 - 1 7 De La Salle-Zobel
1   TUCAY John Leindel C. 0 : 1   ESTRADA Jose Lorenzo C.
2   DAYLO Maria Leonora F. 1 : 0   ZIMMERMAN Jhumel Joseph C.
3   CAVE Lance G. 1 : 0   AMORA Adrian Vincent D.
4   EBOL Hercules H. 1 : 0   MERCADO Josefina M.
3.4 3 National University 0 -     Bye
Round 4 on 2012/01/22 at 1:00-5:00pm
4.1 5 University of the East 2½ - 1½ 3 National University
1   BARCELON Bryan B. 1 : 0   CAUNCA Louie A.
2   LUCHINA Christian David S. ½ : ½   FUERTE Vincent Joseph T.
3   DATU Alcon Paul Z. ½ : ½   MAGTABOG Ryan Christian B.
4   CORTES Ma. Essah Theresa C. ½ : ½   IGNACIO Robin B.
4.2 6 University of Santo Tomas 1½ - 2½ 2 Adamson University
1   TUCAY John Leindel C. 0 : 1   SAMANTILA Daryl Unix R.
2   CAVE Lance G. 1 : 0   CANADA Crissa P.
3   EBOL Hercules H. ½ : ½   ENRIQUEZ Jean Karen Y.
4   LUCIDO Warren Anthony M. 0 : 1   MIRANDA Stephen Matthew C.
4.3 7 De La Salle-Zobel 0 - 4 1 Far Eastern University
1   BURGOS Jacob Francis C. 0 : 1   MEDINA Vince Angelo O.
2   TOMAS Kouji T. 0 : 1   FRAYNA Janelle Mae B.
3   AMORA Adrian Vincent D. 0 : 1   ABUZO Charles Daniel B.
4   MERCADO Josefina M. 0 : 1   CASTRO Jose Carlo S.
4.4 4 Ateneo De Manila University 0 -    Bye
Round 5 on 2012/01/28 at 8:30am-12:30pm
5.1 6 University of Santo Tomas 1 - 3 4 Ateneo De Manila University
1   TUCAY John Leindel C. 0 : 1   GARCIA Jan Emmanuel E.
2   DAYLO Maria Leonora F. 0 : 1   MARQUEZ Lorenzo Miguel T.
3   CAVE Lance G. 1 : 0   MARCOS Jett Adams C.
4   EBOL Hercules H. 0 : 1   ANDAN John Claude M.
5.2 7 De La Salle-Zobel 0 - 4 3 National University
1   ESTRADA Jose Lorenzo C. 0 : 1   FUERTE Vincent Joseph T.
2   TOMAS Kouji T. 0 : 1   MAGTABOG Ryan Christian B.
3   ZIMMERMAN Jhumel Joseph C. 0 : 1   BONIFACIO Joribene T.
4   MERCADO Josefina M. 0 : 1   IGNACIO Robin B.
5.3 1 Far Eastern University 4 - 0 2 Adamson University
1   MEDINA Vince Angelo O. 1 : 0   SAMANTILA Daryl Unix R.
2   FRAYNA Janelle Mae B. 1 : 0   FRONDA Jusmel Christian O.
3   LAGULA Mc Dominique Q. 1 : 0   ENRIQUEZ Jean Karen Y.
4   EVANGELISTA Paul Robert G. 1 : 0   MIRANDA Stephen Matthew C.
5.4 5 University of the East 0 -    Bye
Round 6 on 2012/01/29 at 1:00-5:00pm
6.1 7 De La Salle-Zobel 0 - 4 5 University of the East
1   ESTRADA Jose Lorenzo C. 0 : 1   BERNALES Carl Lemuel P.
2   BURGOS Jacob Francis C. 0 : 1   LUCHINA Christian David S.
3   AMORA Adrian Vincent D. 0 : 1   DATU Alcon Paul Z.
4   MERCADO Josefina M. 0 : 1   DATU Bianca Marie E.
6.2 1 Far Eastern University 2 - 2 4 Ateneo De Manila University
1   MEDINA Vince Angelo O. 0 : 1   GARCIA Jan Emmanuel E.
2   LAGULA Mc Dominique Q. 1 : 0   MARCOS John Vincent C.
3   EVANGELISTA Paul Robert G. 1 : 0   MARQUEZ Lorenzo Miguel T.
4   ABUZO Charles Daniel B. 0 : 1   MARCOS Jett Adams C.
6.3 2 Adamson University 2½ - 1½ 3 National University
1   SAMANTILA Daryl Unix R. 1 : 0   FUERTE Vincent Joseph T.
2   CANADA Crissa P. 0 : 1   MAGTABOG Ryan Christian B.
3   ENRIQUEZ Jean Karen Y. ½ : ½   BONIFACIO Joribene T.
4   MIRANDA Stephen Matthew C. 1 : 0   IGNACIO Robin B.
6.4 6 University of Santo Tomas 0 -    Bye
Round 7 on 2012/02/01 at 8:30am-12:30pm
7.1 1 Far Eastern University 4 - 0 6 University of Santo Tomas
1   FRAYNA Janelle Mae B. 1 : 0   TUCAY John Leindel C.
2   LAGULA Mc Dominique Q. 1 : 0   DAYLO Maria Leonora F.
3   EVANGELISTA Paul Robert G. 1 : 0   CAVE Lance G.
4   CASTRO Jose Carlo S. 1 : 0   EBOL Hercules H.
7.2 2 Adamson University 3 - 1 5 University of the East
1   LABARDA Cary Hazel A. 1 : 0   BERNALES Carl Lemuel P.
2   SAMANTILA Daryl Unix R. ½ : ½   BARCELON Bryan B.
3   ENRIQUEZ Jean Karen Y. 1 : 0   LUCHINA Christian David S.
4   MIRANDA Stephen Matthew C. ½ : ½   DATU Alcon Paul Z.
7.3 3 National University 2½ - 1½ 4 Ateneo De Manila University
1   JALLORINA Alder Baldwin B. 0 : 1   GARCIA Jan Emmanuel E.
2   FUERTE Vincent Joseph T. 1 : 0   MARQUEZ Lorenzo Miguel T.
3   MAGTABOG Ryan Christian B. 1 : 0   MARCOS Jett Adams C.
4   BONIFACIO Joribene T. ½ : ½   ANDAN John Claude M.
7.4 7 De La Salle-Zobel 0 -    Bye
Round 8 on 2012/02/04 at 8:30am-12:30pm
8.1 7 De La Salle-Zobel 0 - 4 2 Ateneo De Manila University
1   ESTRADA Jose Lorenzo C. 0 : 1   GARCIA Jan Emmanuel E.
2   TOMAS Kouji T. 0 : 1   MARCOS John Vincent C.
3   ZIMMERMAN Jhumel Joseph C. 0 : 1   MARCOS Jett Adams C.
4   MERCADO Josefina M. 0 : 1   ANDAN John Claude M.
8.2 6 University of Santo Tomas 1 - 3 3 University of the East
1   TUCAY John Leindel C. 0 : 1   BARCELON Bryan B.
2   DAYLO Maria Leonora F. 0 : 1   LUCHINA Christian David S.
3   CAVE Lance G. 1 : 0   DATU Alcon Paul Z.
4   EBOL Hercules H. 0 : 1   CORTES Ma. Essah Theresa C.
8.3 5 National University 2½ - 1½ 4 Adamson University
1   JALLORINA Alder Baldwin B. 0 : 1   LABARDA Cary Hazel A.
2   FUERTE Vincent Joseph T. ½ : ½   SAMANTILA Daryl Unix R.
3   MAGTABOG Ryan Christian B. 1 : 0   ENRIQUEZ Jean Karen Y.
4   BONIFACIO Joribene T. 1 : 0   MIRANDA Stephen Matthew C.
8.4 1 Far Eastern University 0 -    Bye
Round 9 on 2012/02/05 at 1:00-5:00pm
9.1 1 Far Eastern University 2½ - 1½ 3 University of the East
1   MEDINA Vince Angelo O. 1 : 0   BERNALES Carl Lemuel P.
2   FRAYNA Janelle Mae B. 0 : 1   BARCELON Bryan B.
3   LAGULA Mc Dominique Q. ½ : ½   LUCHINA Christian David S.
4   EVANGELISTA Paul Robert G. 1 : 0   DATU Alcon Paul Z.
9.2 7 De La Salle-Zobel 1 - 3 4 Adamson University
1   BURGOS Jacob Francis C. 0 : 1   SAMANTILA Daryl Unix R.
2   TOMAS Kouji T. 0 : 1   FRONDA Jusmel Christian O.
3   ZIMMERMAN Jhumel Joseph C. 0 : 1   CANADA Crissa P.
4   MERCADO Josefina M. 1F:0F   ENRIQUEZ Jean Karen Y.
9.3 6 University of Santo Tomas 3 - 1 5 National University
1   TUCAY John Leindel C. ½ : ½   CAUNCA Louie A.
2   DAYLO Maria Leonora F. ½ : ½   FUERTE Vincent Joseph T.
3   CAVE Lance G. 1 : 0   MAGTABOG Ryan Christian B.
4   EBOL Hercules H. 1 : 0   BONIFACIO Joribene T.
9.4 2 Ateneo De Manila University 0 -    Bye
Round 10 on 2012/02/11 at 8:30am-12:30pm
10.1 4 Adamson University 3 - 1 2 Ateneo De Manila University
1   LABARDA Cary Hazel A. 1 : 0   MARCOS John Vincent C.
2   SAMANTILA Daryl Unix R. ½ : ½   MARQUEZ Lorenzo Miguel T.
3   ENRIQUEZ Jean Karen Y. 1 : 0   MARCOS Jett Adams C.
4   MIRANDA Stephen Matthew C. ½ : ½   ANDAN John Claude M.
10.2 1 Far Eastern University 3 - 1 5 National University
1   MEDINA Vince Angelo O. 1 : 0   CAUNCA Louie A.
2   LAGULA Mc Dominique Q. 1 : 0   FUERTE Vincent Joseph T.
3   EVANGELISTA Paul Robert G. 0 : 1   MAGTABOG Ryan Christian B.
4   ABUZO Charles Daniel B. 1 : 0   IGNACIO Robin B.
10.3 7 De La Salle-Zobel 0 - 4 6 University of Santo Tomas
1   ESTRADA Jose Lorenzo C. 0 : 1   TUCAY John Leindel C.
2   BURGOS Jacob Francis C. 0 : 1   DAYLO Maria Leonora F.
3   TOMAS Kouji T. 0 : 1   CAVE Lance G.
4   MERCADO Josefina M. 0 : 1   EBOL Hercules H.
10.4 3 University of the East 0 -    Bye
Round 11 on 2012/02/12 at 1:00-5:00pm
11.1 5 National University 3 - 1 3 University of the East
1   FUERTE Vincent Joseph T. 1 : 0   BARCELON Bryan B.
2   MAGTABOG Ryan Christian B. 1 : 0   LUCHINA Christian David S.
3   BONIFACIO Joribene T. 1 : 0   DATU Alcon Paul Z.
4   IGNACIO Robin B. 0 : 1   CORTES Ma. Essah Theresa C.
11.2 2 Ateneo De Manila University 2½ - 1½ 6 University of Santo Tomas
1   MARCOS John Vincent C. ½ : ½   TUCAY John Leindel C.
2   MARQUEZ Lorenzo Miguel T. 1 : 0   DAYLO Maria Leonora F.
3   MARCOS Jett Adams C. 1 : 0   CAVE Lance G.
4   ANDAN John Claude M. 0 : 1   EBOL Hercules H.
11.3 7 De La Salle-Zobel 0 - 4 1 Far Eastern University
1   ESTRADA Jose Lorenzo C. 0 : 1   MEDINA Vince Angelo O.
2   ZIMMERMAN Jhumel Joseph C. 0 : 1   FRAYNA Janelle Mae B.
3   AMORA Adrian Vincent D. 0 : 1   LAGULA Mc Dominique Q.
4   MERCADO Josefina M. 0 : 1   CASTRO Jose Carlo S.
11.4 4 Adamson University 0 -    Bye
Round 12 on 2012/02/19 at 1:00-5:00pm
12.1 4 Adamson University 3 - 1 6 University of Santo Tomas
1   LABARDA Cary Hazel A. 1 : 0   TUCAY John Leindel C.
2   SAMANTILA Daryl Unix R. 1 : 0   DAYLO Maria Leonora F.
3   CANADA Crissa P. 0 : 1   CAVE Lance G.
4   ENRIQUEZ Jean Karen Y. 1 : 0   EBOL Hercules H.
12.2 3 University of the East 4 - 0 7 De La Salle-Zobel
1   BERNALES Carl Lemuel P. 1 : 0   BURGOS Jacob Francis C.
2   BARCELON Bryan B. 1 : 0   TOMAS Kouji T.
3   LUCHINA Christian David S. 1 : 0   AMORA Adrian Vincent D.
4   CORTES Ma. Essah Theresa C. 1 : 0   MERCADO Josefina M.
12.3 2 Ateneo De Manila University 1 - 3 1 Far Eastern University
1   MARCOS John Vincent C. 0 : 1   MEDINA Vince Angelo O.
2   MARQUEZ Lorenzo Miguel T. ½ : ½   FRAYNA Janelle Mae B.
3   MARCOS Jett Adams C. 0 : 1   LAGULA Mc Dominique Q.
4   ANDAN John Claude M. ½ : ½   ABUZO Charles Daniel B.
12.4 5 National University 0 -    Bye
Round 13 on 2012/02/25 at 8:30am-12:30pm
13.1 5 National University 4 - 0 7 De La Salle-Zobel
1   CAUNCA Louie A. 1 : 0   ESTRADA Jose Lorenzo C.
2   FUERTE Vincent Joseph T. 1 : 0   TOMAS Kouji T.
3   MAGTABOG Ryan Christian B. 1 : 0   AMORA Adrian Vincent D.
4   BONIFACIO Joribene T. 1 : 0   MERCADO Josefina M.
13.2 4 Adamson University 2 - 2 1 Far Eastern University
1   LABARDA Cary Hazel A. 0 : 1   MEDINA Vince Angelo O.
2   SAMANTILA Daryl Unix R. ½ : ½   LAGULA Mc Dominique Q.
3   FRONDA Jusmel Christian O. 1F:0F   ABUZO Charles Daniel B.
4   ENRIQUEZ Jean Karen Y. ½ : ½   CASTRO Jose Carlo S.
13.3 3 University of the East 1½ - 2½ 2 Ateneo De Manila University
1   BARCELON Bryan B. 1 : 0   MARCOS John Vincent C.
2   LUCHINA Christian David S. 0 : 1   MARQUEZ Lorenzo Miguel T.
3   DATU Alcon Paul Z. 0 : 1   MARCOS Jett Adams C.
4   CORTES Ma. Essah Theresa C. ½ : ½   ANDAN John Claude M.
13.4 6 University of Santo Tomas 0 -    Bye
Round 14 on 2012/02/26 at 1:00-5:00pm
14.1 6 University of Santo Tomas 0 - 4 1 Far Eastern University
1   TUCAY John Leindel C. 0 : 1   FRAYNA Janelle Mae B.
2   DAYLO Maria Leonora F. 0 : 1   EVANGELISTA Paul Robert G.
3   EBOL Hercules H. 0 : 1   ABUZO Charles Daniel B.
4   LUCIDO Warren Anthony M. 0F:1F   CASTRO Jose Carlo S.
14.2 2 Ateneo De Manila University 1½ - 2½ 5 National University
1   MARCOS John Vincent C. ½ : ½   CAUNCA Louie A.
2   MARQUEZ Lorenzo Miguel T. ½ : ½   FUERTE Vincent Joseph T.
3   MARCOS Jett Adams C. ½ : ½   MAGTABOG Ryan Christian B.
4   ANDAN John Claude M. 0 : 1   BONIFACIO Joribene T.
14.3 3 University of the East 0 - 4 4 Adamson University
1   BERNALES Carl Lemuel P. 0 : 1   LABARDA Cary Hazel A.
2   BARCELON Bryan B. 0 : 1   SAMANTILA Daryl Unix R.
3   LUCHINA Christian David S. 0 : 1   ENRIQUEZ Jean Karen Y.
4   CORTES Ma. Essah Theresa C. 0 : 1   MIRANDA Stephen Matthew C.
14.4 7 De La Salle - Zobel 0 -    Bye
 
 
     
 
INDIVIDUAL BOARD RESULTS
  • Board 1
  • Board 2
  • Board 3
  • Board 4
  • Board 5
  • Board 6
Board list after round 9
Rank Name Team % Games Res. Pts Wins Draws Loses %
1 LABARDA Cary Hazel A. AdU 100.0 2 0 2 2 0 0 100.0
2 GARCIA Jan Emmanuel E. ADMU 85.7 7 0 6 6 0 1 85.7
3 MEDINA Vince Angelo O. FEU 83.3 6 0 5 5 0 1 83.3
4 ESTRADA Jose Lorenzo C. DLS-Z 20.0 5 0 1 1 0 4 20.0
5 TUCAY John Leindel C. UST 6.3 8 0 ½ 0 1 7 6.3
6 BERNALES Carl Lemuel P. UE 0.0 3 0 0 0 0 3 0.0
7 JALLORINA Alder Baldwin B. NU 0.0 2 0 0 0 0 2 0.0
Board list after round 9
Rank Name Team % Games Res. Pts Wins Draws Loses %
1 BARCELON Bryan B. UE 93.8 8 0 7 1 0 93.8
2 SAMANTILA Daryl Unix R. AdU 62.5 8 0 5 4 2 2 62.5
3 FRAYNA Janelle Mae B. FEU 60.0 5 0 3 3 0 2 60.0
4 DAYLO Maria Leonora F. UST 28.6 7 0 2 1 2 4 28.6
5 CAUNCA Louie A. NU 25.0 2 0 ½ 0 1 1 25.0
6 BURGOS Jacob Francis C. DLS-Z 0.0 5 0 0 0 0 5 0.0
                     
Board list after round 9
Rank Name Team % Games Res. Pts Wins Draws Loses %
1 LAGULA Mc Dominique Q. FEU 91.7 6 0 5 1 0 91.7
2 CAVE Lance G. UST 62.5 8 0 5 5 0 3 62.5
3 FUERTE Vincent Joseph T. NU 56.3 8 0 3 3 2 56.3
4 LUCHINA Christian David S. UE 56.3 8 0 3 3 2 56.3
5 MARCOS John Vincent C. ADMU 50.0 4 0 2 2 0 2 50.0
6 FRONDA Jusmel Christian O. AdU 33.3 3 0 1 1 0 2 33.3
7 TOMAS Kouji T. DLS-Z 0.0 5 0 0 0 0 5 0.0
Board list after round 9
Rank Name Team % Games Res. Pts Wins Draws Loses %
1 EVANGELISTA Paul Robert G. FEU 100.0 6 0 6 6 0 0 100.0
2 MAGTABOG Ryan Christian B. NU 68.8 8 0 5 1 2 68.8
3 MARQUEZ Lorenzo Miguel T. ADMU 66.7 6 0 4 4 0 2 66.7
4 CANADA Crissa P. AdU 50.0 5 0 2 1 2 50.0
5 DATU Alcon Paul Z. UE 37.5 8 0 3 2 2 4 37.5
6 EBOL Hercules H. UST 31.3 8 0 2 1 5 31.3
7 ZIMMERMAN Jhumel Joseph C. DLS-Z 0.0 5 0 0 0 0 5 0.0
Board list after round 9
Rank Name Team % Games Res. Pts Wins Draws Loses %
1 ABUZO Charles Daniel B. FEU 66.7 3 0 2 2 0 1 66.7
2 MARCOS Jett Adams C. ADMU 64.3 7 0 4 1 2 64.3
3 BONIFACIO Joribene T. NU 57.1 7 0 4 3 2 2 57.1
4 ENRIQUEZ Jean Karen Y. AdU 50.0 8 0 4 3 2 3 50.0
5 DATU Bianca Marie E. UE 50.0 2 0 1 1 0 1 50.0
6 AMORA Adrian Vincent D. DLS-Z 0.0 4 0 0 0 0 4 0.0
7 LUCIDO Warren Anthony M. UST 0.0 1 0 0 0 0 1 0.0
Board list after round 9
Rank Name Team % Games Res. Pts Wins Draws Loses %
1 CASTRO Jose Carlo S. FEU 100.0 2 0 2 2 0 0 100.0
2 CORTES Ma. Essah Theresa C. UE 83.3 3 0 2 1 0 83.3
3 ANDAN John Claude M. ADMU 62.5 4 0 2 1 1 62.5
4 MIRANDA Stephen Matthew C. AdU 58.3 6 0 3 1 2 58.3
5 IGNACIO Robin B. NU 50.0 5 0 2 1 2 50.0
6 MERCADO Josefina M. DLS-Z 12.5 8 0 1 1 0 7 12.5
                     
 
  • Board 1
  • Board 2
  • Board 3
  • Board 4
  • Board 5
  • Board 6
Board list after round 11
Rank Name Team % Games Res. Pts Wins Draws Loses %
1 LABARDA Cary Hazel A. AdU 100.0 3 0 3 3 0 0 100.0
2 MEDINA Vince Angelo O. FEU 87.5 8 0 7 7 0 1 87.5
3 GARCIA Jan Emmanuel E. ADMU 85.7 7 0 6 6 0 1 85.7
4 TUCAY John Leindel C. UST 20.0 10 0 2 1 2 7 20.0
5 ESTRADA Jose Lorenzo C. DLS-Z 14.3 7 0 1 1 0 6 14.3
6 BERNALES Carl Lemuel P. UE 0.0 3 0 0 0 0 3 0.0
7 JALLORINA Alder Baldwin B. NU 0.0 2 0 0 0 0 2 0.0
Board list after round 11
Rank Name Team % Games Res. Pts Wins Draws Loses %
1 BARCELON Bryan B. UE 83.3 9 0 7 1 1 83.3
2 FRAYNA Janelle Mae B. FEU 66.7 6 0 4 4 0 2 66.7
3 SAMANTILA Daryl Unix R. AdU 61.1 9 0 4 3 2 61.1
4 DAYLO Maria Leonora F. UST 33.3 9 0 3 2 2 5 33.3
5 CAUNCA Louie A. NU 16.7 3 0 ½ 0 1 2 16.7
6 BURGOS Jacob Francis C. DLS-Z 0.0 6 0 0 0 0 6 0.0
                     
Board list after round 11
Rank Name Team % Games Res. Pts Wins Draws Loses %
1 LAGULA Mc Dominique Q. FEU 93.8 8 0 7 1 0 93.8
2 CAVE Lance G. UST 60.0 10 0 6 6 0 4 60.0
3 FUERTE Vincent Joseph T. NU 55.0 10 0 4 3 3 55.0
4 LUCHINA Christian David S. UE 50.0 9 0 3 3 3 50.0
5 MARCOS John Vincent C. ADMU 41.7 6 0 2 1 3 41.7
6 FRONDA Jusmel Christian O. AdU 33.3 3 0 1 1 0 2 33.3
7 TOMAS Kouji T. DLS-Z 0.0 6 0 0 0 0 6 0.0
Board list after round 11
Rank Name Team % Games Res. Pts Wins Draws Loses %
1 EVANGELISTA Paul Robert G. FEU 85.7 7 0 6 6 0 1 85.7
2 MAGTABOG Ryan Christian B. NU 75.0 10 0 7 1 2 75.0
3 MARQUEZ Lorenzo Miguel T. ADMU 68.8 8 0 5 1 2 68.8
4 CANADA Crissa P. AdU 50.0 5 0 2 1 2 50.0
5 EBOL Hercules H. UST 45.0 10 0 4 1 5 45.0
6 DATU Alcon Paul Z. UE 33.3 9 0 3 2 2 5 33.3
7 ZIMMERMAN Jhumel Joseph C. DLS-Z 0.0 6 0 0 0 0 6 0.0
Board list after round 11
Rank Name Team % Games Res. Pts Wins Draws Loses %
1 ABUZO Charles Daniel B. FEU 75.0 4 0 3 3 0 1 75.0
2 BONIFACIO Joribene T. NU 62.5 8 0 5 4 2 2 62.5
3 MARCOS Jett Adams C. ADMU 61.1 9 0 5 1 3 61.1
4 ENRIQUEZ Jean Karen Y. AdU 55.6 9 0 5 4 2 3 55.6
5 DATU Bianca Marie E. UE 50.0 2 0 1 1 0 1 50.0
6 AMORA Adrian Vincent D. DLS-Z 0.0 5 0 0 0 0 5 0.0
7 LUCIDO Warren Anthony M. UST 0.0 1 0 0 0 0 1 0.0
Board list after round 11
Rank Name Team % Games Res. Pts Wins Draws Loses %
1 CASTRO Jose Carlo S. FEU 100.0 3 0 3 3 0 0 100.0
2 CORTES Ma. Essah Theresa C. UE 87.5 4 0 3 1 0 87.5
3 MIRANDA Stephen Matthew C. AdU 57.1 7 0 4 3 2 2 57.1
4 ANDAN John Claude M. ADMU 50.0 6 0 3 2 2 2 50.0
5 IGNACIO Robin B. NU 35.7 7 0 2 1 4 35.7
6 MERCADO Josefina M. DLS-Z 10.0 10 0 1 1 0 9 10.0
                     
 
  • Board 1
  • Board 2
  • Board 3
  • Board 4
  • Board 5
  • Board 6
Board list after round 12
Rank Name Team % Games Res. Pts Wins Draws Loses %
1 LABARDA Cary Hazel A. AdU 100.0 4 0 4 4 0 0 100.0
2 MEDINA Vince Angelo O. FEU 88.9 9 0 8 8 0 1 88.9
3 GARCIA Jan Emmanuel E. ADMU 85.7 7 0 6 6 0 1 85.7
4 BERNALES Carl Lemuel P. UE 25.0 4 0 1 1 0 3 25.0
5 TUCAY John Leindel C. UST 18.2 11 0 2 1 2 8 18.2
6 ESTRADA Jose Lorenzo C. DLS-Z 14.3 7 0 1 1 0 6 14.3
7 JALLORINA Alder Baldwin B. NU 0.0 2 0 0 0 0 2 0.0
Board list after round 12
Rank Name Team % Games Res. Pts Wins Draws Loses %
1 BARCELON Bryan B. UE 85.0 10 0 8 1 1 85.0
2 SAMANTILA Daryl Unix R. AdU 65.0 10 0 5 3 2 65.0
3 FRAYNA Janelle Mae B. FEU 64.3 7 0 4 1 2 64.3
4 DAYLO Maria Leonora F. UST 30.0 10 0 3 2 2 6 30.0
5 CAUNCA Louie A. NU 16.7 3 0 ½ 0 1 2 16.7
6 BURGOS Jacob Francis C. DLS-Z 0.0 7 0 0 0 0 7 0.0
                     
Board list after round 12
Rank Name Team % Games Res. Pts Wins Draws Loses %
1 LAGULA Mc Dominique Q. FEU 94.4 9 0 8 1 0 94.4
2 CAVE Lance G. UST 63.6 11 0 7 7 0 4 63.6
3 FUERTE Vincent Joseph T. NU 55.0 10 0 4 3 3 55.0
4 LUCHINA Christian David S. UE 55.0 10 0 4 3 3 55.0
5 MARCOS John Vincent C. ADMU 35.7 7 0 2 1 4 35.7
6 FRONDA Jusmel Christian O. AdU 33.3 3 0 1 1 0 2 33.3
7 TOMAS Kouji T. DLS-Z 0.0 7 0 0 0 0 7 0.0
Board list after round 12
Rank Name Team % Games Res. Pts Wins Draws Loses %
1 EVANGELISTA Paul Robert G. FEU 85.7 7 0 6 6 0 1 85.7
2 MAGTABOG Ryan Christian B. NU 75.0 10 0 7 1 2 75.0
3 MARQUEZ Lorenzo Miguel T. ADMU 66.7 9 0 6 5 2 2 66.7
4 CANADA Crissa P. AdU 41.7 6 0 2 1 3 41.7
5 EBOL Hercules H. UST 40.9 11 0 4 1 6 40.9
6 DATU Alcon Paul Z. UE 33.3 9 0 3 2 2 5 33.3
7 ZIMMERMAN Jhumel Joseph C. DLS-Z 0.0 6 0 0 0 0 6 0.0
Board list after round 12
Rank Name Team % Games Res. Pts Wins Draws Loses %
1 ABUZO Charles Daniel B. FEU 70.0 5 0 3 1 1 70.0
2 BONIFACIO Joribene T. NU 62.5 8 0 5 4 2 2 62.5
3 ENRIQUEZ Jean Karen Y. AdU 60.0 10 0 6 5 2 3 60.0
4 MARCOS Jett Adams C. ADMU 55.0 10 0 5 1 4 55.0
5 DATU Bianca Marie E. UE 50.0 2 0 1 1 0 1 50.0
6 AMORA Adrian Vincent D. DLS-Z 0.0 6 0 0 0 0 6 0.0
7 LUCIDO Warren Anthony M. UST 0.0 1 0 0 0 0 1 0.0
Board list after round 12
Rank Name Team % Games Res. Pts Wins Draws Loses %
1 CASTRO Jose Carlo S. FEU 100.0 3 0 3 3 0 0 100.0
2 CORTES Ma. Essah Theresa C. UE 90.0 5 0 4 1 0 90.0
3 MIRANDA Stephen Matthew C. AdU 57.1 7 0 4 3 2 2 57.1
4 ANDAN John Claude M. ADMU 50.0 7 0 2 3 2 50.0
5 IGNACIO Robin B. NU 35.7 7 0 2 1 4 35.7
6 MERCADO Josefina M. DLS-Z 9.1 11 0 1 1 0 10 9.1
                     
 
  • Board 1
  • Board 2
  • Board 3
  • Board 4
  • Board 5
  • Board 6
Board list after round 14
Rank Name Team % Games Res. Pts Wins Draws Loses AWARD
1 MEDINA Vince Angelo O. FEU 90.0 10 0 9 9 0 1 GOLD/MVP
4 GARCIA Jan Emmanuel E. ADMU 85.7 7 0 6 6 0 1  
5 LABARDA Cary Hazel A. AdU 83.3 6 0 5 5 0 1  
6 BERNALES Carl Lemuel P. UE 20.0 5 0 1 1 0 4  
2 TUCAY John Leindel C. UST 16.7 12 0 2 1 2 9 Silver
3 ESTRADA Jose Lorenzo C. DLS-Z 12.5 8 0 1 1 0 7 Bronze
                     
Board list after round 14
Rank Name Team % Games Res. Pts Wins Draws Loses AWARD
1 BARCELON Bryan B. UE 79.2 12 0 9 1 2 GOLD
2 FRAYNA Janelle Mae B. FEU 68.8 8 0 5 1 2 Silver
3 SAMANTILA Daryl Unix R. AdU 66.7 12 0 8 6 4 2 Bronze/Rookie
4 CAUNCA Louie A. NU 40.0 5 0 2 1 2 2  
5 DAYLO Maria Leonora F. UST 27.3 11 0 3 2 2 7  
6 BURGOS Jacob Francis C. DLS-Z 0.0 7 0 0 0 0 7  
                     
Board list after round 14
Rank Name Team % Games Res. Pts Wins Draws Loses AWARD
1 LAGULA Mc Dominique Q. FEU 90.0 10 0 9 8 2 0 GOLD
2 CAVE Lance G. UST 63.6 11 0 7 7 0 4 Silver
3 FUERTE Vincent Joseph T. NU 58.3 12 0 7 5 4 3 Bronze
4 LUCHINA Christian David S. UE 45.8 12 0 4 3 5  
5 MARCOS John Vincent C. ADMU 33.3 9 0 3 2 2 5  
6 TOMAS Kouji T. DLS-Z 0.0 8 0 0 0 0 8  
                     
Board list after round 14
Rank Name Team % Games Res. Pts Wins Draws Loses AWARD
1 EVANGELISTA Paul Robert G. FEU 87.5 8 0 7 7 0 1 GOLD
2 MAGTABOG Ryan Christian B. NU 75.0 12 0 9 8 2 2 Silver
3 MARQUEZ Lorenzo Miguel T. ADMU 68.2 11 0 6 3 2 Bronze
4 CANADA Crissa P. AdU 41.7 6 0 2 1 3  
5 EBOL Hercules H. UST 37.5 12 0 4 1 7  
6 DATU Alcon Paul Z. UE 30.0 10 0 3 2 2 6  
7 ZIMMERMAN Jhumel Joseph C. DLS-Z 0.0 6 0 0 0 0 6  
Board list after round 14
Rank Name Team % Games Res. Pts Wins Draws Loses AWARD
1 BONIFACIO Joribene T. NU 70.0 10 0 7 6 2 2 GOLD
2 ABUZO Charles Daniel B. FEU 64.3 7 0 4 1 2 Silver
3 ENRIQUEZ Jean Karen Y. AdU 62.5 12 0 6 3 3 Bronze
4 MARCOS Jett Adams C. ADMU 58.3 12 0 7 6 2 4  
5 AMORA Adrian Vincent D. DLS-Z 0.0 7 0 0 0 0 7  
                     
                     
Board list after round 14
Rank Name Team % Games Res. Pts Wins Draws Loses AWARD
1 CASTRO Jose Carlo S. FEU 90.0 5 0 4 1 0 GOLD
2 CORTES Ma. Essah Theresa C. UE 71.4 7 0 5 4 2 1 Silver
3 MIRANDA Stephen Matthew C. AdU 62.5 8 0 5 4 2 2 Bronze
4 ANDAN John Claude M. ADMU 44.4 9 0 4 2 4 3  
5 IGNACIO Robin B. NU 35.7 7 0 2 1 4  
6 MERCADO Josefina M. DLS-Z 8.3 12 0 1 1 0 11  
                     
 
     
 
TABLE TIE-BREAK
  • Rnd 2
  • Rnd 4
  • Rnd 6
  • Rnd 7
  • Rnd 9
  • Rnd 11
  • Rnd 12
  • Rnd 14
Rank after round 2
CROSS SCORE
Rank Team 1 2 3 4 5 6 7 Pts. MP    
1 Ateneo De Manila University 2         4 6 3    
2 University of the East 2         3    
3 Far Eastern University     4       4 2    
4 National University     0   4   4 2    
5 Adamson University           4 4 2    
6 University of Santo Tomas   ½   0     ½ 0    
7 De La Salle-Zobel 0       0   0 0    
Rank after round 4
CROSS SCORE
Rank Team Team 1 2 3 4 5 6 7 Pts. MP Res. SB
1 Far Eastern University FEU 3     4   4 11 6 0 53.00
2 University of the East UE 1 2     9 5 0 59.25
3 Ateneo De Manila University ADMU   2     4 5 0 42.00
4 Adamson University AdU       4 8 4 0 29.25
5 National University NU 0     4   2 0 33.50
6 University of Santo Tomas UST   ½   0 3 5 2 0 19.50
7 De La Salle-Zobel DLS-Z 0   0 0   1 1 0 0 5.00
Rank after round 6
CROSS SCORE
Rank Team Team 1 2 3 4 5 6 7 Pts. MP Res. SB
1 Far Eastern University FEU 2 3 4 4   4 17 9 0 156.00
2 Ateneo De Manila University ADMU 2 2   3 4 13½ 8 0 108.25
3 University of the East UE 1 2   4 13 7 0 96.50
4 National University NU 0   4 4 11 4 0 63.25
5 Adamson University AdU 0   4 10½ 6 0 66.75
6 University of Santo Tomas UST   1 ½ 0 3 6 2 0 38.75
7 De La Salle-Zobel DLS-Z 0 0 0 0 0 1 1 0 0 6.00
Rank after round 7
CROSS SCORE
Rank Team Team 1 2 3 4 5 6 7 Pts. MP Res. SB
1 Far Eastern University FEU 2 3 4 4 4 4 21 11 0 208.00
2 Ateneo De Manila University ADMU 2 2 3 4 15 8 0 146.00
3 University of the East UE 1 2 1 4 14 7 0 123.25
4 Adamson University AdU 0 3 4 13½ 8 0 117.25
5 National University NU 0 4 4 13½ 6 0 106.75
6 University of Santo Tomas UST 0 1 ½ 0 3 6 2 0 45.25
7 De La Salle-Zobel DLS-Z 0 0 0 0 0 1 1 0 0 6.00
Rank after round 9
CROSS SCORE
Rank Team Team 1 2 3 4 5 6 7 Pts. MP Res. SB
1 Far Eastern University FEU 2 3 2½ 4 4 4 4 23½ 13 0 327.75
2 Ateneo De Manila University ADMU 2 2 3 4 4 19 10 0 200.50
3 University of the East UE 1 1½ 2 1 3½ 3 4 18½ 9 0 230.25
4 Adamson University AdU 0 3 2½ 1½ 4 3 18 10 0 191.00
5 National University NU 0 1½ 2½ 4 1 4 17 8 0 205.25
6 University of Santo Tomas UST 0 1 ½ 1 0 3 3 10 4 0 130.75
7 De La Salle-Zobel DLS-Z 0 0 0 0 0 1 0 1 2 0 0 28.00
Rank after round 11
CROSS SCORE
Rank Team Team 1 2 3 4 5 6 7 Pts. MP Res. SB
1 Far Eastern University FEU 2 4 4 3 3 2½ 4 4 4 30½ 17 0 461.25
2 Ateneo De Manila University ADMU 2 2½ 1 2 3 2½ 4 4 22½ 12 0 306.25
3 Adamson University AdU 0 1½ 3 2½ 1½ 3 4 3 21 12 0 296.50
4 National University NU 0 1 1½ 2½ 1½ 3 4 1 4 21 10 0 344.00
5 University of the East UE 1 1½ 2 1 2½ 1 3½ 3 4 19½ 9 0 324.50
6 University of Santo Tomas UST 0 1 1½ 0 3 ½ 1 3 4 15½ 6 0 194.00
7 De La Salle-Zobel DLS-Z 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 2 0 0 36.50
Rank after round 12
CROSS SCORE
Rank Team Team 1 2 3 4 5 6 7 Pts. MP Res. SB
1 Far Eastern University FEU 4 2 3 3 2½ 4 3 4 4 4 33½ 19 0 571.75
2 Adamson University AdU 0 1½ 3 3 2½ 1½ 2½ 3 4 3 24 14 0 365.00
3 Ateneo De Manila University ADMU 2 1 2½ 1 2 3 2½ 4 4 23½ 12 0 369.75
4 University of the East UE 1 1½ 1 2 2½ 1 3½ 3 4 4 23½ 11 0 351.50
5 National University NU 0 1 1½ 2½ 1½ 3 4 1 4 21 10 0 384.50
6 University of Santo Tomas UST 0 1½ 1 1 1½ ½ 1 0 3 3 4 16½ 6 0 231.00
7 De La Salle-Zobel DLS-Z 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0 2 0 0 40.50
Rank after round 14
FINAL RANKING CROSS SCORE
Rank Team Team 1 2 3 4 5 6 7 Pts. MP Res. SB
1 Far Eastern University FEU 4 2 4 3 2 3 3 2½ 4 4 4 4 39½ 22 0 795.50
2 Adamson University AdU 0 2 2½ 1½ 1½ 3 3 4 2½ 3 4 3 30 17 0 592.50
3 National University NU 0 1 1½ 2½ 2½ 2½ 1½ 3 4 1 4 4 27½ 14 4 508.00
4 Ateneo De Manila University ADMU 2 1 2½ 1 1½ 1½ 2 2½ 3 2½ 4 4 27½ 14 0 525.25
5 University of the East UE 1 1½ 1 0 2½ 1 2 1½ 3½ 3 4 4 25 11 0 444.50
6 University of Santo Tomas UST 0 0 1½ 1 0 3 1 1½ ½ 1 3 4 16½ 6 0 277.75
7 De La Salle-Zobel DLS-Z 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 1 0 2 0 0 46.50
 
 
     
  FINAL RESULTS:  
  Men's Division  
  Women's Division  
  Junior's Division  
     
  TOURNAMENT ROUND RESULTS:  
  Men's Division  
  Women's Division  
  Junior's Division