National Chess Federation of the Philippines

"Make the Right Move, Play Chess"

 
     
       

Tournament Archives

2011
 

News Archives

2011
 
 

Related Links:

Boys' Division Results | GRAND FINALS - 2013 National Age Group Chess Championships

Girls' Division Results | GRAND FINALS - 2013 National Age Group Chess Championships

 

Nouri, San Diego triumph; several others bags title (4.15.2013)

Garcia, Bersamina, Samantila virtual champ (4.14.2013)

IM Garcia, WFM San Diego keeps lead despite loss (4.12.2013)

Garcia, San Diego leads National Age Group Chess Grand Finals (4.10.2013)

Ceremonial Moves - 2013 Age Group Grand Finals (4.7.2013)

 

Grand Finalists - 2013 National Age-Group Chess Championships (3.29.2013)

 

Boys' Division Final Results | PANGASINAN Leg Final Elimination - 2013 National Age Group Chess Championships

Girls' Division Final Results | PANGASINAN Leg Final Elimination - 2013 National Age Group Chess Championships

 

Boys' Division Final Results | LUZON Leg Elimination - 2013 National Age Group Chess Championships

Girls' Division Final Results | LUZON Leg Elimination - 2013 National Age Group Chess Championships

 

Boys' Division Final Results | MINDANAO Leg Elimination - 2013 National Age Group Chess Championships

Girls' Division Final Results | MINDANAO Leg Elimination - 2013 National Age Group Chess Championships

 

Boys' Division Final Results | VISAYAS Leg Elimination - 2013 National Age Group Chess Championships

Girls' Division Final Results | VISAYAS Leg Elimination - 2013 National Age Group Chess Championships

 

 

 

April 14, 2013

 
 
2013 National Age-Group Chess Championships
GRAND FINALS

Organizer : NCFP, PSC, BAYAN MUNA, TAGUIG CITY
Federation : Philippines ( PHI )
Tournament Director : GM Jayson O. Gonzales
Chief Arbiter : IA Gene J. Poliarco
Arbiters :
Site : Taguig City University. Auditorium Gen. Santos ave. upper Bicutan Taguig City, Metro Manila, in front of Camp Bagong Diwa
Date : April 6-14, 2013
 
     
  Boys 20 & Under  
  Rating-Ø :  
 
FINAL RANKING and CROSSTABLE
Standing after round 15
SNo.   Name   total
1 IM GARCIA Jan Emmanuel Manila 25
2 NM DATU Alcon John Caloocan City 21
3 FM PASCUA Haridas Mangatarem, Pang. 20
4   DOCENA Jerad Pasay City 18
5   AQUINO Prince Mark San Nicolas, Pang. 18
6   BATUCAN John Ray Davao City 18
7   EVANGELISTA Paul Robert Bolinao, Pangasinan 17.5
8   SALGADOS Lennon Hart Cagayan de Oro City 17
9   MEDINA Vince Angelo Laguna 15
10   MAGTABOG Ryan Christian Manila 14
11   PORRAS Fritz Bryan Iloilo 12.5
12   LAGULA McDominique Nueva Vizcaya 12.5
13   CASTRO Jose Carlo Caloocan City 12
14   NAZARIO Marc Christian Quezon City 9.5
15   FAGON Romy Urdaneta, Pangasinan 6
16   BATUCAN Neptali III Davao City 4
         
 
SNo.   Name   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 total
1   BATUCAN John Ray Davao City * 2 1 0 1 0 0 2 2 1 1 1 2 1 2 2 18
2   FAGON Romy Urdaneta, Pangasinan 0 * 0 0 2 0 0 1 1 0 0 0 2 0 0 0 6
3   MEDINA Vince Angelo Laguna 1 2 * 0 0 0 1 1 1 0 1 1 2 2 1 2 15
4 NM DATU Alcon John Caloocan City 2 2 2 * 1 0 1 1 2 2 1 2 1 1 2 1 21
5   CASTRO Jose Carlo Caloocan City 1 0 2 1 * 0 0 2 2 2 0 0 0 0 0 2 12
6   EVANGELISTA Paul Robert Bolinao, Pangasinan 2 2 2 2 2 * 1 2 2 0 0 1 0 0 0 1.5 17.5
7   AQUINO Prince Mark San Nicolas, Pang. 2 2 1 1 2 1 * 2 2 0 0 1 1 1 1 1 18
8   LAGULA McDominique Nueva Vizcaya 0 1 1 1 0 0 0 * 2 1 1 1 1.5 0 2 1 12.5
9   BATUCAN Neptali III Davao City 0 1 1 0 0 0 0 0 * 0 0 0 0 0 1 1 4
10   DOCENA Jerad Pasay City 1 2 2 0 0 2 2 1 2 * 0 0 2 0 2 2 18
11 IM GARCIA Jan Emmanuel Manila 1 2 1 1 2 2 2 1 2 2 * 2 2 1 2 2 25
12   SALGADOS Lennon Hart Cagayan de Oro City 1 2 1 0 2 1 1 1 2 2 0 * 2 1 0 1 17
13   PORRAS Fritz Bryan Iloilo 0 0 0 1 2 2 1 0.5 2 0 0 0 * 1 1 2 12.5
14 FM PASCUA Haridas Mangatarem, Pang. 1 2 0 1 2 2 1 2 2 2 1 1 1 * 2 0 20
15   MAGTABOG Ryan Christian Manila 0 2 1 0 2 2 1 0 1 0 0 2 1 0 * 2 14
16   NAZARIO Marc Christian Quezon City 0 2 0 1 0 0.5 1 1 1 0 0 1 0 2 0 * 9.5
 
     
 
PAIRING AND RESULTS | BOYS 20 & UNDER
  • R1
  • R2
  • R3
  • R4
  • R5
  • R6
  • R7
  • R8
  • R9
  • R10
  • R11
  • R12
  • R13
  • R14
  • R15
Round 1 on 2013/04/07 at 1000H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
1   BATUCAN John Ray 2007 2 - 0   NAZARIO Marc Christian 2105 16
2   FAGON Romy 1993 0 - 2   MAGTABOG Ryan Christian 2027 15
3   MEDINA Vince Angelo 2076 2 - 0 FM PASCUA Haridas 2367 14
4 NM DATU Alcon John 2302 1 - 1   PORRAS Fritz Bryan 1930 13
5   CASTRO Jose Carlo 2038 0 - 2   SALGADOS Lennon Hart 2181 12
6   EVANGELISTA Paul Robert 2067 0 - 2 IM GARCIA Jan Emmanuel 2393 11
7   AQUINO Prince Mark 2029 0 - 2   DOCENA Jerad 2231 10
8   LAGULA McDominique 2093 2 - 0   BATUCAN Neptali III 1961 9
Round 2 on 2013/04/07 at 1500H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
16   NAZARIO Marc Christian 2105 1 - 1   BATUCAN Neptali III 1961 9
10   DOCENA Jerad 2231 1 - 1   LAGULA McDominique 2093 8
11 IM GARCIA Jan Emmanuel 2393 2 - 0   AQUINO Prince Mark 2029 7
12   SALGADOS Lennon Hart 2181 1 - 1   EVANGELISTA Paul Robert 2067 6
13   PORRAS Fritz Bryan 1930 2 - 0   CASTRO Jose Carlo 2038 5
14 FM PASCUA Haridas 2367 1 - 1 NM DATU Alcon John 2302 4
15   MAGTABOG Ryan Christian 2027 1 - 1   MEDINA Vince Angelo 2076 3
1   BATUCAN John Ray 2007 2 - 0   FAGON Romy 1993 2
Round 3 on 2013/04/08 at 0800H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
2   FAGON Romy 1993 0 - 2   NAZARIO Marc Christian 2105 16
3   MEDINA Vince Angelo 2076 1 - 1   BATUCAN John Ray 2007 1
4 NM DATU Alcon John 2302 2 - 0   MAGTABOG Ryan Christian 2027 15
5   CASTRO Jose Carlo 2038 0 - 2 FM PASCUA Haridas 2367 14
6   EVANGELISTA Paul Robert 2067 0 - 2   PORRAS Fritz Bryan 1930 13
7   AQUINO Prince Mark 2029 1 - 1   SALGADOS Lennon Hart 2181 12
8   LAGULA McDominique 2093 1 - 1 IM GARCIA Jan Emmanuel 2393 11
9   BATUCAN Neptali III 1961 0 - 2   DOCENA Jerad 2231 10
Round 4 on 2013/04/08 at 1330H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
16   NAZARIO Marc Christian 2105 0 - 2   DOCENA Jerad 2231 10
11 IM GARCIA Jan Emmanuel 2393 2 - 0   BATUCAN Neptali III 1961 9
12   SALGADOS Lennon Hart 2181 1 - 1   LAGULA McDominique 2093 8
13   PORRAS Fritz Bryan 1930 1 - 1   AQUINO Prince Mark 2029 7
14 FM PASCUA Haridas 2367 2 - 0   EVANGELISTA Paul Robert 2067 6
15   MAGTABOG Ryan Christian 2027 2 - 0   CASTRO Jose Carlo 2038 5
1   BATUCAN John Ray 2007 0 - 2 NM DATU Alcon John 2302 4
2   FAGON Romy 1993 0 - 2   MEDINA Vince Angelo 2076 3
Round 5 on 2013/04/09 at 0800H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
3   MEDINA Vince Angelo 2076 2 - 0   NAZARIO Marc Christian 2105 16
4 NM DATU Alcon John 2302 2 - 0   FAGON Romy 1993 2
5   CASTRO Jose Carlo 2038 1 - 1   BATUCAN John Ray 2007 1
6   EVANGELISTA Paul Robert 2067 0 - 2   MAGTABOG Ryan Christian 2027 15
7   AQUINO Prince Mark 2029 1 - 1 FM PASCUA Haridas 2367 14
8   LAGULA McDominique 2093 1.5-.5   PORRAS Fritz Bryan 1930 13
9   BATUCAN Neptali III 1961 0 - 2   SALGADOS Lennon Hart 2181 12
10   DOCENA Jerad 2231 0 - 2 IM GARCIA Jan Emmanuel 2393 11
Round 6 on 2013/04/09 at 1330H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
16   NAZARIO Marc Christian 2105 0 - 2 IM GARCIA Jan Emmanuel 2393 11
12   SALGADOS Lennon Hart 2181 2 - 0   DOCENA Jerad 2231 10
13   PORRAS Fritz Bryan 1930 2 - 0   BATUCAN Neptali III 1961 9
14 FM PASCUA Haridas 2367 2 - 0   LAGULA McDominique 2093 8
15   MAGTABOG Ryan Christian 2027 1 - 1   AQUINO Prince Mark 2029 7
1   BATUCAN John Ray 2007 0 - 2   EVANGELISTA Paul Robert 2067 6
2   FAGON Romy 1993 2 - 0   CASTRO Jose Carlo 2038 5
3   MEDINA Vince Angelo 2076 0 - 2 NM DATU Alcon John 2302 4
Round 7 on 2013/04/10 at 0800H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
4 NM DATU Alcon John 2302 1 - 1   NAZARIO Marc Christian 2105 16
5   CASTRO Jose Carlo 2038 2 - 0   MEDINA Vince Angelo 2076 3
6   EVANGELISTA Paul Robert 2067 2 - 0   FAGON Romy 1993 2
7   AQUINO Prince Mark 2029 2 - 0   BATUCAN John Ray 2007 1
8   LAGULA McDominique 2093 2 - 0   MAGTABOG Ryan Christian 2027 15
9   BATUCAN Neptali III 1961 0 - 2 FM PASCUA Haridas 2367 14
10   DOCENA Jerad 2231 2 - 0   PORRAS Fritz Bryan 1930 13
11 IM GARCIA Jan Emmanuel 2393 2 - 0   SALGADOS Lennon Hart 2181 12
Round 8 on 2013/04/10 at 1330H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
16   NAZARIO Marc Christian 2105 1 - 1   SALGADOS Lennon Hart 2181 12
13   PORRAS Fritz Bryan 1930 0 - 1 IM GARCIA Jan Emmanuel 2393 11
14 FM PASCUA Haridas 2367 1 - 0   DOCENA Jerad 2231 10
15   MAGTABOG Ryan Christian 2027 1 - 1   BATUCAN Neptali III 1961 9
1   BATUCAN John Ray 2007 2 - 0   LAGULA McDominique 2093 8
2   FAGON Romy 1993 0 - 2   AQUINO Prince Mark 2029 7
3   MEDINA Vince Angelo 2076 0 - 2   EVANGELISTA Paul Robert 2067 6
4 NM DATU Alcon John 2302 1 - 1   CASTRO Jose Carlo 2038 5
Round 9 on 2013/04/11 at 0800H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
5   CASTRO Jose Carlo 2038 2 - 0   NAZARIO Marc Christian 2105 16
6   EVANGELISTA Paul Robert 2067 2 - 0 NM DATU Alcon John 2302 4
7   AQUINO Prince Mark 2029 1 - 1   MEDINA Vince Angelo 2076 3
8   LAGULA McDominique 2093 1 - 1   FAGON Romy 1993 2
9   BATUCAN Neptali III 1961 0 - 2   BATUCAN John Ray 2007 1
10   DOCENA Jerad 2231 2 - 0   MAGTABOG Ryan Christian 2027 15
11 IM GARCIA Jan Emmanuel 2393 1 - 1 FM PASCUA Haridas 2367 14
12   SALGADOS Lennon Hart 2181 2 - 0   PORRAS Fritz Bryan 1930 13
Round 10 on 2013/04/11 at 1330H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
16   NAZARIO Marc Christian 2105 0 - 2   PORRAS Fritz Bryan 1930 13
14 FM PASCUA Haridas 2367 1 - 1   SALGADOS Lennon Hart 2181 12
15   MAGTABOG Ryan Christian 2027 0 - 1 IM GARCIA Jan Emmanuel 2393 11
1   BATUCAN John Ray 2007 1 - 1   DOCENA Jerad 2231 10
2   FAGON Romy 1993 1 - 1   BATUCAN Neptali III 1961 9
3   MEDINA Vince Angelo 2076 1 - 1   LAGULA McDominique 2093 8
4 NM DATU Alcon John 2302 1 - 1   AQUINO Prince Mark 2029 7
5   CASTRO Jose Carlo 2038 0 - 2   EVANGELISTA Paul Robert 2067 6
Round 11 on 2013/04/12 at 0800H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
6   EVANGELISTA Paul Robert 2067 1.5 -.5   NAZARIO Marc Christian 2105 16
7   AQUINO Prince Mark 2029 2 - 0   CASTRO Jose Carlo 2038 5
8   LAGULA McDominique 2093 1 - 1 NM DATU Alcon John 2302 4
9   BATUCAN Neptali III 1961 1 - 1   MEDINA Vince Angelo 2076 3
10   DOCENA Jerad 2231 2 - 0   FAGON Romy 1993 2
11 IM GARCIA Jan Emmanuel 2393 1 - 1   BATUCAN John Ray 2007 1
12   SALGADOS Lennon Hart 2181 0 - 2   MAGTABOG Ryan Christian 2027 15
13   PORRAS Fritz Bryan 1930 1 - 1 FM PASCUA Haridas 2367 14
Round 12 on 2013/04/12 at 1330H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
16   NAZARIO Marc Christian 2105 2 - 0 FM PASCUA Haridas 2367 14
15   MAGTABOG Ryan Christian 2027 1 - 1   PORRAS Fritz Bryan 1930 13
1   BATUCAN John Ray 2007 1 - 1   SALGADOS Lennon Hart 2181 12
2   FAGON Romy 1993 0 - 2 IM GARCIA Jan Emmanuel 2393 11
3   MEDINA Vince Angelo 2076 0 - 2   DOCENA Jerad 2231 10
4 NM DATU Alcon John 2302 2 - 0   BATUCAN Neptali III 1961 9
5   CASTRO Jose Carlo 2038 2 - 0   LAGULA McDominique 2093 8
6   EVANGELISTA Paul Robert 2067 1 - 1   AQUINO Prince Mark 2029 7
Round 13 on 2013/04/13 at 0800H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
7   AQUINO Prince Mark 2029 1 - 1   NAZARIO Marc Christian 2105 16
8   LAGULA McDominique 2093 0 - 2   EVANGELISTA Paul Robert 2067 6
9   BATUCAN Neptali III 1961 0 - 2   CASTRO Jose Carlo 2038 5
10   DOCENA Jerad 2231 0 - 2 NM DATU Alcon John 2302 4
11 IM GARCIA Jan Emmanuel 2393 1 - 1   MEDINA Vince Angelo 2076 3
12   SALGADOS Lennon Hart 2181 2 - 0   FAGON Romy 1993 2
13   PORRAS Fritz Bryan 1930 0 - 1   BATUCAN John Ray 2007 1
14 FM PASCUA Haridas 2367 2 - 0   MAGTABOG Ryan Christian 2027 15
Round 14 on 2013/04/13 at 1330H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
16   NAZARIO Marc Christian 2105 0 - 2   MAGTABOG Ryan Christian 2027 15
1   BATUCAN John Ray 2007 1 - 1 FM PASCUA Haridas 2367 14
2   FAGON Romy 1993 2 - 0   PORRAS Fritz Bryan 1930 13
3   MEDINA Vince Angelo 2076 1 - 1   SALGADOS Lennon Hart 2181 12
4 NM DATU Alcon John 2302 1 - 1 IM GARCIA Jan Emmanuel 2393 11
5   CASTRO Jose Carlo 2038 2 - 0   DOCENA Jerad 2231 10
6   EVANGELISTA Paul Robert 2067 2 - 0   BATUCAN Neptali III 1961 9
7   AQUINO Prince Mark 2029 2 - 0   LAGULA McDominique 2093 8
Round 15 on 2013/04/14 at 0900H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
8   LAGULA McDominique 2093 1  -1    NAZARIO Marc Christian 2105 16
9   BATUCAN Neptali III 1961 0 - 2   AQUINO Prince Mark 2029 7
10   DOCENA Jerad 2231 2 - 0   EVANGELISTA Paul Robert 2067 6
11 IM GARCIA Jan Emmanuel 2393 2 - 0   CASTRO Jose Carlo 2038 5
12   SALGADOS Lennon Hart 2181 0 - 2 NM DATU Alcon John 2302 4
13   PORRAS Fritz Bryan 1930 0 - 2   MEDINA Vince Angelo 2076 3
14 FM PASCUA Haridas 2367 2 - 0   FAGON Romy 1993 2
15   MAGTABOG Ryan Christian 2027 0 - 2   BATUCAN John Ray 2007 1
 
     
  Boys 16 & Under  
  Rating-Ø : 1888  
 
FINAL RANKING and CROSSTABLE
Standing after round 15
SNo.   Name   TOTAL
1 FM BERSAMINA Paulo Pasay City 30
2 FM LITERATUS Austin Jacob Davao City 23
3 NM MEJIA Giovanni Labrador, Pangasinan 22.5
4   BALTAZAR Melwyn Kenneth Malabon City 19
5   MANALOTO Heirry Paniqui, Tarlac 18
6   BUSA Nelson Bataan 17.5
7   REAL Spencer Calamba City 16
8   BALINGIT Hans Christian Mabalacat, Pampanga 16
9   TAN Highryll Bacoor City, Cavite 13
10   INONCILLO John Christopher San Rafael, Bulacan 13
11   DIOLOLA Alberto Gen. Santos City 11
12   JORGIO Andre Miguel Gen. Santos City 11
13   MERABE John Vincent Cadiz City, Negros Occ. 9
14   CABRAS Robert Ace Cadiz City, Negros Occ. 7
15   ALMODAL Antonio III Asingan, Pangasinan 7
16   TOMINES Christian Jake   7
         
 
SNo.   Name   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 TOTAL
1   ALMODAL Antonio III Asingan, Pangasinan * 0 0 0 2 0.5 0 0 0 0 1.5 1 1 1 0 0 7.0
2   BALTAZAR Melwyn Kenneth Malabon City 2 * 1 2 2 1 1 2 2 0 2 0 0 2 0 2 19
3 FM LITERATUS Austin Jacob Davao City 2 1 * 2 2 2 1 2 2 0 1 0 2 2 2 2 23
4   JORGIO Andre Miguel Gen. Santos City 2 0 0 * 2 0 0 2 2 0 0 - 2 1 0 0 11
5   TOMINES Christian Jake   0 0 0 0 * 0 1 1 1 0 0 0 1 1 1 1 7
6 NM MEJIA Giovanni Labrador, Pangasinan 1.5 1 0 2 2 * 2 2 2 0 2 2 1 2 2 1 22.5
7   MANALOTO Heirry Paniqui, Tarlac 2 1 1 2 1 0 * 2 1 0 0 2 1 2 1 2 18
8   CABRAS Robert Ace Cadiz City, Negros Occ. 2 0 0 0 1 0 0 * 0 0 0 0 1 1 0 2 7
9   TAN Highryll Bacoor City, Cavite 2 0 0 0 1 0 1 2 * 0 1 2 2 0 0 2 13
10 FM BERSAMINA Paulo Pasay City 2 2 2 2 2 2 2 2 2 * 2 2 2 2 2 2 30
11   BUSA Nelson Bataan 0.5 0 1 2 2 0 2 2 1 0 * 2 0 2 1 2 17.5
12   REAL Spencer Calamba City 1 2 2 2 2 0 0 2 0 0 0 * 1 1 2 1 16
13   INONCILLO John Christopher San Rafael, Bulacan 1 2 0 0 1 1 1 1 0 0 2 1 * 2 1 0 13
14   MERABE John Vincent Cadiz City, Negros Occ. 1 0 0 1 1 0 0 1 2 0 0 1 0 * 2 0 9
15   BALINGIT Hans Christian Mabalacat, Pampanga 2 2 0 2 1 0 1 2 2 0 1 0 1 0 * 2 16
16   DIOLOLA Alberto Gen. Santos City 2 0 0 2 1 1 0 0 0 0 0 1 2 2 0 * 11
 
     
 
PAIRING AND RESULTS | BOYS 16 & UNDER
  • R1
  • R2
  • R3
  • R4
  • R5
  • R6
  • R7
  • R8
  • R9
  • R10
  • R11
  • R12
  • R13
  • R14
  • R15
Round 1 on 2013/04/07 at 1000H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
1   ALMODAL Antonio III 1908 0 - 2   DIOLOLA Alberto 1915 16
2   BALTAZAR Melwyn Kenneth 2076 0 - 2   BALINGIT Hans Christian 1996 15
3 FM LITERATUS Austin Jacob 2131 2 - 0   MERABE John Vincent 1808 14
4   JORGIO Andre Miguel 1858 2 - 0   INONCILLO John Christopher 0 13
5   TOMINES Christian Jake 1773 0 - 2   REAL Spencer 1803 12
6 NM MEJIA Giovanni 2146 2 - 0   BUSA Nelson 1739 11
7   MANALOTO Heirry 1940 0 - 2 FM BERSAMINA Paulo 2276 10
8   CABRAS Robert Ace 1813 0 - 2   TAN Highryll 1819 9
Round 2 on 2013/04/07 at 1500H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
16   DIOLOLA Alberto 1915 0 - 2   TAN Highryll 1819 9
10 FM BERSAMINA Paulo 2276 2 - 0   CABRAS Robert Ace 1813 8
11   BUSA Nelson 1739 2 - 0   MANALOTO Heirry 1940 7
12   REAL Spencer 1803 0 - 2 NM MEJIA Giovanni 2146 6
13   INONCILLO John Christopher 0 1 - 1   TOMINES Christian Jake 1773 5
14   MERABE John Vincent 1808 1 - 1   JORGIO Andre Miguel 1858 4
15   BALINGIT Hans Christian 1996 0 - 2 FM LITERATUS Austin Jacob 2131 3
1   ALMODAL Antonio III 1908 0 - 2   BALTAZAR Melwyn Kenneth 2076 2
Round 3 on 2013/04/08 at 0800H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
2   BALTAZAR Melwyn Kenneth 2076 2 - 0   DIOLOLA Alberto 1915 16
3 FM LITERATUS Austin Jacob 2131 2 - 0   ALMODAL Antonio III 1908 1
4   JORGIO Andre Miguel 1858 0 - 2   BALINGIT Hans Christian 1996 15
5   TOMINES Christian Jake 1773 1 - 1   MERABE John Vincent 1808 14
6 NM MEJIA Giovanni 2146 1 - 1   INONCILLO John Christopher 0 13
7   MANALOTO Heirry 1940 2 - 0   REAL Spencer 1803 12
8   CABRAS Robert Ace 1813 0 - 2   BUSA Nelson 1739 11
9   TAN Highryll 1819 0 - 2 FM BERSAMINA Paulo 2276 10
Round 4 on 2013/04/08 at 1330H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
16   DIOLOLA Alberto 1915 0 - 2 FM BERSAMINA Paulo 2276 10
11   BUSA Nelson 1739 1 - 1   TAN Highryll 1819 9
12   REAL Spencer 1803 2 - 0   CABRAS Robert Ace 1813 8
13   INONCILLO John Christopher 0 1 - 1   MANALOTO Heirry 1940 7
14   MERABE John Vincent 1808 0 - 2 NM MEJIA Giovanni 2146 6
15   BALINGIT Hans Christian 1996 1 - 1   TOMINES Christian Jake 1773 5
1   ALMODAL Antonio III 1908 0 - 2   JORGIO Andre Miguel 1858 4
2   BALTAZAR Melwyn Kenneth 2076 1 - 1 FM LITERATUS Austin Jacob 2131 3
Round 5 on 2013/04/09 at 0800H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
3 FM LITERATUS Austin Jacob 2131 2 - 0   DIOLOLA Alberto 1915 16
4   JORGIO Andre Miguel 1858 0 - 2   BALTAZAR Melwyn Kenneth 2076 2
5   TOMINES Christian Jake 1773 0 - 2   ALMODAL Antonio III 1908 1
6 NM MEJIA Giovanni 2146 2 - 0   BALINGIT Hans Christian 1996 15
7   MANALOTO Heirry 1940 2 - 0   MERABE John Vincent 1808 14
8   CABRAS Robert Ace 1813 1 - 1   INONCILLO John Christopher 0 13
9   TAN Highryll 1819 2 - 0   REAL Spencer 1803 12
10 FM BERSAMINA Paulo 2276 2 - 0   BUSA Nelson 1739 11
Round 6 on 2013/04/09 at 1330H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
16   DIOLOLA Alberto 1915 0 - 2   BUSA Nelson 1739 11
12   REAL Spencer 1803 0 - 2 FM BERSAMINA Paulo 2276 10
13   INONCILLO John Christopher 0 0 - 2   TAN Highryll 1819 9
14   MERABE John Vincent 1808 1 - 1   CABRAS Robert Ace 1813 8
15   BALINGIT Hans Christian 1996 1 - 1   MANALOTO Heirry 1940 7
1   ALMODAL Antonio III 1908 .5-1.5 NM MEJIA Giovanni 2146 6
2   BALTAZAR Melwyn Kenneth 2076 2 - 0   TOMINES Christian Jake 1773 5
3 FM LITERATUS Austin Jacob 2131 2 - 0   JORGIO Andre Miguel 1858 4
Round 7 on 2013/04/10 at 0800H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
4   JORGIO Andre Miguel 1858 0 - 2   DIOLOLA Alberto 1915 16
5   TOMINES Christian Jake 1773 0 - 2 FM LITERATUS Austin Jacob 2131 3
6 NM MEJIA Giovanni 2146 1 - 1   BALTAZAR Melwyn Kenneth 2076 2
7   MANALOTO Heirry 1940 2 - 0   ALMODAL Antonio III 1908 1
8   CABRAS Robert Ace 1813 0 - 2   BALINGIT Hans Christian 1996 15
9   TAN Highryll 1819 0 - 2   MERABE John Vincent 1808 14
10 FM BERSAMINA Paulo 2276 2 - 0   INONCILLO John Christopher 0 13
11   BUSA Nelson 1739 2 - 0   REAL Spencer 1803 12
Round 8 on 2013/04/10 at 1330H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
16   DIOLOLA Alberto 1915 1 - 1   REAL Spencer 1803 12
13   INONCILLO John Christopher 0 2 - 0   BUSA Nelson 1739 11
14   MERABE John Vincent 1808 0 - 2 FM BERSAMINA Paulo 2276 10
15   BALINGIT Hans Christian 1996 2 - 0   TAN Highryll 1819 9
1   ALMODAL Antonio III 1908 0 - 2   CABRAS Robert Ace 1813 8
2   BALTAZAR Melwyn Kenneth 2076 1 - 1   MANALOTO Heirry 1940 7
3 FM LITERATUS Austin Jacob 2131 2 - 0 NM MEJIA Giovanni 2146 6
4   JORGIO Andre Miguel 1858 -   TOMINES Christian Jake 1773 5
Round 9 on 2013/04/11 at 0800H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
5   TOMINES Christian Jake 1773 1 - 1   DIOLOLA Alberto 1915 16
6 NM MEJIA Giovanni 2146 2 - 0   JORGIO Andre Miguel 1858 4
7   MANALOTO Heirry 1940 1 - 1 FM LITERATUS Austin Jacob 2131 3
8   CABRAS Robert Ace 1813 0 - 2   BALTAZAR Melwyn Kenneth 2076 2
9   TAN Highryll 1819 2 - 0   ALMODAL Antonio III 1908 1
10 FM BERSAMINA Paulo 2276 2 - 0   BALINGIT Hans Christian 1996 15
11   BUSA Nelson 1739 2 - 0   MERABE John Vincent 1808 14
12   REAL Spencer 1803 1 - 1   INONCILLO John Christopher 0 13
Round 10 on 2013/04/11 at 1330H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
16   DIOLOLA Alberto 1915 2 - 0   INONCILLO John Christopher 0 13
14   MERABE John Vincent 1808 1 - 1   REAL Spencer 1803 12
15   BALINGIT Hans Christian 1996 1 - 1   BUSA Nelson 1739 11
1   ALMODAL Antonio III 1908 0 - 2 FM BERSAMINA Paulo 2276 10
2   BALTAZAR Melwyn Kenneth 2076 2 - 0   TAN Highryll 1819 9
3 FM LITERATUS Austin Jacob 2131 2 - 0   CABRAS Robert Ace 1813 8
4   JORGIO Andre Miguel 1858 0 - 2   MANALOTO Heirry 1940 7
5   TOMINES Christian Jake 1773 0 - 2 NM MEJIA Giovanni 2146 6
Round 11 on 2013/04/12 at 0800H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
6 NM MEJIA Giovanni 2146 1 - 1   DIOLOLA Alberto 1915 16
7   MANALOTO Heirry 1940 1 - 1   TOMINES Christian Jake 1773 5
8   CABRAS Robert Ace 1813 0 - 2   JORGIO Andre Miguel 1858 4
9   TAN Highryll 1819 0 - 2 FM LITERATUS Austin Jacob 2131 3
10 FM BERSAMINA Paulo 2276 2 - 0   BALTAZAR Melwyn Kenneth 2076 2
11   BUSA Nelson 1739 .5-1.5   ALMODAL Antonio III 1908 1
12   REAL Spencer 1803 2 - 0   BALINGIT Hans Christian 1996 15
13   INONCILLO John Christopher 0 2 - 0   MERABE John Vincent 1808 14
Round 12 on 2013/04/12 at 1330H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
16   DIOLOLA Alberto 1915 2 - 0   MERABE John Vincent 1808 14
15   BALINGIT Hans Christian 1996 1 - 1   INONCILLO John Christopher 0 13
1   ALMODAL Antonio III 1908 1 - 1   REAL Spencer 1803 12
2   BALTAZAR Melwyn Kenneth 2076 2 - 0   BUSA Nelson 1739 11
3 FM LITERATUS Austin Jacob 2131 0 - 2 FM BERSAMINA Paulo 2276 10
4   JORGIO Andre Miguel 1858 2 - 0   TAN Highryll 1819 9
5   TOMINES Christian Jake 1773 1 - 1   CABRAS Robert Ace 1813 8
6 NM MEJIA Giovanni 2146 2 - 0   MANALOTO Heirry 1940 7
Round 13 on 2013/04/13 at 0800H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
7   MANALOTO Heirry 1940 2 - 0   DIOLOLA Alberto 1915 16
8   CABRAS Robert Ace 1813 0 - 2 NM MEJIA Giovanni 2146 6
9   TAN Highryll 1819 1 - 1    TOMINES Christian Jake 1773 5
10 FM BERSAMINA Paulo 2276 2 - 0   JORGIO Andre Miguel 1858 4
11   BUSA Nelson 1739 1 - 1 FM LITERATUS Austin Jacob 2131 3
12   REAL Spencer 1803 2 - 0   BALTAZAR Melwyn Kenneth 2076 2
13   INONCILLO John Christopher 0 1 - 1   ALMODAL Antonio III 1908 1
14   MERABE John Vincent 1808 2 - 0   BALINGIT Hans Christian 1996 15
Round 14 on 2013/04/13 at 1330H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
16   DIOLOLA Alberto 1915 0 - 2   BALINGIT Hans Christian 1996 15
1   ALMODAL Antonio III 1908 1 - 1   MERABE John Vincent 1808 14
2   BALTAZAR Melwyn Kenneth 2076 0 - 2   INONCILLO John Christopher 0 13
3 FM LITERATUS Austin Jacob 2131 0 - 2   REAL Spencer 1803 12
4   JORGIO Andre Miguel 1858 0 - 2   BUSA Nelson 1739 11
5   TOMINES Christian Jake 1773 0 - 2 FM BERSAMINA Paulo 2276 10
6 NM MEJIA Giovanni 2146 2 - 0   TAN Highryll 1819 9
7   MANALOTO Heirry 1940 2 - 0   CABRAS Robert Ace 1813 8
Round 15 on 2013/04/14 at 0900H
SNo.   Name Rtg Res.   Name Rtg SNo.
8   CABRAS Robert Ace 1813 2 - 0   DIOLOLA Alberto 1915 16
9   TAN Highryll 1819 1 - 1   MANALOTO Heirry 1940 7
10 FM BERSAMINA Paulo 2276 2 - 0 NM MEJIA Giovanni 2146 6
11   BUSA Nelson 1739 2 - 0   TOMINES Christian Jake 1773 5
12   REAL Spencer 1803 (2 - 0)   JORGIO Andre Miguel 1858 4
13   INONCILLO John Christopher 0 0 - 2 FM LITERATUS Austin Jacob 2131 3
14   MERABE John Vincent 1808 0 - 2   BALTAZAR Melwyn Kenneth 2076 2
15   BALINGIT Hans Christian 1996 2 - 0   ALMODAL Antonio III 1908 1
 
     
  Boys 14 & Under  
  Rating-Ø : 1833  
 
FINAL RANKING and CROSSTABLE
Standing after round 13
SNo. Name   TOTAL
1 SAMANTILA Daryl Unix Malabon City 22
2 MICIANO John Marvin Davao City 19
3 JACUTINA John Merill Caloocan City 19
4 DONGUINES John Fleer Pasig City 18
5 VALDELLON Carl Terrence Pasig City 17
6 YAP Eric Robert Siniloan, Laguna 14
7 VINLUAN Brylle Gever Baguio City 13
8 JUNIO Jerome San Carlos, Pangasinan 12
9 AZOTE Ahmad Ali Butuan City 12
10 MANGUBAT Valerio Canlaon, Negros Occ. 11
11 BERNARDO Darry Angeles City 9
12 CERVERO Tristan Jared Quezon City 7
13 CANINO Romeo Cagayan de Oro City 5
14 RIVERA Lou Anton Olongapo City 4
       
 
SNo. Name   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 TOTAL
1 CANINO Romeo Cagayan de Oro City * 1 0 0 0 1 0 1 0 0 1 0 0 1 5
2 AZOTE Ahmad Ali Butuan City 1 * 2 0 2 0 2 0 1 1 2 0 0 1 12
3 RIVERA Lou Anton Olongapo City 2 0 * 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4
4 DONGUINES John Fleer Pasig City 2 2 2 * 2 2 2 1 2 0 1 0 0 2 18
5 CERVERO Tristan Jared Quezon City 2 0 0 0 * 0 0 0 1 2 2 0 0 0 7
6 VALDELLON Carl Terrence Pasig City 1 2 2 0 2 * 2 1 2 0 2 0 1 2 17
7 MANGUBAT Valerio Canlaon, Negros Occ. 2 0 2 0 2 0 * 0 1 0 2 2 0 0 11
8 SAMANTILA Daryl Unix Malabon City 1 2 2 1 2 1 2 * 2 2 2 2 1 2 22
9 JUNIO Jerome San Carlos, Pangasinan 2 1 2 2 1 0 1 0 * 2 0 1 0 0 12
10 YAP Eric Robert Siniloan, Laguna 2 1 2 0 0 2 2 0 0 * 2 0 1 2 14
11 BERNARDO Darry Angeles City 1 0 2 1 0 0 0 0 2 0 * 0 1 2 9
12 MICIANO John Marvin Davao City 2 2 2 2 2 2 0 0 1 2 2 * 2 0 19
13 JACUTINA John Merill Caloocan City 2 2 2 2 2 1 2 1 2 1 1 0 * 1 19
14 VINLUAN Brylle Gever Baguio City 1 1 2 0 2 0 2 0 2 0 0 2 1 * 13
 
     
 
PAIRING AND RESULTS | BOYS 14 & UNDER
  • R1
  • R2
  • R3
  • R4
  • R5
  • R6
  • R7
  • R8
  • R9
  • R10
  • R11
  • R12
  • R13
Round 1 on 2013/04/07 at 1000H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
1 CANINO Romeo 1899 1 - 1 VINLUAN Brylle Gever 1878 14
2 AZOTE Ahmad Ali 1752 0 - 2 JACUTINA John Merill 1831 13
3 RIVERA Lou Anton 0 0 - 2 MICIANO John Marvin 1944 12
4 DONGUINES John Fleer 1862 1 - 1 BERNARDO Darry 1878 11
5 CERVERO Tristan Jared 1875 2 - 0 YAP Eric Robert 1887 10
6 VALDELLON Carl Terrence 1935 2 - 0 JUNIO Jerome 1806 9
7 MANGUBAT Valerio 1824 0 - 2 SAMANTILA Daryl Unix 2089 8
Round 2 on 2013/04/07 at 1500H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
14 VINLUAN Brylle Gever 1878 0 - 2 SAMANTILA Daryl Unix 2089 8
9 JUNIO Jerome 1806 1 - 1 MANGUBAT Valerio 1824 7
10 YAP Eric Robert 1887 2 - 0 VALDELLON Carl Terrence 1935 6
11 BERNARDO Darry 1878 0 - 2 CERVERO Tristan Jared 1875 5
12 MICIANO John Marvin 1944 2 - 0 DONGUINES John Fleer 1862 4
13 JACUTINA John Merill 1831 2 - 0 RIVERA Lou Anton 0 3
1 CANINO Romeo 1899 1 - 1 AZOTE Ahmad Ali 1752 2
Round 3 on 2013/04/08 at 1330H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
2 AZOTE Ahmad Ali 1752 1 - 1 VINLUAN Brylle Gever 1878 14
3 RIVERA Lou Anton 0 2 - 0 CANINO Romeo 1899 1
4 DONGUINES John Fleer 1862 0 - 2 JACUTINA John Merill 1831 13
5 CERVERO Tristan Jared 1875 0 - 2 MICIANO John Marvin 1944 12
6 VALDELLON Carl Terrence 1935 2 - 0 BERNARDO Darry 1878 11
7 MANGUBAT Valerio 1824 0 - 2 YAP Eric Robert 1887 10
8 SAMANTILA Daryl Unix 2089 2 - 0 JUNIO Jerome 1806 9
Round 4 on 2013/04/09 at 0800H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
14 VINLUAN Brylle Gever 1878 2 - 0 JUNIO Jerome 1806 9
10 YAP Eric Robert 1887  0 - 2 SAMANTILA Daryl Unix 2089 8
11 BERNARDO Darry 1878  0 - 2 MANGUBAT Valerio 1824 7
12 MICIANO John Marvin 1944 2 - 0 VALDELLON Carl Terrence 1935 6
13 JACUTINA John Merill 1831 2 - 0 CERVERO Tristan Jared 1875 5
1 CANINO Romeo 1899  0 - 2 DONGUINES John Fleer 1862 4
2 AZOTE Ahmad Ali 1752 2 - 0 RIVERA Lou Anton 0 3
Round 5 on 2013/04/09 at 1330H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
3 RIVERA Lou Anton 0  0 -2 VINLUAN Brylle Gever 1878 14
4 DONGUINES John Fleer 1862 2 - 0 AZOTE Ahmad Ali 1752 2
5 CERVERO Tristan Jared 1875 2 - 0 CANINO Romeo 1899 1
6 VALDELLON Carl Terrence 1935 1 - 1 JACUTINA John Merill 1831 13
7 MANGUBAT Valerio 1824 2 - 0 MICIANO John Marvin 1944 12
8 SAMANTILA Daryl Unix 2089 2 - 0 BERNARDO Darry 1878 11
9 JUNIO Jerome 1806 2 - 0 YAP Eric Robert 1887 10
Round 6 on 2013/04/10 at 0800H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
14 VINLUAN Brylle Gever 1878 0 - 2 YAP Eric Robert 1887 10
11 BERNARDO Darry 1878 2 - 0 JUNIO Jerome 1806 9
12 MICIANO John Marvin 1944 0 - 2 SAMANTILA Daryl Unix 2089 8
13 JACUTINA John Merill 1831 2 - 0 MANGUBAT Valerio 1824 7
1 CANINO Romeo 1899 1 - 1 VALDELLON Carl Terrence 1935 6
2 AZOTE Ahmad Ali 1752 2 - 0 CERVERO Tristan Jared 1875 5
3 RIVERA Lou Anton 0 0 - 2 DONGUINES John Fleer 1862 4
Round 7 on 2013/04/10 at 1330H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
4 DONGUINES John Fleer 1862 2 - 0 VINLUAN Brylle Gever 1878 14
5 CERVERO Tristan Jared 1875 0 - 2 RIVERA Lou Anton 0 3
6 VALDELLON Carl Terrence 1935 2 - 0 AZOTE Ahmad Ali 1752 2
7 MANGUBAT Valerio 1824 2 - 0 CANINO Romeo 1899 1
8 SAMANTILA Daryl Unix 2089 1 - 1 JACUTINA John Merill 1831 13
9 JUNIO Jerome 1806 1 - 1 MICIANO John Marvin 1944 12
10 YAP Eric Robert 1887 2 - 0 BERNARDO Darry 1878 11
Round 8 on 2013/04/11 at 1330H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
14 VINLUAN Brylle Gever 1878 0 - 2 BERNARDO Darry 1878 11
12 MICIANO John Marvin 1944 2 - 0 YAP Eric Robert 1887 10
13 JACUTINA John Merill 1831 2 - 0 JUNIO Jerome 1806 9
1 CANINO Romeo 1899 1 - 1 SAMANTILA Daryl Unix 2089 8
2 AZOTE Ahmad Ali 1752 2 - 0 MANGUBAT Valerio 1824 7
3 RIVERA Lou Anton 0 0 - 2 VALDELLON Carl Terrence 1935 6
4 DONGUINES John Fleer 1862 2 - 0 CERVERO Tristan Jared 1875 5
Round 9 on 2013/04/12 at 0800H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
5 CERVERO Tristan Jared 1875 0 - 2 VINLUAN Brylle Gever 1878 14
6 VALDELLON Carl Terrence 1935 0 - 2 DONGUINES John Fleer 1862 4
7 MANGUBAT Valerio 1824 2 - 0 RIVERA Lou Anton 0 3
8 SAMANTILA Daryl Unix 2089 2 - 0 AZOTE Ahmad Ali 1752 2
9 JUNIO Jerome 1806 2 - 0 CANINO Romeo 1899 1
10 YAP Eric Robert 1887 1 - 1 JACUTINA John Merill 1831 13
11 BERNARDO Darry 1878 0 - 2 MICIANO John Marvin 1944 12
Round 10 on 2013/04/12 at 1330H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
14 VINLUAN Brylle Gever 1878 2 - 0 MICIANO John Marvin 1944 12
13 JACUTINA John Merill 1831 1 - 1 BERNARDO Darry 1878 11
1 CANINO Romeo 1899 0 - 2 YAP Eric Robert 1887 10
2 AZOTE Ahmad Ali 1752 1 - 1 JUNIO Jerome 1806 9
3 RIVERA Lou Anton 0 0 - 2 SAMANTILA Daryl Unix 2089 8
4 DONGUINES John Fleer 1862 2 - 0 MANGUBAT Valerio 1824 7
5 CERVERO Tristan Jared 1875 0 - 2 VALDELLON Carl Terrence 1935 6
Round 11 on 2013/04/13 at 0800H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
6 VALDELLON Carl Terrence 1935 2 - 0 VINLUAN Brylle Gever 1878 14
7 MANGUBAT Valerio 1824 2 - 0 CERVERO Tristan Jared 1875 5
8 SAMANTILA Daryl Unix 2089 1 - 1 DONGUINES John Fleer 1862 4
9 JUNIO Jerome 1806 2 - 0 RIVERA Lou Anton 0 3
10 YAP Eric Robert 1887 1 - 1 AZOTE Ahmad Ali 1752 2
11 BERNARDO Darry 1878 1 - 1 CANINO Romeo 1899 1
12 MICIANO John Marvin 1944 2 - 0 JACUTINA John Merill 1831 13
Round 12 on 2013/04/13 at 1330H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
14 VINLUAN Brylle Gever 1878 1 - 1 JACUTINA John Merill 1831 13
1 CANINO Romeo 1899 0 - 2 MICIANO John Marvin 1944 12
2 AZOTE Ahmad Ali 1752 2 - 0 BERNARDO Darry 1878 11
3 RIVERA Lou Anton 0 0 - 2 YAP Eric Robert 1887 10
4 DONGUINES John Fleer 1862 0 - 2 JUNIO Jerome 1806 9
5 CERVERO Tristan Jared 1875 0 - 2 SAMANTILA Daryl Unix 2089 8
6 VALDELLON Carl Terrence 1935 2 - 0 MANGUBAT Valerio 1824 7
Round 13 on 2013/04/14 at 0900H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
7 MANGUBAT Valerio 1824 0 - 2 VINLUAN Brylle Gever 1878 14
8 SAMANTILA Daryl Unix 2089 1 - 1 VALDELLON Carl Terrence 1935 6
9 JUNIO Jerome 1806 1 - 1 CERVERO Tristan Jared 1875 5
10 YAP Eric Robert 1887 0 - 2 DONGUINES John Fleer 1862 4
11 BERNARDO Darry 1878 2 - 0 RIVERA Lou Anton 0 3
12 MICIANO John Marvin 1944 0 - 2 AZOTE Ahmad Ali 1752 2
13 JACUTINA John Merill 1831 2 - 0 CANINO Romeo 1899 1
 
     
  Boys 12 & Under  
  Rating-Ø : 1815  
 
FINAL RANKING and CROSSTABLE
Standing after round 15
SNo. Name   TOTAL
1 RILLORAZA Istraelito Las Pinas City 26.5
2 GONZALES Julius Marikina City 23.5
3 PANGILINAN Stephen Rome Manila 21
4 PONDOYO Chris Aldritz Mandaue City 18
5 PALER Emanuel Van Manila 16
6 GUTIERREZ Dennis Jr. San Fabian 15
7 GELUA John Kenneth Pasig City 14
8 PEPITO Jeremy Cebu City 13
9 DEL PRADO Juan Miguel Urdaneta City 13
10 ESTAVILLO Stephen Von Gen. Trias, Cavite 12
11 TELESFORO Cyril Felrod Iloilo City 11
12 GALIO Rafael Sta Rosa Laguna 10
13 PALMA Lee Roi Siniloan, Laguna 10
14 LAY Jonathan Gabriel Angeles City 6
15 CANIO Carl Anthony Bacoor, Cavite 1
       
 
SNo. Name   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 TOTAL
1 GELUA John Kenneth Pasig City * 0 0 0 2 2 0 2 0 2 2 0 0 2 2 14
2 GUTIERREZ Dennis Jr. San Fabian 2 * 0 0 1 1 2 2 2 2 2 0 0 1 0 15
3 GONZALES Julius Marikina City 2 2 * 2 2 1 2 2 2 2 2 2 0.5 2 0 23.5
4 PALER Emanuel Van Manila 2 2 0 * 0 2 2 0 2 2 0 0 0 2 2 16
5 DEL PRADO Juan Miguel Urdaneta City 0 1 0 2 * 1 2 2 0 2 1 0 0 2 0 13
6 PEPITO Jeremy Cebu City 0 1 1 0 1 * 1 2 2 2 0 2 0 1 0 13
7 ESTAVILLO Stephen Von Gen. Trias, Cavite 2 0 0 0 0 1 * 1 1 2 2 0 0 2 1 12
8 GALIO Rafael Sta Rosa Laguna 0 0 0 2 0 0 1 * 2 2 2 0 0 1 0 10
9 TELESFORO Cyril Felrod Iloilo City 2 0 0 0 2 0 1 0 * 2 2 0 0 2 0 11
10 CANIO Carl Anthony Bacoor, Cavite 0 0 0 0 0 0 0 0 0 * 0 0 0 0 1 1
11 PALMA Lee Roi Siniloan, Laguna 0 0 0 2 1 2 0 0 0 2 * 2 0 1 0 10
12 PANGILINAN Stephen Rome Manila 2 2 0 2 2 0 2 2 2 2 0 * 1 2 2 21
13 RILLORAZA Istraelito Las Pinas City 2 2 1.5 2 2 2 2 2 2 2 2 1 * 2 2 26.5
14 LAY Jonathan Gabriel Angeles City 0 1 0 0 0 1 0 1 0 2 1 0 0 * 0 6
15 PONDOYO Chris Aldritz Mandaue City 0 2 2 0 2 2 1 2 2 1 2 0 0 2 * 18
 
     
 
PAIRING AND RESULTS | BOYS 12 & UNDER
  • R1
  • R2
  • R3
  • R4
  • R5
  • R6
  • R7
  • R8
  • R9
  • R10
  • R11
  • R12
  • R13
  • R14
  • R15
Round 1 on 2013/04/07 at 1000H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
2 GUTIERREZ Dennis Jr. 1815 0 - 2 PONDOYO Chris Aldritz 1897 15
3 GONZALES Julius 1976 2 - 0 LAY Jonathan Gabriel 1755 14
4 PALER Emanuel Van 1885 0 - 2 RILLORAZA Istraelito 1993 13
5 DEL PRADO Juan Miguel 1768 0 - 2 PANGILINAN Stephen Rome 1901 12
6 PEPITO Jeremy 1845 0 - 2 PALMA Lee Roi 1721 11
7 ESTAVILLO Stephen Von 1768 2 - 0 CANIO Carl Anthony 1732 10
8 GALIO Rafael 1709 2 - 0 TELESFORO Cyril Felrod 1695 9
1 GELUA John Kenneth 1758   Bye 0  
Round 2 on 2013/04/07 at 1500H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
10 CANIO Carl Anthony 1732 0 - 2 GALIO Rafael 1709 8
11 PALMA Lee Roi 1721 0 - 2 ESTAVILLO Stephen Von 1768 7
12 PANGILINAN Stephen Rome 1901 0 - 2 PEPITO Jeremy 1845 6
13 RILLORAZA Istraelito 1993 2 - 0 DEL PRADO Juan Miguel 1768 5
14 LAY Jonathan Gabriel 1755 0 - 2 PALER Emanuel Van 1885 4
15 PONDOYO Chris Aldritz 1897 2 - 0 GONZALES Julius 1976 3
1 GELUA John Kenneth 1758 0 - 2 GUTIERREZ Dennis Jr. 1815 2
9 TELESFORO Cyril Felrod 1695   Bye 0  
Round 3 on 2013/04/08 at 0800H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
3 GONZALES Julius 1976 2 - 0 GELUA John Kenneth 1758 1
4 PALER Emanuel Van 1885 2 - 0 PONDOYO Chris Aldritz 1897 15
5 DEL PRADO Juan Miguel 1768 2 - 0 LAY Jonathan Gabriel 1755 14
6 PEPITO Jeremy 1845 2 - 0 RILLORAZA Istraelito 1993 13
7 ESTAVILLO Stephen Von 1768 0 - 2 PANGILINAN Stephen Rome 1901 12
8 GALIO Rafael 1709 0 - 2 PALMA Lee Roi 1721 11
9 TELESFORO Cyril Felrod 1695 2 - 0 CANIO Carl Anthony 1732 10
2 GUTIERREZ Dennis Jr. 1815   Bye 0  
Round 4 on 2013/04/08 at 1330H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
11 PALMA Lee Roi 1721 0 - 2 TELESFORO Cyril Felrod 1695 9
12 PANGILINAN Stephen Rome 1901 2 - 0 GALIO Rafael 1709 8
13 RILLORAZA Istraelito 1993 2 - 0 ESTAVILLO Stephen Von 1768 7
14 LAY Jonathan Gabriel 1755 1 - 1 PEPITO Jeremy 1845 6
15 PONDOYO Chris Aldritz 1897 2 - 0 DEL PRADO Juan Miguel 1768 5
1 GELUA John Kenneth 1758 0 - 2 PALER Emanuel Van 1885 4
2 GUTIERREZ Dennis Jr. 1815 0 - 2 GONZALES Julius 1976 3
10 CANIO Carl Anthony 1732   Bye 0  
Round 5 on 2013/04/09 at 0800H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
4 PALER Emanuel Van 1885 2 - 0 GUTIERREZ Dennis Jr. 1815 2
5 DEL PRADO Juan Miguel 1768 0 - 2 GELUA John Kenneth 1758 1
6 PEPITO Jeremy 1845 0 - 2 PONDOYO Chris Aldritz 1897 15
7 ESTAVILLO Stephen Von 1768 2 - 0 LAY Jonathan Gabriel 1755 14
8 GALIO Rafael 1709 0 - 2 RILLORAZA Istraelito 1993 13
9 TELESFORO Cyril Felrod 1695 0 - 2 PANGILINAN Stephen Rome 1901 12
10 CANIO Carl Anthony 1732 0 - 2 PALMA Lee Roi 1721 11
3 GONZALES Julius 1976   Bye 0  
Round 6 on 2013/04/09 at 1330H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
12 PANGILINAN Stephen Rome 1901 2 - 0 CANIO Carl Anthony 1732 10
13 RILLORAZA Istraelito 1993 2 - 0 TELESFORO Cyril Felrod 1695 9
14 LAY Jonathan Gabriel 1755 1 - 1 GALIO Rafael 1709 8
15 PONDOYO Chris Aldritz 1897 1 - 1 ESTAVILLO Stephen Von 1768 7
1 GELUA John Kenneth 1758 2 - 0 PEPITO Jeremy 1845 6
2 GUTIERREZ Dennis Jr. 1815 1 - 1 DEL PRADO Juan Miguel 1768 5
3 GONZALES Julius 1976 2 - 0 PALER Emanuel Van 1885 4
11 PALMA Lee Roi 1721   Bye 0  
Round 7 on 2013/04/10 at 0800H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
5 DEL PRADO Juan Miguel 1768 0 - 2 GONZALES Julius 1976 3
6 PEPITO Jeremy 1845 1 - 1 GUTIERREZ Dennis Jr. 1815 2
7 ESTAVILLO Stephen Von 1768 2 - 0 GELUA John Kenneth 1758 1
8 GALIO Rafael 1709 0 - 2 PONDOYO Chris Aldritz 1897 15
9 TELESFORO Cyril Felrod 1695 2 - 0 LAY Jonathan Gabriel 1755 14
10 CANIO Carl Anthony 1732 0 - 2 RILLORAZA Istraelito 1993 13
11 PALMA Lee Roi 1721 2 - 0 PANGILINAN Stephen Rome 1901 12
4 PALER Emanuel Van 1885   Bye 0  
Round 8 on 2013/04/10 at 1330H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
13 RILLORAZA Istraelito 1993 2 - 0 PALMA Lee Roi 1721 11
14 LAY Jonathan Gabriel 1755 2 - 0 CANIO Carl Anthony 1732 10
15 PONDOYO Chris Aldritz 1897 2 - 0 TELESFORO Cyril Felrod 1695 9
1 GELUA John Kenneth 1758 2 - 0 GALIO Rafael 1709 8
2 GUTIERREZ Dennis Jr. 1815 2 - 0 ESTAVILLO Stephen Von 1768 7
3 GONZALES Julius 1976 1 - 1 PEPITO Jeremy 1845 6
4 PALER Emanuel Van 1885 0 - 2 DEL PRADO Juan Miguel 1768 5
12 PANGILINAN Stephen Rome 1901   Bye 0  
Round 9 on 2013/04/11 at 0800H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
6 PEPITO Jeremy 1845 0 - 2 PALER Emanuel Van 1885 4
7 ESTAVILLO Stephen Von 1768 0 - 2 GONZALES Julius 1976 3
8 GALIO Rafael 1709 0 - 2 GUTIERREZ Dennis Jr. 1815 2
9 TELESFORO Cyril Felrod 1695 2 - 0 GELUA John Kenneth 1758 1
10 CANIO Carl Anthony 1732 1 - 1 PONDOYO Chris Aldritz 1897 15
11 PALMA Lee Roi 1721 1 - 1 LAY Jonathan Gabriel 1755 14
12 PANGILINAN Stephen Rome 1901 1 - 1 RILLORAZA Istraelito 1993 13
5 DEL PRADO Juan Miguel 1768   Bye 0  
Round 10 on 2013/04/11 at 1330H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
14 LAY Jonathan Gabriel 1755 0 - 2 PANGILINAN Stephen Rome 1901 12
15 PONDOYO Chris Aldritz 1897 2 - 0 PALMA Lee Roi 1721 11
1 GELUA John Kenneth 1758 2 - 0 CANIO Carl Anthony 1732 10
2 GUTIERREZ Dennis Jr. 1815 2 - 0 TELESFORO Cyril Felrod 1695 9
3 GONZALES Julius 1976 2 - 0 GALIO Rafael 1709 8
4 PALER Emanuel Van 1885 2 - 0 ESTAVILLO Stephen Von 1768 7
5 DEL PRADO Juan Miguel 1768 1 - 1 PEPITO Jeremy 1845 6
13 RILLORAZA Istraelito 1993   Bye 0  
Round 11 on 2013/04/12 at 0800H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
7 ESTAVILLO Stephen Von 1768 0 - 2 DEL PRADO Juan Miguel 1768 5
8 GALIO Rafael 1709 2 - 0 PALER Emanuel Van 1885 4
9 TELESFORO Cyril Felrod 1695 0 - 2 GONZALES Julius 1976 3
10 CANIO Carl Anthony 1732 0 - 2 GUTIERREZ Dennis Jr. 1815 2
11 PALMA Lee Roi 1721 0 - 2 GELUA John Kenneth 1758 1
12 PANGILINAN Stephen Rome 1901 2 - 0 PONDOYO Chris Aldritz 1897 15
13 RILLORAZA Istraelito 1993 2 - 0 LAY Jonathan Gabriel 1755 14
6 PEPITO Jeremy 1845   Bye 0  
Round 12 on 2013/04/12 at 1330H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
15 PONDOYO Chris Aldritz 1897 0 - 2 RILLORAZA Istraelito 1993 13
1 GELUA John Kenneth 1758 0 - 2 PANGILINAN Stephen Rome 1901 12
2 GUTIERREZ Dennis Jr. 1815 2 - 0 PALMA Lee Roi 1721 11
3 GONZALES Julius 1976 2 - 0 CANIO Carl Anthony 1732 10
4 PALER Emanuel Van 1885 2 - 0 TELESFORO Cyril Felrod 1695 9
5 DEL PRADO Juan Miguel 1768 2 - 0 GALIO Rafael 1709 8
6 PEPITO Jeremy 1845 1 - 1 ESTAVILLO Stephen Von 1768 7
14 LAY Jonathan Gabriel 1755   Bye 0  
Round 13 on 2013/04/13 at 0800H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
8 GALIO Rafael 1709 0 - 2 PEPITO Jeremy 1845 6
9 TELESFORO Cyril Felrod 1695 2 - 0 DEL PRADO Juan Miguel 1768 5
10 CANIO Carl Anthony 1732 0 - 2 PALER Emanuel Van 1885 4
11 PALMA Lee Roi 1721 0 - 2 GONZALES Julius 1976 3
12 PANGILINAN Stephen Rome 1901 2 - 0 GUTIERREZ Dennis Jr. 1815 2
13 RILLORAZA Istraelito 1993 2 - 0 GELUA John Kenneth 1758 1
14 LAY Jonathan Gabriel 1755 0 - 2 PONDOYO Chris Aldritz 1897 15
7 ESTAVILLO Stephen Von 1768   Bye 0  
Round 14 on 2013/04/13 at 1330H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
1 GELUA John Kenneth 1758 2 - 0 LAY Jonathan Gabriel 1755 14
2 GUTIERREZ Dennis Jr. 1815 0 - 2 RILLORAZA Istraelito 1993 13
3 GONZALES Julius 1976 2 - 0 PANGILINAN Stephen Rome 1901 12
4 PALER Emanuel Van 1885 0 - 2 PALMA Lee Roi 1721 11
5 DEL PRADO Juan Miguel 1768 2 - 0 CANIO Carl Anthony 1732 10
6 PEPITO Jeremy 1845 2 - 0 TELESFORO Cyril Felrod 1695 9
7 ESTAVILLO Stephen Von 1768 1 - 1 GALIO Rafael 1709 8
15 PONDOYO Chris Aldritz 1897   Bye 0  
Round 15 on 2013/04/14 at 0900H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
9 TELESFORO Cyril Felrod 1695 1 - 1 ESTAVILLO Stephen Von 1768 7
10 CANIO Carl Anthony 1732 0 - 2 PEPITO Jeremy 1845 6
11 PALMA Lee Roi 1721 1 - 1 DEL PRADO Juan Miguel 1768 5
12 PANGILINAN Stephen Rome 1901 2 - 0 PALER Emanuel Van 1885 4
13 RILLORAZA Istraelito 1993 1.5-.5 GONZALES Julius 1976 3
14 LAY Jonathan Gabriel 1755 1 - 1 GUTIERREZ Dennis Jr. 1815 2
15 PONDOYO Chris Aldritz 1897 0 - 2 GELUA John Kenneth 1758 1
8 GALIO Rafael 1709   Bye 0  
 
     
  Boys 10 & Under  
  Rating-Ø : 1711  
 
FINAL RANKING and CROSSTABLE
Standing after round 13
SNo. Name   TOTAL
1 QUIZON Daniel Taytay, Rizal 22
2 DE LUNA Adrian Guimaras, Iloilo 19
3 SARCHEZ Chrisus Joshua Koronadal, Cotabato 19
4 CANINO Ronald Cagayan de Oro City 18
5 GUTIERREZ Dennis III San Fabian, Pangasinan 18
6 CASA Gil Jr. Iloillo 18
7 BRAVO John Rhuiz Lingayen, Pangasinan 18
8 MORDIDO Justine Diego Las Pinas City 17
9 RIVADENEIRA Gelo Pasig City 9.5
10 FORTIN Jan Michael   7
11 DAGASDAS Jose Marie Bulacan 6.5
12 BARRY John Joeffrey Baguio City 5
13 RANOLA Von Cedric Caloocan City 3
14 ESTAVILLO Paolo Gen. Trias, Cavite 2
       
 
SNo. Name   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 TOTAL
1 BARRY John Joeffrey Baguio City * 0 0 0 0 0 0 2 2 0 0 1 0 0 5
2 QUIZON Daniel Taytay, Rizal 2 * 0 0 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 22
3 DE LUNA Adrian Guimaras, Iloilo 2 2 * 1 0 2 2 2 2 2 2 2 0 0 19
4 MORDIDO Justine Diego Las Pinas City 2 2 1 * 1 0 2 2 2 0 2 1 0 2 17
5 CASA Gil Jr. Iloillo 2 0 2 1 * 0 2 2 2 1 2 2 0 2 18
6 CANINO Ronald Cagayan de Oro City 2 0 0 2 2 * 2 2 2 0 2 0 2 2 18
7 FORTIN Jan Michael   2 0 0 0 0 0 * 1 2 0 2 0 0 0 7
8 DAGASDAS Jose Marie Bulacan 0 0 0 0 0 0 1 * 2 0 2 1.5 0 0 6.5
9 RANOLA Von Cedric Caloocan City 0 0 0 0 0 0 0 0 * 0 2 1 0 0 3
10 SARCHEZ Chrisus Joshua Koronadal, Cotabato 2 0 0 2 1 2 2 2 2 * 2 2 2 0 19
11 ESTAVILLO Paolo Gen. Trias, Cavite 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 * 0 0 0 2
12 RIVADENEIRA Gelo Pasig City 1 0 0 1 0 2 2 0.5 1 0 2 * 0 0 9.5
13 BRAVO John Rhuiz Lingayen, Pangasinan 2 0 2 2 2 0 2 2 2 0 2 2 * 0 18
14 GUTIERREZ Dennis III San Fabian, Pangasinan 2 0 2 0 0 0 2 2 2 2 2 2 2 * 18
 
     
 
PAIRING AND RESULTS | BOYS 10 & UNDER
  • R1
  • R2
  • R3
  • R4
  • R5
  • R6
  • R7
  • R8
  • R9
  • R10
  • R11
  • R12
  • R13
Round 1 on 2013/04/07 at 1000H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
1 BARRY John Joeffrey 1673 0 - 2 GUTIERREZ Dennis III 1852 14
2 QUIZON Daniel Jr. 1892 2 - 0 BRAVO John Rhuiz 1828 13
3 DE LUNA Adrian 1762 2 - 0 RIVADENEIRA Gelo 1700 12
4 MORDIDO Justine Diego 1769 2 - 0 ESTAVILLO Paolo 1622 11
5 CASA Gil Jr. 1716 1 -  1 SARCHEZ Chrisus Joshua 1801 10
6 CANINO Ronald 1898 2 - 0 RANOLA Von Cedric 1598 9
7 FORTIN Jan Michael 0 1 -  1 DAGASDAS Jose Marie 1647 8
Round 2 on 2013/04/07 at 1500H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
14 GUTIERREZ Dennis III 1852 2 - 0 DAGASDAS Jose Marie 1647 8
9 RANOLA Von Cedric 1598 0 - 2 FORTIN Jan Michael 0 7
10 SARCHEZ Chrisus Joshua 1801 2 - 0 CANINO Ronald 1898 6
11 ESTAVILLO Paolo 1622 0 - 2 CASA Gil Jr. 1716 5
12 RIVADENEIRA Gelo 1700 1 - 1 MORDIDO Justine Diego 1769 4
13 BRAVO John Rhuiz 1828 2 - 0 DE LUNA Adrian 1762 3
1 BARRY John Joeffrey 1673 0 - 2 QUIZON Daniel Jr. 1892 2
Round 3 on 2013/04/08 at 0800H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
2 QUIZON Daniel Jr. 1892 2 - 0 GUTIERREZ Dennis III 1852 14
3 DE LUNA Adrian 1762 2 - 0 BARRY John Joeffrey 1673 1
4 MORDIDO Justine Diego 1769 0 - 2 BRAVO John Rhuiz 1828 13
5 CASA Gil Jr. 1716 2  - 0 RIVADENEIRA Gelo 1700 12
6 CANINO Ronald 1898 2 - 0 ESTAVILLO Paolo 1622 11
7 FORTIN Jan Michael 0 0 - 2 SARCHEZ Chrisus Joshua 1801 10
8 DAGASDAS Jose Marie 1647 2 - 0 RANOLA Von Cedric 1598 9
Round 4 on 2013/04/08 at 1330H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
14 GUTIERREZ Dennis III 1852 2 - 0 RANOLA Von Cedric 1598 9
10 SARCHEZ Chrisus Joshua 1801 2 - 0 DAGASDAS Jose Marie 1647 8
11 ESTAVILLO Paolo 1622 0 - 2 FORTIN Jan Michael 0 7
12 RIVADENEIRA Gelo 1700 2 - 0 CANINO Ronald 1898 6
13 BRAVO John Rhuiz 1828 2 - 0 CASA Gil Jr. 1716 5
1 BARRY John Joeffrey 1673 0 - 2 MORDIDO Justine Diego 1769 4
2 QUIZON Daniel Jr. 1892 0 - 2 DE LUNA Adrian 1762 3
Round 5 on 2013/04/09 at 1330H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
3 DE LUNA Adrian 1762 0 - 2 GUTIERREZ Dennis III 1852 14
4 MORDIDO Justine Diego 1769 2 - 0 QUIZON Daniel Jr. 1892 2
5 CASA Gil Jr. 1716 2 - 0 BARRY John Joeffrey 1673 1
6 CANINO Ronald 1898 2 - 0 BRAVO John Rhuiz 1828 13
7 FORTIN Jan Michael 0 0 - 2 RIVADENEIRA Gelo 1700 12
8 DAGASDAS Jose Marie 1647 2 - 0 ESTAVILLO Paolo 1622 11
9 RANOLA Von Cedric 1598 0 - 2 SARCHEZ Chrisus Joshua 1801 10
Round 6 on 2013/04/10 at 0800H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
14 GUTIERREZ Dennis III 1852 2 - 0 SARCHEZ Chrisus Joshua 1801 10
11 ESTAVILLO Paolo 1622 0 - 2 RANOLA Von Cedric 1598 9
12 RIVADENEIRA Gelo 1700 .5 - 1.5 DAGASDAS Jose Marie 1647 8
13 BRAVO John Rhuiz 1828 2 - 0 FORTIN Jan Michael 0 7
1 BARRY John Joeffrey 1673 0 - 2 CANINO Ronald 1898 6
2 QUIZON Daniel Jr. 1892 2 - 0 CASA Gil Jr. 1716 5
3 DE LUNA Adrian 1762 1 - 1 MORDIDO Justine Diego 1769 4
Round 7 on 2013/04/10 at 1330H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
4 MORDIDO Justine Diego 1769 2 - 0 GUTIERREZ Dennis III 1852 14
5 CASA Gil Jr. 1716 2 - 0 DE LUNA Adrian 1762 3
6 CANINO Ronald 1898 0 - 2 QUIZON Daniel Jr. 1892 2
7 FORTIN Jan Michael 0 2 - 0 BARRY John Joeffrey 1673 1
8 DAGASDAS Jose Marie 1647 0 - 2 BRAVO John Rhuiz 1828 13
9 RANOLA Von Cedric 1598 1 - 1 RIVADENEIRA Gelo 1700 12
10 SARCHEZ Chrisus Joshua 1801 2 - 0 ESTAVILLO Paolo 1622 11
Round 8 on 2013/04/11 at 0800H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
14 GUTIERREZ Dennis III 1852 2 - 0 ESTAVILLO Paolo 1622 11
12 RIVADENEIRA Gelo 1700 0 - 2 SARCHEZ Chrisus Joshua 1801 10
13 BRAVO John Rhuiz 1828 2 - 0 RANOLA Von Cedric 1598 9
1 BARRY John Joeffrey 1673 2 - 0 DAGASDAS Jose Marie 1647 8
2 QUIZON Daniel Jr. 1892 2 - 0 FORTIN Jan Michael 0 7
3 DE LUNA Adrian 1762 2 - 0 CANINO Ronald 1898 6
4 MORDIDO Justine Diego 1769 1 - 1 CASA Gil Jr. 1716 5
Round 9 on 2013/04/11 at 1330H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
5 CASA Gil Jr. 1716 2 - 0 GUTIERREZ Dennis III 1852 14
6 CANINO Ronald 1898 2 - 0 MORDIDO Justine Diego 1769 4
7 FORTIN Jan Michael 0 0 - 2 DE LUNA Adrian 1762 3
8 DAGASDAS Jose Marie 1647 0 - 2 QUIZON Daniel Jr. 1892 2
9 RANOLA Von Cedric 1598 0 - 2 BARRY John Joeffrey 1673 1
10 SARCHEZ Chrisus Joshua 1801 2 - 0 BRAVO John Rhuiz 1828 13
11 ESTAVILLO Paolo 1622 0 - 2 RIVADENEIRA Gelo 1700 12
Round 10 on 2013/04/12 at 1330H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
14 GUTIERREZ Dennis III 1852 2 - 0 RIVADENEIRA Gelo 1700 12
13 BRAVO John Rhuiz 1828 2 - 0 ESTAVILLO Paolo 1622 11
1 BARRY John Joeffrey 1673 0 - 2 SARCHEZ Chrisus Joshua 1801 10
2 QUIZON Daniel Jr. 1892 2 - 0 RANOLA Von Cedric 1598 9
3 DE LUNA Adrian 1762 2 - 0 DAGASDAS Jose Marie 1647 8
4 MORDIDO Justine Diego 1769 2 - 0 FORTIN Jan Michael 0 7
5 CASA Gil Jr. 1716  0 -2 CANINO Ronald 1898 6
Round 11 on 2013/04/13 at 0800H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
6 CANINO Ronald 1898 2 - 0 GUTIERREZ Dennis III 1852 14
7 FORTIN Jan Michael 0 2 - 0 CASA Gil Jr. 1716 5
8 DAGASDAS Jose Marie 1647 0 - 2 MORDIDO Justine Diego 1769 4
9 RANOLA Von Cedric 1598 2 - 0 DE LUNA Adrian 1762 3
10 SARCHEZ Chrisus Joshua 1801 2 - 0 QUIZON Daniel Jr. 1892 2
11 ESTAVILLO Paolo 1622 2 - 0 BARRY John Joeffrey 1673 1
12 RIVADENEIRA Gelo 1700 0 - 2 BRAVO John Rhuiz 1828 13
Round 12 on 2013/04/13 at 1330H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
14 GUTIERREZ Dennis III 1852 2 - 0 BRAVO John Rhuiz 1828 13
1 BARRY John Joeffrey 1673 1 -1 RIVADENEIRA Gelo 1700 12
2 QUIZON Daniel Jr. 1892 2 - 0 ESTAVILLO Paolo 1622 11
3 DE LUNA Adrian 1762 2 - 0 SARCHEZ Chrisus Joshua 1801 10
4 MORDIDO Justine Diego 1769 2 - 0 RANOLA Von Cedric 1598 9
5 CASA Gil Jr. 1716 2 - 0 DAGASDAS Jose Marie 1647 8
6 CANINO Ronald 1898 2 - 0 FORTIN Jan Michael 0 7
Round 13 on 2013/04/14 at 0900H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
7 FORTIN Jan Michael 0 0 - 2 GUTIERREZ Dennis III 1852 14
8 DAGASDAS Jose Marie 1647 0 - 2 CANINO Ronald 1898 6
9 RANOLA Von Cedric 1598 0 - 2 CASA Gil Jr. 1716 5
10 SARCHEZ Chrisus Joshua 1801 2 - 0 MORDIDO Justine Diego 1769 4
11 ESTAVILLO Paolo 1622 0 - 2 DE LUNA Adrian 1762 3
12 RIVADENEIRA Gelo 1700 0 - 2 QUIZON Daniel Jr. 1892 2
13 BRAVO John Rhuiz 1828 2 - 0 BARRY John Joeffrey 1673 1
 
     
  Boys 8 & Under  
  Rating-Ø : 1578  
 
FINAL RANKING and CROSSTABLE
Standing after round 15
SNo. Name   TOTAL
1 NOURI Alekhine Escalante, Negros Occ. 28
2 CONCIO Michael Jr. Los Banos, Laguna 27
3 VELARDE Jerish John Cebu City 24
4 BACOJO Mark Jay Silay City, Negros Occ. 22
5 AROMIN Wycliffe Benguet, Mt. Province 19
6 COLUMNA Justin Gen. Trias, Cavite 18.5
7 CASTILLO John Michael Manila 17
8 VILLANUEVA Darwin Jr. Tanauan City, Batangas 14
9 GADUT Emcel Jules Candon City, Ilocos Sur 13.5
10 PALER Nathaniel Steven Manila 13
11 RILLORAZA Christian Las Pinas City 10
12 BAUTISTA John Jovel Negros Oriental 10
13 CRUZ Jeremiah Luis Malolos City, Bulacan 9
14 PEREZ Robert James Lipa City, Batangas 7
15 ROMERO Gladimir Chester Tanauan City, Batangas 4
16 APALLA Basil Joshua Novaliches 4
       
 
SNo. Name   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 TOTAL
1 CRUZ Jeremiah Luis Malolos City, Bulacan * 0 0 0 0 0 0 2 1 0 2 0 2 2 0 0 9
2 NOURI Alekhine Escalante, Negros Occ. 2 * 2 2 2 2 0 2 2 2 2 2 2 2 2 2 28
3 PALER Nathaniel Steven Manila 2 0 * 0 0 0 2 1 0 0 2 2 2 2 0 0 13
4 COLUMNA Justin Gen. Trias, Cavite 2 0 2 * 0 0 2 2 2 1.5 2 1 2 2 0 0 18.5
5 BACOJO Mark Jay Silay City, Negros Occ. 2 0 2 2 * 0 2 2 0 2 2 2 2 2 1 1 22
6 CONCIO Michael Jr. Los Banos, Laguna 2 0 2 2 2 * 2 2 1 2 2 2 2 2 2 2 27
7 VILLANUEVA Darwin Jr. Tanauan City, Batangas 2 2 0 0 0 0 * 2 2 2 0 0 2 2 0 0 14
8 PEREZ Robert James Lipa City, Batangas 0 0 1 0 0 0 0 * 2 0.5 0 1.5 0 2 0 0 7
9 AROMIN Wycliffe Benguet, Mt. Province 1 0 2 0 2 1 0 0 * 2 2 2 2 2 1 2 19
10 BAUTISTA John Jovel Negros Oriental 2 0 2 0.5 0 0 0 1.5 0 * 0 0 2 2 0 0 10
11 RILLORAZA Christian Las Pinas City 0 0 0 0 0 0 2 2 0 2 * 0 0 2 0 2 10
12 GADUT Emcel Jules Candon City, Ilocos Sur 2 0 0 1 0 0 2 0.5 0 2 2 * 2 0 0 2 13.5
13 APALLA Basil Joshua Novaliches 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 2 0 * 0 0 0 4
14 ROMERO Gladimir Chester Tanauan City, Batangas 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 2 * 0 0 4
15 VELARDE Jerish John Cebu City 2 0 2 2 1 0 2 2 1 2 2 2 2 2 * 2 24
16 CASTILLO John Michael Manila 2 0 2 2 1 0 2 2 0 2 0 0 2 2 0 * 17
 
     
 
PAIRING AND RESULTS | BOYS 8 & UNDER
  • R1
  • R2
  • R3
  • R4
  • R5
  • R6
  • R7
  • R8
  • R9
  • R10
  • R11
  • R12
  • R13
  • R14
  • R15
Round 1 on 2013/04/07 at 1000H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
1 CRUZ Jeremiah Luis 1646 0 - 2 CASTILLO John Michael 1619 16
2 NOURI Alekhine 1801 2 - 0 VELARDE Jerish John 1798 15
3 PALER Nathaniel Steven 1606 2 - 0 ROMERO Gladimir Chester 0 14
4 COLUMNA Justin 1626 2 - 0 APALLA Basil Joshua 1621 13
5 BACOJO Mark Jay 1725 2 - 0 GADUT Emcel Jules 1613 12
6 CONCIO Michael Jr. 1690 2 - 0 RILLORAZA Christian 1585 11
7 VILLANUEVA Darwin Jr. 1637 2 - 0 BAUTISTA John Jovel 0 10
8 PEREZ Robert James 0 2 - 0 AROMIN Wycliffe 1678 9
Round 2 on 2013/04/07 at 1500H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
16 CASTILLO John Michael 1619  0 -2 AROMIN Wycliffe 1678 9
10 BAUTISTA John Jovel 0 1.5 - .5 PEREZ Robert James 0 8
11 RILLORAZA Christian 1585 2 - 0 VILLANUEVA Darwin Jr. 1637 7
12 GADUT Emcel Jules 1613 0 - 2 CONCIO Michael Jr. 1690 6
13 APALLA Basil Joshua 1621 0 - 2 BACOJO Mark Jay 1725 5
14 ROMERO Gladimir Chester 0 0 - 2 COLUMNA Justin 1626 4
15 VELARDE Jerish John 1798 2 - 0 PALER Nathaniel Steven 1606 3
1 CRUZ Jeremiah Luis 1646 0 - 2 NOURI Alekhine 1801 2
Round 3 on 2013/04/08 at 0800H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
2 NOURI Alekhine 1801 2 - 0 CASTILLO John Michael 1619 16
3 PALER Nathaniel Steven 1606 2 - 0 CRUZ Jeremiah Luis 1646 1
4 COLUMNA Justin 1626 0 - 2 VELARDE Jerish John 1798 15
5 BACOJO Mark Jay 1725 2 - 0 ROMERO Gladimir Chester 0 14
6 CONCIO Michael Jr. 1690 2 - 0 APALLA Basil Joshua 1621 13
7 VILLANUEVA Darwin Jr. 1637 0 - 2 GADUT Emcel Jules 1613 12
8 PEREZ Robert James 0 0 - 2 RILLORAZA Christian 1585 11
9 AROMIN Wycliffe 1678 2 - 0 BAUTISTA John Jovel 0 10
Round 4 on 2013/04/08 at 1330H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
16 CASTILLO John Michael 1619 2 - 0 BAUTISTA John Jovel 0 10
11 RILLORAZA Christian 1585 0 - 2 AROMIN Wycliffe 1678 9
12 GADUT Emcel Jules 1613 .5 - 1.5 PEREZ Robert James 0 8
13 APALLA Basil Joshua 1621 0 - 2 VILLANUEVA Darwin Jr. 1637 7
14 ROMERO Gladimir Chester 0 0 - 2 CONCIO Michael Jr. 1690 6
15 VELARDE Jerish John 1798 1 - 1 BACOJO Mark Jay 1725 5
1 CRUZ Jeremiah Luis 1646 0 - 2 COLUMNA Justin 1626 4
2 NOURI Alekhine 1801 2 - 0 PALER Nathaniel Steven 1606 3
Round 5 on 2013/04/09 at 0800H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
3 PALER Nathaniel Steven 1606 0 - 2 CASTILLO John Michael 1619 16
4 COLUMNA Justin 1626 0 - 2 NOURI Alekhine 1801 2
5 BACOJO Mark Jay 1725 2 - 0 CRUZ Jeremiah Luis 1646 1
6 CONCIO Michael Jr. 1690 2 - 0 VELARDE Jerish John 1798 15
7 VILLANUEVA Darwin Jr. 1637 2 - 0 ROMERO Gladimir Chester 0 14
8 PEREZ Robert James 0 0 - 2 APALLA Basil Joshua 1621 13
9 AROMIN Wycliffe 1678 2 - 0 GADUT Emcel Jules 1613 12
10 BAUTISTA John Jovel 0 0 - 2 RILLORAZA Christian 1585 11
Round 6 on 2013/04/09 at 1330H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
16 CASTILLO John Michael 1619 0 - 2 RILLORAZA Christian 1585 11
12 GADUT Emcel Jules 1613 2 - 0 BAUTISTA John Jovel 0 10
13 APALLA Basil Joshua 1621 0 - 2 AROMIN Wycliffe 1678 9
14 ROMERO Gladimir Chester 0 0 - 2 PEREZ Robert James 0 8
15 VELARDE Jerish John 1798 2 - 0 VILLANUEVA Darwin Jr. 1637 7
1 CRUZ Jeremiah Luis 1646 0 - 2 CONCIO Michael Jr. 1690 6
2 NOURI Alekhine 1801 2 - 0 BACOJO Mark Jay 1725 5
3 PALER Nathaniel Steven 1606 0 - 2 COLUMNA Justin 1626 4
Round 7 on 2013/04/10 at 0800H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
4 COLUMNA Justin 1626 0 - 2 CASTILLO John Michael 1619 16
5 BACOJO Mark Jay 1725 2 - 0 PALER Nathaniel Steven 1606 3
6 CONCIO Michael Jr. 1690 0 - 2 NOURI Alekhine 1801 2
7 VILLANUEVA Darwin Jr. 1637 2 - 0 CRUZ Jeremiah Luis 1646 1
8 PEREZ Robert James 0 0 - 2 VELARDE Jerish John 1798 15
9 AROMIN Wycliffe 1678 2 - 0 ROMERO Gladimir Chester 0 14
10 BAUTISTA John Jovel 0 2 - 0 APALLA Basil Joshua 1621 13
11 RILLORAZA Christian 1585 0 - 2 GADUT Emcel Jules 1613 12
Round 8 on 2013/04/10 at 1330H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
16 CASTILLO John Michael 1619 0 - 2 GADUT Emcel Jules 1613 12
13 APALLA Basil Joshua 1621 2 - 0 RILLORAZA Christian 1585 11
14 ROMERO Gladimir Chester 0 0 - 2 BAUTISTA John Jovel 0 10
15 VELARDE Jerish John 1798 1 - 1 AROMIN Wycliffe 1678 9
1 CRUZ Jeremiah Luis 1646 2 - 0 PEREZ Robert James 0 8
2 NOURI Alekhine 1801 0 - 2 VILLANUEVA Darwin Jr. 1637 7
3 PALER Nathaniel Steven 1606 0 - 2 CONCIO Michael Jr. 1690 6
4 COLUMNA Justin 1626 0 - 2 BACOJO Mark Jay 1725 5
Round 9 on 2013/04/11 at 0800H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
5 BACOJO Mark Jay 1725 1 - 1 CASTILLO John Michael 1619 16
6 CONCIO Michael Jr. 1690 2 - 0 COLUMNA Justin 1626 4
7 VILLANUEVA Darwin Jr. 1637 0 - 2 PALER Nathaniel Steven 1606 3
8 PEREZ Robert James 0 0 - 2 NOURI Alekhine 1801 2
9 AROMIN Wycliffe 1678 1 - 1 CRUZ Jeremiah Luis 1646 1
10 BAUTISTA John Jovel 0 0 - 2 VELARDE Jerish John 1798 15
11 RILLORAZA Christian 1585 2 - 0 ROMERO Gladimir Chester 0 14
12 GADUT Emcel Jules 1613 2 - 0 APALLA Basil Joshua 1621 13
Round 10 on 2013/04/11 at 1330H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
16 CASTILLO John Michael 1619 2 - 0 APALLA Basil Joshua 1621 13
14 ROMERO Gladimir Chester 0 2 - 0 GADUT Emcel Jules 1613 12
15 VELARDE Jerish John 1798 2 - 0 RILLORAZA Christian 1585 11
1 CRUZ Jeremiah Luis 1646 0 - 2 BAUTISTA John Jovel 0 10
2 NOURI Alekhine 1801 2 - 0 AROMIN Wycliffe 1678 9
3 PALER Nathaniel Steven 1606 1 - 1 PEREZ Robert James 0 8
4 COLUMNA Justin 1626 2 - 0 VILLANUEVA Darwin Jr. 1637 7
5 BACOJO Mark Jay 1725 0 - 2 CONCIO Michael Jr. 1690 6
Round 11 on 2013/04/12 at 0800H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
6 CONCIO Michael Jr. 1690 2 - 0 CASTILLO John Michael 1619 16
7 VILLANUEVA Darwin Jr. 1637 0 - 2 BACOJO Mark Jay 1725 5
8 PEREZ Robert James 0 0 - 2 COLUMNA Justin 1626 4
9 AROMIN Wycliffe 1678 1 - 0 PALER Nathaniel Steven 1606 3
10 BAUTISTA John Jovel 0 0 - 2 NOURI Alekhine 1801 2
11 RILLORAZA Christian 1585 0 - 2 CRUZ Jeremiah Luis 1646 1
12 GADUT Emcel Jules 1613 0 - 2 VELARDE Jerish John 1798 15
13 APALLA Basil Joshua 1621 0 - 2 ROMERO Gladimir Chester 0 14
Round 12 on 2013/04/12 at 1330H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
16 CASTILLO John Michael 1619 2 - 0 ROMERO Gladimir Chester 0 14
15 VELARDE Jerish John 1798 2 - 0 APALLA Basil Joshua 1621 13
1 CRUZ Jeremiah Luis 1646 0 - 2 GADUT Emcel Jules 1613 12
2 NOURI Alekhine 1801 2 - 0 RILLORAZA Christian 1585 11
3 PALER Nathaniel Steven 1606 0 - 2 BAUTISTA John Jovel 0 10
4 COLUMNA Justin 1626 2 - 0 AROMIN Wycliffe 1678 9
5 BACOJO Mark Jay 1725 2 - 0 PEREZ Robert James 0 8
6 CONCIO Michael Jr. 1690 2 - 0 VILLANUEVA Darwin Jr. 1637 7
Round 13 on 2013/04/13 at 0800
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
7 VILLANUEVA Darwin Jr. 1637 0 - 2 CASTILLO John Michael 1619 16
8 PEREZ Robert James 0 0 - 2 CONCIO Michael Jr. 1690 6
9 AROMIN Wycliffe 1678 2 - 0 BACOJO Mark Jay 1725 5
10 BAUTISTA John Jovel 0 .5-1.5 COLUMNA Justin 1626 4
11 RILLORAZA Christian 1585 0 - 2 PALER Nathaniel Steven 1606 3
12 GADUT Emcel Jules 1613 0 - 2 NOURI Alekhine 1801 2
13 APALLA Basil Joshua 1621 0 - 2 CRUZ Jeremiah Luis 1646 1
14 ROMERO Gladimir Chester 0 0 - 2 VELARDE Jerish John 1798 15
Round 14 on 2013/04/13 at 1330H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
16 CASTILLO John Michael 1619 0 - 2 VELARDE Jerish John 1798 15
1 CRUZ Jeremiah Luis 1646 2 - 0 ROMERO Gladimir Chester 0 14
2 NOURI Alekhine 1801 2 - 0 APALLA Basil Joshua 1621 13
3 PALER Nathaniel Steven 1606 2 - 0 GADUT Emcel Jules 1613 12
4 COLUMNA Justin 1626 2 - 0 RILLORAZA Christian 1585 11
5 BACOJO Mark Jay 1725 2 - 0 BAUTISTA John Jovel 0 10
6 CONCIO Michael Jr. 1690 1 - 1 AROMIN Wycliffe 1678 9
7 VILLANUEVA Darwin Jr. 1637 2 - 0 PEREZ Robert James 0 8
Round 15 on 2013/04/14 at 0900H
SNo. Name Rtg Res. Name Rtg SNo.
8 PEREZ Robert James 0 0 - 2 CASTILLO John Michael 1619 16
9 AROMIN Wycliffe 1678 0 - 2 VILLANUEVA Darwin Jr. 1637 7
10 BAUTISTA John Jovel 0 0 - 2 CONCIO Michael Jr. 1690 6
11 RILLORAZA Christian 1585 0 - 2 BACOJO Mark Jay 1725 5
12 GADUT Emcel Jules 1613 1 - 1 COLUMNA Justin 1626 4
13 APALLA Basil Joshua 1621 0 - 2 PALER Nathaniel Steven 1606 3
14 ROMERO Gladimir Chester 0 0 - 2 NOURI Alekhine 1801 2
15 VELARDE Jerish John 1798 2 - 0 CRUZ Jeremiah Luis 1646 1
 
     
     
 
Related Links:
Boys' Division Results | GRAND FINALS - 2013 National Age Group Chess Championships
Girls' Division Results | GRAND FINALS - 2013 National Age Group Chess Championships
 
Nouri, San Diego triumph; several others bags title (4.15.2013)
Garcia, Bersamina, Samantila virtual champ (4.14.2013)
IM Garcia, WFM San Diego keeps lead despite loss (4.12.2013)
Garcia, San Diego leads National Age Group Chess Grand Finals (4.10.2013)
Ceremonial Moves - 2013 Age Group Grand Finals (4.7.2013)
 
Grand Finalists - 2013 National Age-Group Chess Championships (3.29.2013)
 
Boys' Division Final Results | PANGASINAN Leg Final Elimination - 2013 National Age Group Chess Championships
Girls' Division Final Results | PANGASINAN Leg Final Elimination - 2013 National Age Group Chess Championships
 
Boys' Division Final Results | LUZON Leg Elimination - 2013 National Age Group Chess Championships
Girls' Division Final Results | LUZON Leg Elimination - 2013 National Age Group Chess Championships
 
Boys' Division Final Results | MINDANAO Leg Elimination - 2013 National Age Group Chess Championships
Girls' Division Final Results | MINDANAO Leg Elimination - 2013 National Age Group Chess Championships
 
Boys' Division Final Results | VISAYAS Leg Elimination - 2013 National Age Group Chess Championships
Girls' Division Final Results | VISAYAS Leg Elimination - 2013 National Age Group Chess Championships