National Chess Federation of the Philippines

"Make the Right Move, Play Chess"

 
     
       

Tournament Archives

2011
 

News Archives

2011
 
 

2013 UAAP Season 75 FINAL RESULTS:

MEN'S DIVISION

WOMEN'S DIVISION

JUNIOR'S DIVISION

 

2013 UAAP Season 75 ROUND RESULTS:

MEN'S DIVISION

WOMEN'S DIVISION

JUNIOR'S DIVISION

 

2012 UAAP Season 74
Final Results:

Men's Division

Women's Division

Junior's Division

 
 
 
  February 20, 2013    
       
  UAAP Logo UAAP Season 75 "Unbreakable"
2012-2013 Chess Team Tournament (Juniors)

Organizer : University Athletic Association of the Philippines (UAAP)
Chief or Supervising Arbiter : IA Elias C. Lao, Jr.
Arbiters : IA Gene Poliarco, FA Patrick Lee, NA Edmundo Gatus, NA Alberto Julian, NA Alfredo Chay
Date : January 12 to February 17, 2013
Venue : 9th Flr. FEU Technology Bldg., Nicanor Reyes Sr. St., Sampaloc, Manila
 
 
   
  JUNIORS/BOYS' DIVISION
  FINAL RESULTS/TEAM STANDINGS
   
 
Team Points
  CHAMPION: Far Eastern University 39
  Runner-up: Adamson University 35
  Third Place: National University 26½
  Fourth Place: University of the East 22½
  Fifth Place: Ateneo De Manila University 22
  Sixth Place: University of Santo Tomas 21½
  Seventh Place: De La Salle-Zobel
   
 
  MVP: MAGTABOG Ryan Christian  (NU)
  Rookie of the Year: ALMODAL Antonio G.  (NU)
   
 
GOLD MEDALISTS
        
  Board Player Team Pts Award
  1 MANAHAN Edric Matthew R. ADMU  
  2 MAGTABOG Ryan Christian B. NU 11 MVP
  3 CASTRO Jose Carlo S. FEU 10½  
  4 EVANGELISTA Paul Robert G. FEU 10½  
  5 CAÑADA Crissa P. AdU  
  6 MANAHAN Ralph Nathaniel R. ADMU  
   
 
GAME STATISTICS
        
 
Rd. White wins Draws Black Wins Forfeits
1 4 0 8 0
2 4 2 6 0
3 3 3 6 0
4 6 0 6 0
5 5 2 5 0
6 3 2 7 0
7 4 2 6 0
8 5 2 4 1
9 6 0 6 0
10 5 1 6 0
11 4 0 8 0
12 4 2 4 2
13 4 0 8 0
14 5 1 6 0
Total:  62 17 86 3
 
     
 
TEAM COMPOSITIONS with POINTS
Final Ranking
1. Far Eastern University (39 Pts./22 MP)
Round
Bd. Name Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Pts Games % Award
1 VILLA Enrica A. FEU       1       1     1 ½ 1   5 90.0  
2 MEDINA Vince Angelo O. FEU   0 ½ 1 ½ 1 1 1   1 1 ½ 1 1 12 79.2 Bronze
3 CASTRO Jose Carlo S. FEU   ½ 1 1 0 1 1 1   1 1 1 1 1 10½ 12 87.5 GOLD
4 EVANGELISTA Paul Robert G. FEU   1 1 1 0 1 ½ 1   1 1 1 1 1 10½ 12 87.5 GOLD
5 CANINO Romeo A. FEU   1 1   ½ 0 ½     0       1 4 7 57.1 Bronze
 
2. Adamson University (35 Pts./20 MP)
Round
Bd. Name Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Pts Games % Award
1 LABARDA Cary Hazel A. AdU 1   ½       1   0 0   ½     3 5 60.0  
2 SAMANTILA Daryl Unix R. AdU 1   1 1 ½ 1 1   1 1 1 ½ 0 1 10 12 83.3 Silver
3 ENRIQUEZ Jean Karen Y. AdU 1   0 1 1 0 0   1 1   0 1 1 7 11 63.6 Silver
4 FRONDA Jusmel Christian O. AdU 1     1 1 1 1   ½ 0 1 0 0 1 11 68.2  
5 CAÑADA Crissa P. AdU       1 ½         1 1     1 5 90.0 GOLD
6 MIRANDA Stephen Matthew C. AdU     ½     ½         1   1   3 4 75.0 Silver
 
3. National University (26½ Pts./11 MP)
Round
Bd. Name Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Pts Games % Award
1 SAN JUAN Nastasha Michelle E. NU       0   0       0         0 3 0.0  
2 MAGTABOG Ryan Christian B. NU 1 1   1 1 1 1 1 1 0   1 1 1 11 12 91.7 GOLD/MVP
3 ABUCEJO Francis Albert V. NU                       ½ 0 0 ½ 3 16.7  
4 IGNACIO Robin B. NU 0 ½   1 1 0 0 0 1 0   ½ 1 0 5 12 41.7  
5 ALMODAL Antonio G. NU 1 0   0 1 ½ 1 1 1 1   1 0 ½ 8 12 66.7 Silver/Rookie
6 SAN JUAN Ma. Mae-bel Grace E. NU 0 0     1   0 0 1           2 6 33.3  
 
5. University of the East (22½ Pts./11 MP)
Round
Bd. Name Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Pts Games % Award
1 MIRANDA Nel Richmond N. UE     ½ 1     0 0         1   5 50.0  
2 CHANGCO Francelouis E. UE 1 1 0 0     0   0 0 1   1 0 4 10 40.0  
3 CORTES Ma. Essah Theresa C. UE   0   0   1   1 0 0       0 2 7 28.6  
4 LUCHINA Christian David S. UE 1 ½ 0 1   1 1 0 1 1 1   1 0 12 70.8 Silver
5 REPATO William Paul M. UE 0         1 0       0       1 4 25.0  
6 BERNALES Carl Lemuel P. UE 0 1 0     ½   1 0 0 1   1 0 10 45.0 Bronze
 
4. Ateneo De Manila University (22 Pts./10 MP)
Round
Bd. Name Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Pts Games % Award
1 MANAHAN Edric Matthew R. ADMU     ½     0 0 0 1   0 1 0   8 31.3 GOLD
2 ANDAN John Claude M. ADMU 0 1 0   0     0 0   0   0 0 1 9 11.1  
3 CARLOS Juan Pancho B. ADMU 0 1     0       0         1 2 5 40.0  
4 MARQUEZ Lorenzo Miguel T. ADMU 1 1 1     0 1 0     1 1 0 1 7 10 70.0 Bronze
5 ESTORES Jayson B. ADMU         1 0 0 0 ½   0 1   ½ 3 8 37.5  
6 MANAHAN Ralph Nathaniel R. ADMU 1 1 ½   1 1 1         1 0   8 81.3 GOLD
 
6. University of Santo Tomas (21½ Pts./10 MP)
Round
Bd. Name Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Pts Games % Award
1 TUCAY John Leindel C. UST             0 1 1   0     0 2 5 40.0  
2 MARCE Jasper Gerald D. UST 0 0 1 0 1   0 1 1 1 0 0   0 5 12 41.7  
3 MARCELLANA Mark James S. UST 1 1 1 0 1   ½ 1 0 1 0 ½   0 7 12 58.3 Bronze
4 CAVE Lance G. UST 0 ½ 1 0 0   ½ 1 1 0 0 ½   0 12 37.5  
5 EBOL Hercules H. UST 1 0 1 0 0         1   0     3 7 42.9  
 
7. De La Salle-Zobel (1½ Pts./0 MP)
Round
Bd. Name Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Pts Games % Award
1 BURGOS Jacob Francis C. DLS-Z 0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0 0   0 12 0.0  
2 MERCADO Josefina M. DLS-Z 0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0 0   0 12 0.0  
3 ZIMMERMAN Jhumel Joseph C. DLS-Z 0 0   0 0 0   0 0 1 0 0 0   1 11 9.1  
4 TOMAS Kouji T. DLS-Z   0 0 0 0 ½     0 0 0 0 0   ½ 9 5.6  
5 AMORA Adrian Vincent DLS-Z 0   0         0             0 4 0.0  
 
 
     
 
MEDAL AWARDEES
  • Board 1
  • Board 2
  • Board 3
  • Board 4
  • Board 5
  • Board 6
Board list after round 14
Rank Name Team % Games vict SB Rank Pts Wins Draws Loses Awards
1 MANAHAN Edric Matthew R. ADMU 31.3 8 2 4.50 5 2 1 5 GOLD
                         
                         
Board list after round 14
Rank Name Team % Games vict SB Rank Pts Wins Draws Loses Awards
1 MAGTABOG Ryan Christian B. NU 91.7 12 11 46.50 3 11 11 0 1 GOLD/MVP
2 SAMANTILA Daryl Unix R. AdU 83.3 12 9 26.50 2 10 9 2 1 Silver
3 MEDINA Vince Angelo O. FEU 79.2 12 8 25.75 1 8 3 1 Bronze
Board list after round 14
Rank Name Team % Games vict SB Rank Pts Wins Draws Loses Awards
1 CASTRO Jose Carlo S. FEU 87.5 12 10 56.50 1 10½ 10 1 1 GOLD
2 ENRIQUEZ Jean Karen Y. AdU 63.6 11 7 29.00 2 7 7 0 4 Silver
3 MARCELLANA Mark James S. UST 58.3 12 6 21.50 6 7 6 2 4 Bronze
Board list after round 14
Rank Name Team % Games vict SB Rank Pts Wins Draws Loses Awards
1 EVANGELISTA Paul Robert G. FEU 87.5 12 10 55.50 1 10½ 10 1 1 GOLD
2 LUCHINA Christian David S. UE 70.8 12 8 36.25 4 8 1 3 Silver
3 MARQUEZ Lorenzo Miguel T. ADMU 70 10 7 21.00 5 7 7 0 3 Bronze
Board list after round 14
Rank Name Team % Games vict SB Rank Pts Wins Draws Loses Awards
1 CAÑADA Crissa P. AdU 90 5 4 18.50 2 4 1 0 GOLD
2 ALMODAL Antonio G. NU 66.7 12 7 35.50 3 8 7 2 3 Silver/Rookie
3 CANINO Romeo A. FEU 57.1 7 3 14.75 1 4 3 2 2 Bronze
Board list after round 14
Rank Name Team % Games vict SB Rank Pts Wins Draws Loses Awards
1 MANAHAN Ralph Nathaniel R. ADMU 81.3 8 6 15.50 5 6 1 1 GOLD
2 MIRANDA Stephen Matthew C. AdU 75 4 2 15.00 2 3 2 2 0 Silver
3 BERNALES Carl Lemuel P. UE 45 10 4 8.25 4 4 1 5 Bronze
 
     
     
  2013 UAAP Season 75 FINAL RESULTS:  
  MEN'S DIVISION  
  WOMEN'S DIVISION  
  JUNIOR'S DIVISION  
     
  2013 UAAP Season 75 ROUND RESULTS:  
  Men's Division  
  Women's Division  
  Junior's Division