National Chess Federation of the Philippines

"Make the Right Move, Play Chess"

 
     
       

Tournament Archives

2011
 

News Archives

2011
 
 

2013 UAAP Season 75 FINAL RESULTS:

MEN'S DIVISION

WOMEN'S DIVISION

JUNIOR'S DIVISION

 

2013 UAAP Season 75 ROUND RESULTS:

MEN'S DIVISION

WOMEN'S DIVISION

JUNIOR'S DIVISION

 
 

2012 UAAP Season 74
Final Results:

Men's Division

Women's Division

Junior's Division

 
 
 
  February 19, 2013    
       
  UAAP Logo UAAP Season 75 "Unbreakable"
2012-2013 Chess Team Tournament (Women)

Organizer : University Athletic Association of the Philippines (UAAP)
Chief or Supervising Arbiter : IA Elias C. Lao, Jr.
Arbiters : IA Gene Poliarco, FA Patrick Lee, NA Edmundo Gatus, NA Alberto Julian, NA Alfredo Chay
Date : January 12 to February 17, 2013
Venue : 9th Flr. FEU Technology Bldg., Nicanor Reyes Sr. St., Sampaloc, Manila
 
 
   
  WOMEN'S DIVISION
  FINAL RESULTS/TEAM STANDINGS
   
 
Team Points
  CHAMPION: De La Salle University 41
  Runner-up: University of the Philippines 39½
  Third Place: Far Eastern University 38
  Fourth Place: National University 26
  Fifth Place: Adamson University 24
  Sixth Place: University of Santo Tomas 23
  Seventh Place: Ateneo De Manila University 18½
  Eigth Place: University of the East 14
   
 
  MVP: BERNALES Christy Lamiel (UP)
  Rookie of the Year: FRAYNA Janelle Mae B. (FEU)
   
 
GOLD MEDALISTS
        
  Board   Player Team Pts Award
  1   BERNALES Christy Lamiel P. UP 13½ MVP
  2   SUEDE Mikee Charlene UP 10½  
  3   FRAYNA Janelle Mae B. FEU 13½ ROOKIE of the YEAR
  4   PINEDA Judith H. DLSU  
  5   YNGAYO Nikki Erica T. FEU 6  
  6   REGENCIA Janena Marie G. NU 6  
   
 
GAME STATISTICS
        
 
Rd. White wins Draws Black Wins Forfeits
1 6 3 7 0
2 6 2 8 0
3 7 0 9 0
4 6 2 8 0
5 7 1 8 0
6 7 3 6 0
7 7 3 6 0
8 7 2 7 0
9 10 0 6 0
10 6 4 6 0
11 6 4 6 0
12 5 2 9 0
13 6 2 7 1
14 7 1 8 0
Total:  93 29 101 1
 
     
 
TEAM COMPOSITIONS with POINTS
Final Ranking
1. De La Salle University (41 Pts./25 MP)
Round
Bd. Name Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Pts Games % Award
1 SUEDE Akiko Charmaine M. DLSU ½   1 1 1 1 0 1         1 0 9 72.2 Silver
2 MEJIA Cherry Ann P. DLSU 1 1 0 1 ½ 1 ½ 1 0 ½ ½ 1 1 1 10 14 71.4 Silver
3 FRONDA Jan Jodilyn P. DLSU 1 1 0   1 0 1 ½ 1 ½ 1 1 1 ½ 13 73.1 Silver
4 PINEDA Judith H. DLSU 1 1 1 1 1   ½ 0 1 0 1 1   1 12 79.2 GOLD
5 ACEDO Rowelyn-joy S. DLSU   ½       ½     1 1 1   -   4 6 66.7 Silver
6 CAMACHO Kyla Joy G. DLSU       ½               1     2 75.0  
 
2. University of the Philippines (39½ Pts./23 MP)
Round
Bd. Name Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Pts Games % Award
1 BERNALES Christy Lamiel P. UP 1 1 1 1 1 1 1 ½ 1 1 1 1 1 1 13½ 14 96.4 GOLD/MVP
2 SUEDE Mikee Charlene UP 1 1 1 1 1 ½ ½ 0 1 1 1 1 ½ 0 10½ 14 75.0 GOLD
3 ATAYDE Roxanne M. UP ½ 0 1 ½ 1 1 0 1 1 1 1 0 0 ½ 14 60.7 Bronze
4 LOZANO Arvie V. UP 1 1 1 0   0 ½ 0   1 ½ 1 1 0 7 12 58.3 Silver
5 BARBOSA Joanna Vanessa A. UP         0                   0 1 0.0  
6 FULCHER Lawrean Angeley A. UP                 0           0 1 0.0  
 
4. Far Eastern University (38 Pts./22 MP)
Round
Bd. Name Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Pts Games % Award
1 MORTOS Angelina D. FEU 0 0 0     0 1   1 ½ ½ 1 1 1 6 11 54.5 Bronze
2 DOCENA Jedara R. FEU 0 1 1 0 1 ½ 1 ½ 1 ½ 1 0 1 1 14 67.9  
3 FRAYNA Janelle Mae B. FEU ½ 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 13½ 14 96.4 GOLD/Rookie
4 ROMERO Gladys Hazelle M. FEU 0 1 0 0   1 1 0   0         3 8 37.5  
5 YNGAYO Nikki Erica T. FEU       1 0     1 0   1 1 1 1 6 8 75.0 GOLD/
6 SANTOS Jennivie M. FEU         0                   0 1 0.0  
 
5. National University (26 Pts./11 MP)
Round
Bd. Name Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Pts Games % Award
1 BERMUNDO Lucelle R. NU   0 1 1   0 1 0 1 ½ ½ 0 0 1 6 12 50.0  
2 REYES Queenie Lyn Dc NU 1   1   1 ½ 1 1 0 1   ½ ½ 0 11 68.2 Bronze
3 SIMEON Honey Mae C. NU                     0       0 1 0.0  
4 SOLER Quinna Louise B. NU 1 0   0 0   ½   0         0 7 21.4  
5 CORAJE Hiezel S. NU 1 0 0 1 0 0   0 0 1 0 1 1 0 5 13 38.5  
6 REGENCIA Janena Marie G. NU 1 ½ 1 0 1 1 0 0   1 0 ½ 0   6 12 50.0 GOLD
 
6. Adamson University (24 Pts./10 MP)
Round
Bd. Name Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Pts Games % Award
1 DOROLA Kimberly F. AdU 1     0       0       0     1 4 25.0  
2 PEREZ Giane April M. AdU   0     0 1     0         0 1 5 20.0  
3 BATULAN Mariel F. AdU 0 0 1 0 0 0 0 1 0 1 ½ 1 1 1 14 46.4  
4 DELA CRUZ Jon Ira S. AdU ½ 1 1 0 1 1 0 1 0 0 0 0 ½ 1 7 14 50.0 Bronze
5 STA. RITA Eloisa D. AdU 1 0 0 ½ 1 1 ½ 1 1 0 0 0 0 1 7 14 50.0 Bronze
6 WHIGAN Eunice Joy S. AdU     0       1     ½ 0   0   5 30.0 Bronze
 
7. University of Santo Tomas (23 Pts./11 MP)
Round
Bd. Name Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Pts Games % Award
1 MANZANO Jamie Hillary Pacita UST 0 1 0 0 0 1 1 1 1 0 0 0 0 1 6 14 42.9  
2 LAZ Christine Joyce P. UST 0 0 0 0   ½ 1 0 1 1 0 0 0 1 13 34.6  
3 SALINAS Lorraine D. UST 0 ½ 1 ½ ½ 0 1 1 1 1 0 0 0 1 14 53.6  
4 CONCIO Michella O. UST 0 0 1 1       1 0 ½ ½ 0 0 1 5 11 45.5  
5 CONCIO Michaela O. UST         0 0 0               0 3 0.0  
6 SAMONTE Irene Mye M. UST         0                   0 1 0.0  
 
3. Ateneo De Manila University (18½ Pts./9 MP)
Round
Bd. Name Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Pts Games % Award
1 TRAMPE Fe Esperanza P. ADMU     0     0   0 0           0 4 0.0  
3 LAYUGAN Dominique R. ADMU ½ 0 0 1 0 1 0 0 0 0 1 1 0 0 14 32.1  
4 MARIANO Kristine Mae D. ADMU 0 1 0 0 1 0 0 ½ 0 0 ½ ½ ½ 0 4 14 28.6  
5 MEMBRERE Brena Mae D. ADMU 0 ½ 0 1 1 0 0 1 1 0 1 0 1 0 14 46.4  
6 CHUA Aissa Mei S. ADMU 0 1   0 0   0     0 1 ½ 1 0 10 35.0 Silver
 
8. University of the East (14 Pts./1 MP)
Round
Bd. Name Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Pts Games % Award
1 COMETA Marie Ashley A. UE 0   0     0 0   0     0 0   0 7 0.0  
2 MARCOS Zia Danica C. UE   1 0 0 0 0   1 0 ½ 0 0 0 0 12 20.8  
3 VISCA Jessica S. UE 1 0 1 1 0 1 0 0 0 0 ½ 1 0 0 14 39.3  
4 MORALES Joymee O. UE ½ 0 0 0 0 ½ 0 0   0 0 0   0 1 12 8.3  
5 NADERA Chessa May O. UE 0 0   1 1   1   1 0 0   + 0 5 10 50.0  
6 CORPUZ Cherry Jane E. UE               0             0 1 0.0  
 
 
     
 
MEDAL AWARDEES
  • Board 1
  • Board 2
  • Board 3
  • Board 4
  • Board 5
  • Board 6
Board list after round 14
Rank Name Team % Games vict SB Rank Pts Wins Draws Loses Award
1 BERNALES Christy Lamiel P. UP 96.4 14 13 56.75 2 13½ 13 1 0 GOLD/MVP
2 SUEDE Akiko Charmaine M. DLSU 72.2 9 6 15.25 1 6 1 2 Silver 
3 MORTOS Angelina D. FEU 54.5 11 5 24.00 3 6 5 2 4 Bronze
Board list after round 14
Rank Name Team % Games vict SB Rank Pts Wins Draws Loses Award
1 SUEDE Mikee Charlene UP 75 14 9 60.50 2 10½ 9 3 2 GOLD
2 MEJIA Cherry Ann P. DLSU 71.4 14 8 57.75 1 10 8 4 2 Silver 
3 REYES Queenie Lyn Dc NU 68.2 11 6 42.50 4 6 3 2 Bronze
Board list after round 14
Rank Name Team % Games vict SB Rank Pts Wins Draws Loses Award
1 FRAYNA Janelle Mae B. FEU 96.4 14 13 88.25 3 13½ 13 1 0 GOLD/Rookie
2 FRONDA Jan Jodilyn P. DLSU 73.1 13 8 52.00 1 8 3 2 Silver 
3 ATAYDE Roxanne M. UP 60.7 14 7 49.25 2 7 3 4 Bronze
Board list after round 14
Rank Name Team % Games vict SB Rank Pts Wins Draws Loses Award
1 PINEDA Judith H. DLSU 79.2 12 9 45.00 1 9 1 2 GOLD
2 LOZANO Arvie V. UP 58.3 12 6 34.25 2 7 6 2 4 Silver 
3 DELA CRUZ Jon Ira S. AdU 50 14 6 28.00 5 7 6 2 6 Bronze
Board list after round 14
Rank Name Team % Games vict SB Rank Pts Wins Draws Loses Award
1 YNGAYO Nikki Erica T. FEU 75 8 6 34.50 3 6 6 0 2 GOLD
2 ACEDO Rowelyn-joy S. DLSU 66.7 6 3 13.00 1 4 3 2 1 Silver 
3 STA. RITA Eloisa D. AdU 50 14 6 17.50 5 7 6 2 6 Bronze
Board list after round 14
Rank Name Team % Games vict SB Rank Pts Wins Draws Loses Award
1 REGENCIA Janena Marie G. NU 50 12 5 25.00 4 6 5 2 5 GOLD
2 CHUA Aissa Mei S. ADMU 35 10 3 14.00 7 3 1 6 Silver 
3 WHIGAN Eunice Joy S. AdU 30 5 1 8.50 5 1 1 3 Bronze
 
     
     
  2013 UAAP Season 75 FINAL RESULTS:  
  MEN'S DIVISION  
  WOMEN'S DIVISION  
  JUNIOR'S DIVISION  
     
  2013 UAAP Season 75 ROUND RESULTS:  
  Men's Division  
  Women's Division  
  Junior's Division