National Chess Federation of the Philippines

"Make the Right Move, Play Chess"

 
     
       

Tournament Archives

2011
 

News Archives

2011
 

 

2013 UAAP Season 75 FINAL RESULTS:

MEN'S DIVISION

WOMEN'S DIVISION

JUNIOR'S DIVISION

 

2013 UAAP Season 75 ROUND RESULTS:

MEN'S DIVISION

WOMEN'S DIVISION

JUNIOR'S DIVISION

 
 

2012 UAAP Season 74
Final Results:

Men's Division

Women's Division

Junior's Division

 
 
       
  February 19, 2013    
       
  UAAP Logo UAAP Season 75 "Unbreakable"
2012-2013 Chess Team Tournament (Men)

Organizer : University Athletic Association of the Philippines (UAAP)
Chief or Supervising Arbiter : IA Elias C. Lao, Jr.
Arbiters : IA Gene Poliarco, FA Patrick Lee, NA Edmundo Gatus, NA Alberto Julian, NA Alfredo Chay
Date : January 12 to February 17, 2013
Venue : 9th Flr. FEU Technology Bldg., Nicanor Reyes Sr. St., Sampaloc, Manila
 
 
   
  SENIORS/MEN'S DIVISION
  FINAL RESULTS/TEAM STANDINGS
   
 
Team Points
  CHAMPION: University of Santo Tomas 35
  Runner-up: Far Eastern University 33½
  Third Place: De La Salle University 31½
  Fourth Place: University of the East 28½
  Fifth Place: National University 27
  Sixth Place: Adamson University 26
  Seventh Place: Ateneo De Manila University 23
  Eigth Place: University of the Philippines 19½
   
 
  MVP: SO KUA Timothy John S. (UST)
  Rookie of the Year: GARCIA Jan Emmanuel D.  (ADMU)
   
 
GOLD MEDALISTS
        
  Board   Player Team Pts Award
  1   GARCIA Jan Emmanuel D. ADMU 11½ ROOKIE of the YEAR
  2   FLORENDO Patrick Erle V. UST 9  
  3   DACANAY Steven James M. UST  
  4   GRAVILLO Norvin L. NU 9  
  5   NAÑOLA Christian C. DLSU 5  
  6   RAPANOT Alfredo M. FEU  
   
 
GAME STATISTICS
        
 
Rd. White wins Draws Black Wins Forfeits
1 4 3 9 0
2 3 7 6 0
3 6 2 8 0
4 6 7 3 0
5 6 2 8 0
6 2 8 6 0
7 6 4 6 0
8 3 5 8 0
9 5 5 6 0
10 5 5 6 0
11 6 5 5 0
12 4 7 5 0
13 7 4 5 0
14 4 7 5 0
Total:  67 71 86 0
 
     
 
TEAM COMPOSITIONS with POINTS
Final Ranking
2. University of Santo Tomas (35 Pts./21 MP)
Round
Bd. Name Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Pts Games % Award
1 SO KUA Timothy John S. UST ½   1 ½ 1 ½ ½ ½ ½ 1 0 1 ½ ½ 8 13 61.5 Bronze/MVP
2 FLORENDO Patrick Erle V. UST ½ 0 ½ 1 ½ 1 0 1 1 ½ ½ 1 ½ 1 9 14 64.3 GOLD
3 DACANAY Steven James M. UST 1 ½ 0 1   1 ½ 1 1 1 ½ 1 ½ ½ 13 73.1 GOLD
4 FRONDA Jude Emil P. UST 1 ½ 1 1   ½ ½     1 1 0 0 ½ 7 11 63.6  
5 DE JESUS Normel Benigno R. UST   ½     1     0             3 50.0  
6 SAMONTE Eugene M. UST         0       0           0 2 0.0  
 
1. Far Eastern University (33½ Pts./19 MP)
Round
Bd. Name Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Pts Games % Award
1 SALCEDO Richelieu III P. FEU 1 1 1 1 ½ 1 ½ ½ ½ 1 0 ½ 1 ½ 10 14 71.4 GOLD
2 MORAZO John Ranel L. FEU 1 1 0   1 ½ 1   ½ 0 0     0 5 10 50.0  
3 LAGULA Mc Dominique Q. FEU 0     0               ½     ½ 3 16.7  
4 NEBATO Sheider T. FEU 1 ½ 1 ½ 1 ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ 0 ½ 9 14 64.3 Bronze
5 SALGADOS Lennon Hart D. FEU   1 0       ½ ½   1 ½ ½ ½ ½ 8 56.3 Bronze
6 RAPANOT Alfredo M. FEU       1 1 1   ½ ½       0   7 64.3  
 
4. De La Salle University (31½ Pts./17 MP)
Round
Bd. Name Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Pts Games % Award
1 GRAFIL Franz Robert B. DLSU ½ 1 0 ½ 1 ½ 1 ½ 1 0 ½ ½ 0 1 8 14 57.1  
2 OBERIO Aglipay 8 A. DLSU ½ 1 1 ½ 1 ½ 1 ½ 0 ½ 0 1 1 0 14 60.7 Silver
3 SURPOSA Jeazzir Kline V. DLSU   ½ 0     1 1 ½   0 ½   1 0 9 50.0  
4 GALAN Jan Nigel H. DLSU 0 1 1 0 1   1 ½ 0 0   0   1 11 50.0  
5 NAÑOLA Christian C. DLSU       ½   ½     1   1 1 1   5 6 83.3 GOLD
6 AMAR Denzel John B. DLSU 0       0                   0 2 0.0  
 
8. University of the East (28½ Pts./13 MP)
Round
Bd. Name Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Pts Games % Award
1 LORENZO Kimuel Aaron O. UE 0 0   1 0 0 0 0   1 0 ½ ½ 0 3 12 25.0  
3 BARCELON Bryan B. UE 1 0 1 ½ ½ ½   0   1 1 0 ½ ½ 12 54.2 Bronze
4 IBAÑEZ Piokit S. UE   ½ 1 1 0 ½ 0 ½ ½ 1 1 1 ½ 1 13 65.4 Silver
5 MARAAN John Ernie P. UE 1 0 ½ ½ 1 0 1 1 ½ 1 1 0 1 1 14 67.9 Silver
6 CRUZ John Paul G. UE 0           ½   0           ½ 3 16.7  
7 LAUDE Edward Rowell P. UE     0           ½           ½ 2 25.0  
 
5. National University (27 Pts./12 MP)
Round
Bd. Name Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Pts Games % Award
1 RUAYA Virgen Gil C. NU 0 0 0     ½ 1 ½ ½ 0 1 ½ 0 0 4 12 33.3  
2 MANSANERO Jefferson A. NU 1 0 0 ½ 1 0 0 0 ½ 1 0 ½ 0 1 13 42.3  
3 FUERTE Vincent Joseph T. NU ½ ½ ½   1 0 0       0       7 35.7  
4 GRAVILLO Norvin L. NU 1 0 1 ½ 1 ½ 1 0   ½ 1 1 0 1 9 13 69.2 GOLD
5 PONDOC Neil Conrad E. NU       1 1     1 0   1   1   4 6 66.7 Siulver
6 ZAMORA Earl John F. NU       ½         ½ 0   1   0 2 5 40.0 Bronze
 
6. Adamson University (26 Pts./11 MP)
Round
Bd. Name Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Pts Games % Award
1 MARGARITO John Eric P. AdU       0     0         ½     ½ 3 16.7  
2 PORTUGUESE Bret Michael Prudence S. AdU           0       0         0 2 0.0  
3 GUYA Ali C. AdU 1 1 0 1 0 ½ 1 1 0 0 1 ½ 1 1 9 14 64.3 Bronze
4 VILLANUEVA Jerome L. AdU 0 ½ 0 ½ 0 0   1 1 ½ ½ ½ ½ 1 6 13 46.2  
5 CASIL Daniel Jr. P. AdU 0 ½ 0   0   1 ½ 1 1 ½ ½ 0 0 5 12 41.7  
6 REYES Einnar Marc L. AdU 1 ½ 1 0 1 1 0 0 0   0   0 1 12 45.8 Silver
 
7. Ateneo De Manila University (23 Pts./9 MP)
Round
Bd. Name Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Pts Games % Award
1 GARCIA Jan Emmanuel D. ADMU 1 1 1 ½ ½ ½ 1 1 ½ 1 1 ½ 1 1 11½ 14 82.1 GOLD/Rookie
2 SESE Lance Vincent C. ADMU 0 0             0           0 3 0.0  
3 QUE Louell Jude B. ADMU ½ ½ 1 0 0 ½ 1 0 0 1 1 ½ 0 ½ 14 46.4  
4 ANG Perry Ervine O. ADMU       0   0 0 0     0 0 0   0 7 0.0  
5 PEREZ Carl Angelo D. ADMU 0 ½ 1 0 0 ½ ½ 0 1 ½ ½ 0 0 0 5 14 35.7  
6 CHENG Hanz Martin C. ADMU     0   0         0       0 0 4 0.0  
 
3. University of the Philippines (19½ Pts./10 MP)
Round
Bd. Name Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Pts Games % Award
1 CORONEL Aldous Roy V. UP 0   0     1 0 0     ½ 0     7 21.4  
2 PILARTA Wilbert A. UP 0 0 ½ 0 0 ½ 0 1 ½ 0 1 0 0 0 14 25.0  
3 CRISTOBAL Kristian Paulo D. UP 1 1 1 ½ 0 1 0 1 ½ 0 ½ 0 1 0 14 53.6  
4 LABABO Ywhen Richard R. UP 0 ½   0   0     1 0   1 ½ 1 4 9 44.4  
5 OLAR Claudio Jr. M. UP   ½ 0 ½ 0   0       0       1 6 16.7  
6 CORPIN Justin David Q. UP         0     1 ½ 0     1 0 2 6 33.3  
 
 
     
 
MEDAL AWARDEES
  • Board 1
  • Board 2
  • Board 3
  • Board 4
  • Board 5
  • Board 6
Board list after round 14
Rank Name Team % Games vict SB Rank Pts Wins Draws Loses Award
1 GARCIA Jan Emmanuel D. ADMU 82.1 14 9 61.00 7 11½ 9 5 0 GOLD/Rookie
2 SALCEDO Richelieu III P. FEU 71.4 14 7 46.75 2 10 7 6 1 Silver
3 SO KUA Timothy John S. UST 61.5 13 4 45.00 1 8 4 8 1 Bronze/MVP
Board list after round 14
Rank Name Team % Games vict SB Rank Pts Wins Draws Loses Award
1 FLORENDO Patrick Erle V. UST 64.3 14 6 45.75 1 9 6 6 2 GOLD
2 OBERIO Aglipay 8 A. DLSU 60.7 14 6 55.25 3 6 5 3 Silver
3 BARCELON Bryan B. UE 54.2 12 4 41.50 4 4 5 3 Bronze
Board list after round 14
Rank Name Team % Games vict SB Rank Pts Wins Draws Loses Award
1 DACANAY Steven James M. UST 73.1 13 7 54.25 1 7 5 1 GOLD
2 IBAÑEZ Piokit S. UE 65.4 13 6 45.50 4 6 5 2 Silver
3 GUYA Ali C. AdU 64.3 14 8 38.50 6 9 8 2 4 Bronze
Board list after round 14
Rank Name Team % Games vict SB Rank Pts Wins Draws Loses Award
1 GRAVILLO Norvin L. NU 69.2 13 7 37.50 5 9 7 4 2 GOLD
2 MARAAN John Ernie P. UE 67.9 14 8 27.75 4 8 3 3 Silver
3 NEBATO Sheider T. FEU 64.3 14 5 43.75 2 9 5 8 1 Bronze
Board list after round 14
Rank Name Team % Games vict SB Rank Pts Wins Draws Loses Award
1 NAÑOLA Christian C. DLSU 83.3 6 4 24.50 3 5 4 2 0 GOLD
2 PONDOC Neil Conrad E. NU 66.7 6 4 14.50 5 4 4 0 2 Silver
3 SALGADOS Lennon Hart D. FEU 56.3 8 2 24.75 2 2 5 1 Bronze
Board list after round 14
Rank Name Team % Games vict SB Rank Pts Wins Draws Loses Award
1 RAPANOT Alfredo M. FEU 64.3 7 3 20.50 2 3 3 1 GOLD
2 REYES Einnar Marc L. AdU 45.8 12 5 7.25 6 5 1 6 Silver
3 ZAMORA Earl John F. NU 40 5 1 8.50 5 2 1 2 2 Bronze
 
     
     
  2013 UAAP Season 75 FINAL RESULTS:  
  MEN'S DIVISION  
  WOMEN'S DIVISION  
  JUNIOR'S DIVISION  
     
  2013 UAAP Season 75 ROUND RESULTS:  
  Men's Division  
  Women's Division  
  Junior's Division