National Chess Federation of the Philippines

"Make the Right Move, Play Chess"

 
     
       

Tournament Archives

2011
 

News Archives

2011
 

Related News/Links:

2012 Gov. Oscar S. Moreno National Age-Group Chess Championships - Mindanao Leg (Boys' Results)

2012 Gov. Oscar S. Moreno National Age-Group Chess Championships - Mindanao Leg (Girls' Results)

2012 Gov. Oscar S. Moreno National Chess Championships (Mindanao Leg) - chess-results.com

 

LOCAL WOOD PUSHERS REIGN IN THE 2012 GOV. OSCAR S. MORENO NATIONAL AGE GROUP CHESS CHAMPIONSHIPS (3.29.2012)

2012 GOV. OSCAR S. MORENO NATIONAL AGE-GROUP CHAMPIONSHIPS - 4TH RND - MINDANAO ELIMINATION (3.27.2012)

2012 GOV. OSCAR S. MORENO NATIONAL CHESS CHAMPIONSHIPS - 2nd rnd - MINDANAO LEG (3.26.2012)

Opening Ceremonies - Gov. Oscar S. Moreno National Age Group - Mindanao Leg (3.25.2012)

2012 GOV. OSCAR S. MORENO NATIONAL AGE GROUP CHESS CHAMPIONSHIPS (3.23.2012)

2012 GOV. OSCAR S. MORENO NATIONAL AGE GROUP AND JUNIORS CHESS CHAMPIONSHIPS (3.20.2012)

 

Downloads:

Gov. Oscar S. Moreno 2012 National Age Group Eliminations, Mindanao Leg

Rules and Regulations

Registration Form

Gov. Oscar S. Moreno 2012 National Junior Eliminations, Mindanao Leg

Rules and Regulations

Registration Form

 

 

CHESS NEWS

 

posted March 29, 2012

 
  LOCAL WOOD PUSHERS REIGN IN THE 2012 GOV. OSCAR S. MORENO NATIONAL AGE GROUP CHESS CHAMPIONSHIPS  
     
 

Boys Under 20

Individual Age-Group Categories Champions

20-under boys---Lennon Hart Salgados (5 points)
20-under girls---WNM Janelle Mae Frayna (6 points)
16-under boys---Austin Jacob Literatus (5.5 points)
16-under girls---Alyssa Ysaiah Jamaca (4.5 points)
14-under boys---Daryl Unix Samantila (6 points)
14-under girls---Ella Grace Moulic (4.5 points)
12-under boys---Romeo Canino (5.5 points)
12-under girls---Natori Biazza Diaz (5.5 points)
10-under boys---Ronald Canino (5 points)
10-under girls---Me Ann Joy Baclayon (6 points)
8-under boys---Billy Samuel Ventanilla (3 points)
8-under girls---Methusellah Ramos (5 points)
 
 

 

 
 

Local bets held their ground, dominating the competition in the recently concluded 2012 Gov. Oscar S. Moreno National Age Group Chess Championships held at the Provincial Capitol Grounds of Misamis Oriental.

Cagayan de Oro’s Lennon Hart Salgados drew with Bhell Ortiz in the final round to amass a total of 5 points, edging McDominique Lagula of Nueva Vizcaya by half a point to capture the Championship in the Boys 20 under category.

Misamis Oriental players Ronald Canino likewise got 5 points to take home the trophy in the Boys 10 under category while brother Romeo Canino tallied 5.5 points out of six games to win the championship in the 12 under boys group.

The battle in the boys 8 under category was nerve racking, top seed and erstwhile leader Alekhine Nouri of Negros Occidental province who only needed a draw to claim the top prize, drop his last game losing to Billy Samuel Ventanilla of North Cotabato who emerged as champion by “winner over the other” tie break rule.

Daryl Unix Samantila (NCR-Malabon) tallied a perfect score in the boys 14 under category while Austin Jacob Literatus of Davao City had 5.5 in the boys 16 under category to emerge as Champions and joined other category champions in the delegation to represent the Philippines in the 2012 ASEAN+ Age Group Chess Championships to be held in Hue, Vietnam on June 10 – 20, 2012.

In the girls division, Misamis Oriental woodpushers Methusellah Ramos and Me Ann Joy Baclayon routed their opponents with perfect slates to take home the trophies in the Girls 8 under and 10 under categories respectively. Another local player Alyssa Ysaiah Jamaca also took home the grand prize in the girls 16 under category.

Far Eastern University’s WNM Janelle Mae Frayna of Legazpi City, also the Champion of under 16 girls Luzon Leg in Sta.Rosa, Laguna, likewise remained unbeaten to take home the Championship in the Girls 20 under category demonstrated her superior preparation and training “Hope my winnings will continue up to Grandfinals and win the gold medal in Vietnam” says Frayna

The other category champions are Ella Grace Moulic of Davao in Girls 14 under with 4.5 points and Natori Biazza (Negros Occidental) who scored 5.5 points out of six games in Girls 12 under.

The Champions will be joined by the top five placers in each category in the Grand Finals to be held on April 23 – 30, 2012 in Tanauan City, Batangas.

Gov. Moreno was elated by the showing of his constituents, stating “the privilege given to us to host and sponsor these events, has given us the opportunity not only to show our hospitality but more important was to showcase the talent of players from Misamis Oriental”.

 
 
Final Rankings (BOYS)
 
BOYS UNDER 20
Rank Name Rtg Club Pts Res. BH. SB Fide vict
1 SALGADOS Lennon Hart 2104 CDO 5 0 25½ 16.50 19½ 4
2 LAGULA McDominique 2013 Nueva Viscaya 0 25½ 14.00 17½ 4
3 ORTIZ Bhell 1856 Cebu 4 0 22½ 10.25 13½ 3
4 DALIPE Jayben Ian 0 Gen San 4 0 22 10.25 13½ 3
5 OMONGOS Paul 1847 Misor 4 0 18 8.50 10 4
6 COQUILLA Chester Jason 1802 CDO 0 20½ 8.00 11½ 3
7 LESACA Jon Christian 2011 Davao 3 0 24½ 8.00 14 3
8 ORLANDA Jesse John 1820 Misor 3 0 21½ 7.50 10 3
9 LLANOS Adrian Alain 1855 Davao 3 0 21 9.50 11½ 2
10 BALDESIMO Jun Mark 0 Agusan del Sur 3 0 21 9.25 10½ 2
11 MORSALIM Salahudin 1567 Lanao del Sur 3 0 17 7.25 2
12 SALCEDO Joshua 0 CDO 2 0 21½ 4.00 11 1
13 NABATLAO Jason 1804 CDO 2 0 21 4.00 6 2
14 MORSALIM Abdulrahman 1679 Lanao del Sur 2 0 20 3.00 3 2
15 MIRANO Jan Francis 1952 Aklan 2 0 18½ 5.50 10 2
16 CANTONJOS Ronnel 1793 Gingoog 1 0 19 2.50 4 1
17 IBAOC Keith Duval 1732 CDO 0 0 19½ 0.00 0 0
 
BOYS UNDER 16
Rank Name Rtg Club Pts Res. BH. SB Fide vict
1 LITERATUS Austin Jacob 1987 Davao 0 21 18.75 20 5
2 CLARO Diego Abraham 1859 Cebu 5 0 21½ 17.50 16½ 4
3 BALBONA Felix Shaun 1941 Cebu 0 22½ 16.25 16 3
4 EVANGELISTA Paul Robert 1914 Pangasinan 4 0 24 13.50 17 4
5 RUIZ Jahlil 1729 Dipolog 4 0 20½ 11.00 15 4
6 KHEY Gintle 1816 Laguna 4 0 19½ 10.50 15 4
7 RAFALES Baltazar Jr. 1801   4 0 15½ 8.00 10 4
8 LAGAHID Jayson 1659 MisOr 0 18 8.25 11 3
9 CRISOLOGO Arjun Neil 1649 Misor 0 18 8.00 12 3
10 CANTONJOS Aljie 1825 Gingoog 3 0 22 9.00 13 3
11 BELZA Kevin 1687 Iligan 3 0 20 6.50 12 3
12 TAGANAS Harold Karl 1690 CDO 3 0 15½ 5.00 12 3
13 DAGASUHAN Billy Joe 0 MisOr 3 0 13 4.50 7 1
14 MORSALIM Mohmin 1748 Lanao del Sur 0 21 6.75 10½ 2
15 CORNELIO Riocesar 1632 Iligan 0 18 5.50 2
16 DEROTAS Glexan 1756 cebu 0 18 4.25 9 2
17 ABOGA-A Gold Christ 1649 CDO 0 17½ 4.75 2
18 CAHIG Immanuel 1632 Lanao del Sur 0 12½ 4.25 7 1
19 ROMAN Daniel 0 CEbu 2 0 15½ 4.50 0
20 JACULO Mark Anthony 0 MisOr 2 0 15½ 4.00 8 2
21 CASTRO Junpril Sage 1632 Cebu 2 0 15 4.25 6 1
22 GAMBE Niko Anthony 1600 CDO 0 14½ 2.50 0
23 ACLO Aldrich 0 Misor 1 0 15 1.00 3 0
24 SALCEDO Ven Christian 1725 CDO 0 0 13½ 0.00 0 0
 
BOYS UNDER 14
Rank Name Rtg Club Pts Res. BH. SB Fide vict
1 SAMANTILA Daryl Unix 1915 Malabon 6 0 19 19.00 21 6
2 HONCULADA Kenneth Norman 1796 CDO 5 0 21½ 15.50 19 5
3 DIOLOLA Alberto 1774 GenSan 4 0 23 12.00 16 4
4 BALBONA John Francis 1835 Cebu 4 0 20½ 11.50 16 4
5 ABAO Cedric 1632 Misor 4 0 20½ 10.50 14 4
6 BERNALDEZ Gio 1687 Bohol 4 0 17½ 9.50 12 4
7 PLACENCIA Kenneth James 1702 Davao 3 0 21 6.00 11 3
8 ALENTON Rod Gabriel 1649 CDO 3 0 20½ 7.00 11 3
9 CABUNOC Renz Andy 1632 CDO 0 18 5.75 10½ 2
10 TACUGUE James Christian 1616 CDO 0 16 3.75 1
11 COQUILLA Christian Andre 1681 Mis Or 0 15 5.25 2
12 EDROTE Paulo Emmanuel 0 CDO 0 15 3.50 2
13 ROMAN Marion 0 CDO 2 0 16 2.50 11 2
14 BORRES Alwyn Dave 1649 Cebu 2 0 14½ 2.00 6 2
15 AMBOR Eugene Jauhari 0 N. Cotabato 2 0 12½ 2.00 4 2
16 GAMBE Terenz Martin 1676 CDO 0 0 17 0.00 0 0
17 IBAOC Tristan Frech 1745 CDO 0 0 13½ 0.00 0 0
 
BOYS UNDER 12
Rank Name Rtg   Pts Res. BH. SB Fide vict
1 CANINO Romeo 1681 Mis Or 0 19½ 18.00 19½ 5
2 MICIANO John Marvin 1794 Davao 5 0 21½ 16.00 17 5
3 RANARIO Aldrin Ronulfo 1675 Mis Or 0 19 13.75 15½ 4
4 BASILGO Adrian 0 Cebu 4 0 21 12.75 13½ 3
5 IBAOC Kennard Troy 1732 CDO 4 0 21 12.50 15 4
6 YULO Othniel 0 CDO 4 0 20½ 12.75 14½ 3
7 MANGUBAT Valerio 1787 Neg Or 0 23½ 11.50 16 3
8 CUI Reymark Pone 0 Koronadal 0 18½ 8.25 10 3
9 BALBONA James Andrew 1643 Cebu 0 18 8.25 13 3
10 ALENTON Rod Raphael 1616 CDO 0 17 7.25 10½ 3
11 FELISILDA Andrei John 1656 CDO 0 15½ 6.75 3
12 ESPIRITU Gian Patrick 1628 Cebu 3 0 24 11.00 14½ 2
13 BORRES Alrenz Dale 1625 CDO 3 0 19½ 5.50 11 3
14 SALCEDO Vincent 1656 CDO 3 0 18½ 5.50 13 3
15 OLADIVE Revson 0 CDO 0 16 5.00 2
16 FELISILDA Andrew Joseph 1660 CDO 2 0 18½ 4.25 9 1
17 CHUA Cres John 1600 CDO 2 0 16 4.00 7 2
18 HERNANDEZ Raphael Judd 0 CDO 2 0 15 3.75 5 1
19 ALENTON Rod Jose 0 CDO 2 0 14½ 3.00 6 2
20 LABIS Noel Francis 0 CDO 0 16 3.00 1
21 ARRABIS Christian Jay 1616 CDO 0 14 2.00 1
22 ESTAMO Jonard 0 CDO 0 13½ 3.00 1
23 RUIZ Reysonn Joss Leigh 0 CDO 0 12 2.75 1
24 BUG-OS Alex Vincent 0 CDO 1 0 20 2.00 5 1
 
BOYS UNDER 10
Rank Name Rtg   Pts Res. BH. SB Fide vict
1 CANINO Ronald 1740 mis or 5 0 19½ 15.75 18 4
2 SARCHEZ Chrisus Joseph 1683 koronadal 0 19½ 14.25 16½ 4
3 JALANI Nahid 0 Lanao del Sur 4 0 24 15.25 16½ 3
4 SARCHEZ Chrisus Joshua 1755 koronadal 4 0 20½ 13.25 14 3
5 AYON Charles Faith 1723 Gen San 4 0 20 11.50 15 4
6 HONCULADA Karl Francis 1666 CDO 4 0 18 10.00 12 4
7 BALING Aeronne 0 Zamboanga 4 0 15½ 8.50 10 4
8 FELISILDA Andrix Josh 1625 CDO 0 22½ 11.50 14 3
9 PLACENCIA Kurt John 1681 Davao 0 20 10.00 13 2
10 BERNALDEZ Garry 1672 Bohol 3 0 22 9.25 13½ 2
11 BRAVO John Rhuiz 1653 Pangasinan 3 0 19 6.00 11 3
12 JALANI Eqbal 0 Lanao del Sur 3 0 17½ 7.50 9 3
13 GUICO Franz Christian 0 CDO 0 18½ 5.75 10½ 2
14 WAGA Wedmark Dannwil 0 CDo 0 15½ 3.75 9 2
15 CRISOLOGO Isaiah Daniel 0 Mis Or 2 0 17½ 3.00 8 2
16 GEMENTIZA John Jesse 0 CDO 2 0 16½ 2.00 5 2
17 GAMBE Jose Maria Miguel 0 CDO 2 0 15½ 2.50 6 2
18 IBAOC Christian Gabriel 1679 CDO 0 12 2.25 3 1
19 FERNANDEZ John David 0 CDO 1 0 15 1.00 4 1
20 PAJO Psalm Elan 0 CDO 1 0 11½ 1.50 2 1
 
BOYS UNDER 8
Rank Name Rtg   Pts Res. SB Koya vict
1 VENTANILLA BILLY SAMUEL 0 n. cotabato 3 1 6.00 2 3
2 NOURI ALEKHINE 1686 Negros occ 3 0 4.00 1 3
3 BERNALDEZ GLENN 1669 Bohol 2 0 2.00 0 2
4 CANSANCIO SEDRIC EDMAR 0   1 0 3.00 1 1
5 MAYNE TERRENCE EDWARD 0 CDO 1 0 1.00 0 1
 
 
 
Final Rankings (GIRLS)
 
GIRLS UNDER 20
Rank Name Rtg Club Pts Res. BH. SB Fide vict
1 FRAYNA Janelle Mae 1879 Legazpi City 6 0 17 17.00 21 6
2 DOCENA Jedara 2004 Bohol 5 0 16½ 10.50 16 5
3 PALERO Mary Israel 1793 Davao 0 18 5.75 10½ 3
4 YNGAYO Nikki Erica 1899 Davao 3 0 20½ 6.00 12 3
5 GALLEGO Crista Mae 1806 Davao 1 18 3.75 10 2
6 CHUA Carol Anne 1791 Misor 0 16½ 3.25 2
7 ABABA Lee Jean 1818   1 0 17 0.50 4 1
8 CHIN Pamela Marie 1818 Kidapawan ½ 0 20½ 1.25 1 0
 
GIRLS UNDER 16
Rank Name Rtg Club Pts Res. SB Koya vict
1 JAMACA Alyssa Ysaiah 0 CDO 0 11.25 3 3
2 SABUGA Eure Faith 1683 MIsOr 1 6.75 2
3 YEBES Mary Jeanette 1659 CDO 1 6.75 2
4 YECYEC Aires 1632 CDO ½ 0 2.25 ½ 0
 
GIRLS UNDER 14
Rank Name Rtg   Pts Res. SB Koya vict
1 MOULIC Ella Grace 1799 Davao 0 10.00 2 4
2 CRISOLOGO Janin 1746 Mis Or 0 6.00 1 3
3 CANOY Glaiza 1649 Mis OR 0 3.75 0 2
4 EJEM Alexa Joy 1632 Mis Or 2 0 3.50 ½ 1
5 OPEMA Julie Anne 0 CDO 0 2.75 ½ 0
6 ELIZONDO Dianne Kaye 1584 CDO 1 0 3.00 ½ 0
 
GIRLS UNDER 12
Rank Name Rtg   Pts Res. BH. SB Fide vict
1 DIAZ Natori Biazza 1659 Neg Occ. 0 20½ 18.25 18 5
2 DOROY Allanney Jia 0 Agusan Sur 0 21½ 15.50 15 3
3 DEROTAS Vic Glysen 1791 Cebu 4 0 22½ 13.00 16½ 3
4 EJEM Jessa Marie 0 Mis Or 4 0 17½ 11.00 12 4
5 ECAL Bhea Buen 1649 CDO 0 23 11.00 13 3
6 MAGNO Vanessa 1691 CDO 3 0 20 7.50 13 3
7 MULAWAN Briget Diana 1600 CDO 3 0 19 7.00 12 3
8 BACLAYO Honey Grace 1616 Mis Or 3 0 19 5.50 13 3
9 BANAAG Ma. Venus Caress 1600 CDO 3 0 15 3.50 9 3
10 JAPAY Jemima 1626 CDO 3 0 14½ 3.00 7 3
11 GAMBE Theresa Arlene 1551 CDO 0 16 3.75 2
12 ECAL Abhegail 0 CDO 2 0 16 3.50 8 2
13 JUMALON Gemwel Mariel 0 CDO ½ 0 15 0.50 0
14 VASALLO Klarissa 0 Mis Or ½ 0 12½ 0.25 0
 
GIRLS UNDER 10
Rank Name Rtg Club Pts Res. BH. SB Fide vict
1 BACLAYON Me Ann Joy 1679 MIsOr 6 0 21 21.00 21 6
2 TAN Mary Joy 0 MisOr 5 0 20½ 14.50 18 5
3 RUIZ Jesrelle 0 Dipolog 4 0 23 12.00 16 4
4 DE LOS REYES Cristine 1644 CDO 4 0 20 10.00 14 4
5 AMBOR Amber Juneeza 0 N. Cotabato 4 0 18 9.00 14 4
6 VILLARIN Catherine Kate 0 CDO 3 0 20½ 6.50 13 3
7 LAPORE Angela 0 MisOr 3 0 20½ 5.50 11 2
8 HERNANDEZ Jianna Marice 0 CDO 3 0 17½ 4.50 11 3
9 FLORES Dayanara 0 Cotabato 3 0 16 5.00 10 3
10 BADAL Julie Ann 1584 CDO 3 0 16 4.50 10 3
11 IDOL Angeli Marie 0 CDO 2 0 13½ 2.00 8 2
12 CASTRILLO Regina Gabrielle 0 CDO 1 0 16½ 1.00 2 1
13 TABLANDO Josepheen Merari 0 CDO 1 0 15½ 2.00 4 1
14 ALENTON Maria Jose 0 CDO 1 0 13½ 1.00 1 1
15 PAJO Psalm Elan J 0 CDO 0 0 13½ 0.00 0 0
 
GIRLS UNDER 8
Rank Name Rtg Club Pts Res. SB Koya vict
1 RAMOS METHUSELLAH 0 CDO 5 0 10.00 2 5
2 BORRES ALTHEA NICOLE 1535 CDO 0 5.75 1 3
3 CANINO RHEA JEAN 0 MisOr 0 3.25 0 2
4 FLORES PRINCESS DIANA 0 Cotabato 2 0 2.00 0 2
5 TACUGUE JILLIAN FAITH 0 CDO 0 3.25 1 0
6 TABLANDO DIANA UZIEL 0 CDO ½ 0 0.75 0 0
 
 
     
 
Related News/Links:
2012 Gov. Oscar S. Moreno National Age-Group Chess Championships - Mindanao Leg (Boys' Results)
2012 Gov. Oscar S. Moreno National Age-Group Chess Championships - Mindanao Leg (Girls' Results)
2012 Gov. Oscar S. Moreno National Chess Championships (Mindanao Leg) - chess-results.com
 
LOCAL WOOD PUSHERS REIGN IN THE 2012 GOV. OSCAR S. MORENO NATIONAL AGE GROUP CHESS CHAMPIONSHIPS (3.29.2012)
2012 GOV. OSCAR S. MORENO NATIONAL AGE-GROUP CHAMPIONSHIPS - 4TH RND - MINDANAO ELIMINATION (3.27.2012)
2012 GOV. OSCAR S. MORENO NATIONAL CHESS CHAMPIONSHIPS - 2nd rnd - MINDANAO LEG (3.26.2012)
Opening Ceremonies - Gov. Oscar S. Moreno National Age Group - Mindanao Leg (3.25.2012)
2012 GOV. OSCAR S. MORENO NATIONAL AGE GROUP CHESS CHAMPIONSHIPS (3.23.2012)
2012 GOV. OSCAR S. MORENO NATIONAL AGE GROUP AND JUNIORS CHESS CHAMPIONSHIPS (3.20.2012)
 
Downloads:
Gov. Oscar S. Moreno 2012 National Age Group Eliminations, Mindanao Leg

Rules and Regulations

Registration Form

Gov. Oscar S. Moreno 2012 National Junior Eliminations, Mindanao Leg

Rules and Regulations

Registration Form